Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co zrobić, gdy pies chrapie?

Wyobraź sobie, że właśnie układasz się do snu po dniu pełnym wyzwań. Otula cię miękka kołdra. Gdzieś daleko w tle szmerze uspokajająca muzyczka. W nogach leży twój ukochany pies. Przytula się i przyjemnie rozgrzewa ci stopy. Twoje powieki robią się ciężkie. Zamykasz oczy. Odpływasz i… nagle buzi cię głośne, regularne chrapanie twojego pupila! Znasz ten scenariusz? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym bierzemy pod lupę chrapanie psa. Badamy przyczyny, wskazujemy rozwiązania i dajemy nadzieję niewyspanym właścicielom.

 

Beagle śpi na posłaniu.

 

Chrapanie u psa

Na samym wstępie rozróżnimy dwa rodzaje chrapania: chrapanie chorobowe i chrapanie, które nie świadczy o problemach zdrowotnych naszego przyjaciela. Na szczęście drugi typ chrapania jest znacznie częstszy. Zatem, jeśli twój pies muzykuje w nocy, to nie masz powodów do zmartwień i możesz spać spokojnie (no, może nie tak zupełnie spokojnie).

Chrapanie to nie choroba, ale w niektórych przypadkach może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza, żeby zbadać przyczynę problemu.
Jak zorientować się, czy chrapanie psa zwiastuje kłopoty? Poprzez obserwację i zmianę zachowania twojego przyjaciela. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które sprawiają, że pies chrapie podczas snu. Zapoznaj się z tymi czynnikami, bo one pomogą ci odróżnić alarmowe chrapanie od zwykłego, nocnego muzykowania.

 

 

Dlaczego pies chrapie

Wyróżniamy kilka głównych czynników, które sprawiają, że pies chrapie podczas snu. Oto najczęstsze z nich.

 

 

Chrapanie a rasa psa

Chrapać może każdy pies, ale są rasy, u których chrapanie jest niestety normą ze względu na budowę pyska. Mówimy tu o rasach psów tzw. brachycefalicznych, czyli mopsach, pekińczykach, shi-tzu, bokserach, buldogach angielskich czy pekińczykach.

 

 

Chrapanie u psów spowodowane otyłością

Niektóre z psów (patrz labradory) mogą wykorzystać każdą chwilę, by zakraść się do kuchni i zwinąć coś z blatu albo (co gorsza) z kosza na śmieci. Zarówno podkradanie pożywienia przez pupila, jak i podkarmianie psa między posiłkami, często prowadzi do otyłości, a otyłość do chrapania. Zaobserwuj, czy twój pies nie muzykuje częściej w okresach kiedy przybiera na wadze. Jeśli tak – zmień dietę, daj mu więcej ruchu, a dolegliwości związane z chrapaniem odejdą w zapomnienie lub staną się mniej uciążliwe.

Ruch – kolejna ważna sprawa przy odchudzaniu. Jeśli nasz pupil stał się cięższy i więcej chrapie – zapewnijmy mu solidną dawkę ruchu. Nie musimy od razu chodzić na kilometrowe spacery (chociaż przy średnich i dużych psach są one wskazane). Możemy pomóc sobie zabawkami takimi jak dyski, zabawki firmy Kong do rzucania, które świetnie toczą się po podłożu i odbijają od ziemi.

 

Shar pei

 

Chrapanie psa a alergia

Przyczyną chrapania u psa może być alergia na np.: kurz, pyłki traw, dym papierosowy czy środki czystości. Alergia prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, a to z kolei powoduje chrapanie. Jeśli zabierasz psa na wieś, gdzie jest siano, kurz, który unosi się z polnej drogi – zwróć uwagę na reakcję psa. Jeśli po takich wyprawach pojawi lub nasili się chrapanie – to alergia może być przyczyną dolegliwości i zarazem twoich nieprzespanych nocy.

Zalecamy też stosowanie środków czystości, które bazują na naturalnych składnikach. Takie środki służą zarówno nam jak i naszym psom, bo są zdecydowanie mniej inwazyjne.

 

 

Chrapanie psa przeziębienie

Przyczyną trudności z oddychaniem, które prowadzą do chrapania, może być też infekcja, przeziębienie powodujące zapalenie błon śluzowych, katar, powiększenie migdałków, które uciskając na tchawicę, zmniejszają przepływ powietrza. Chrapanie może sygnalizować też zapalenie tchawicy lub płuc albo kaszel kenelowy. Niemniej jednak w takich przypadkach chrapaniu towarzyszą inne objawy: gorączka, apatia czy osłabienie.

 

 

Ciało obce, polipy i guzy

Jeżeli twój pies namiętnie rozszarpuje zabawki i lubi gryźć różne przedmioty, może się zdarzyć, że jakaś większa lub mniejsza część zabawki czy rzeczy utknie mu w drogach oddechowych, a konkretnie w nosie. W takiej sytuacji w naturalny sposób niepożądany fragment utrudnia swobodny przepływ powietrza. Jeżeli po energicznej zabawie, po której na podłodze pozostały rozgryzione szmatki, futerka, pluszaki , twój pies zacznie chrapać – trzeba udać się do lekarza i sprawdzić, czy w drogach oddechowych nie ma ciała obcego.
Częstą reakcją na ciało obce w nosie jest też kichanie, pocieranie nosa łapami, a nawet gorączka. Stan taki zagraża życiu zwierzęcia – konieczna jest natychmiastowa pomoc weterynarza.
Dla psów, które kochają gryźć, zostały stworzone bezpieczne gryzaki Kong.

W nosie Twojego pupila mogą wylądować też kawałki ostrej szyszki, pokarm czy źdźbło wąchanej trawy. Te ciała obce także przyczyniają się do chrapania psa. Chrapanie powodują też guzy i polipy. Niektóre z nich mogą być groźne. Guzy i polipy zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.

 

 

Wiek psa a chrapanie

Zdrowy pies chrapie, ponieważ w trakcie snu wiotczeją mięśnie gardła, a podniebienie miękkie wraz z języczkiem drżą, a niekiedy dotykają nasady języka. U seniorów wiotczenie mięśni postępuje i to także jest przyczyną chrapania. Dlatego starsze psy częściej muzykują niż młodsze zwierzaki.

 

Kobieta siedzi z pudlem miniaturowym.

 

Sposób na chrapanie psa

Chrapanie nie jest chorobą, a zatem się go nie leczy. Jeśli pies jest zdrowy, wystarczy zadbać o to, żeby miał wygodne i dopasowane do jego wielkości posłanie. To ważne, żeby całe ciało psa, wraz z głową, mieściło się na legowisku. Pozycja z głową ułożoną poniżej tułowia może nasilać chrapanie. Pozycja brzuszkiem do góry, w której język opada w stronę gardła, też sprzyja chrapaniu.

Jeśli twój pupil wydaje z siebie nocne dźwięki – łagodnie poproś go o zmianę pozycji. Istotne jest też czyste i świeże powietrze, dlatego przed pójściem spać warto przewietrzyć sypialnię. Czystość powietrza i posłania jest szczególnie ważna dla alergików. Ostatnia sprawa to zadbanie o prawidłową wagę, dawkę ruchu oraz dietę psa.

Jeżeli twój pies głośno i regularnie chrapie, zrób mu dodatkowe badanie RTG i udaj się na konsultację lekarską. Dla psów z grupy brachycefalicznych takie badanie to must have

 

 

Chorobowe podłoże chrapania psa

Natomiast w chwili gdy stwierdzamy, iż przyczyną chrapania mogą być inne dolegliwości – należy uważnie przejrzeć się sprawie, zrobić badania i wdrożyć leczenie, by pomóc psu. Kiedy chrapanie powinno nas niepokoić? Kiedy towarzyszą mu inne objawy: wspomniany wysięk z nosa, przewlekły katar, gorączka, kichanie, pocieranie nosa łapami, apatia czy wymioty.

Jeśli z uwagą obserwujesz swojego psa – zauważysz, czy coś jest nie tak i czy potrzebna jest ingerencja lekarza. Osobnym tematem jest też objęcie opieką weterynaryjną psów tzw.: brachycefalicznych, u których, niejednokrotnie, chrapanie występuje także w ciągu dnia – (obok świstów i charczeń).
Przeczytaj więcej o problemach psów ras brachycefalicznych 

 

 

Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość