Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co oznacza kaszel u psa? Jak można go leczyć domowymi sposobami?

Kaszel u psa ma podobne podłoże, jak tego typu dolegliwości u człowieka. Najczęściej pojawia się on w przebiegu różnych chorób, ale zanim podejmie się diagnozę stanu zdrowia swojego pupila, warto się zastanowić, czy nie przebywa on w otoczeniu, w którym obecne są niekorzystne, drażniące czynniki.



Kaszel u psa to najczęściej objaw infekcji dróg oddechowych – począwszy od zwykłego przeziębienia, przez zapalenie tchawicy czy oskrzeli, aż do zapalenia płuc. Przewlekły kaszel może też być objawem niewydolności krążenia, nowotworu, zapalenia dziąseł, zębów lub zatok przynosowych.

 

Kaszel u psa to najczęściej objaw infekcji dróg oddechowych – począwszy od zwykłego przeziębienia, przez zapalenie tchawicy czy oskrzeli, aż do zapalenia płuc.



Przyczyny kaszlu u psa

Bezpośrednią przyczyną kaszlu u psa jest odruchowa reakcja na czynnik drażniący błony śluzowe dróg oddechowych. Kaszel służy wykrztuszaniu zalegającej w tchawicy, krtani czy oskrzelach wydzieliny, ciała obcego lub substancji, która spowodowała miejscowy odczyn zapalny.



Przypadkowe, pojedyncze zadziałanie zewnętrznego czynnika powoduje zwykle jeden lub kilka napadów kaszlu, które po kilku godzinach ustępują. Niepokój powinno budzić utrzymywanie się kaszlu przez co najmniej jedną dobę albo nienaturalne zachowanie psa, wskazujące na duszność, gorączkę, osłabienie. W takim stanie zwierzę porusza się ospale, niechętnie wychodzi na spacery. Jego zainteresowania nie budzi nawet pełna miska czy ulubiony smakołyk.

 



Jak wygląda kaszel u psa?

Kaszel u psa wygląda nieco inaczej niż u człowieka. Zwykle przyjmuje postać głębokich chrząknięć, pojedynczych lub pojawiających się seriami, intensywnych, głośnych, chrapliwych wydechów. Często pies wygina przy tym szyję i pochyla głowę. Kaszlowi może towarzyszyć stałe dyszenie, przyspieszenie oddechu i męczliwość, które świadczą o nasilonej duszności.


Najczęstszą przyczyną kaszlu u psa są banalne przeziębienia i zapalenia górnych dróg oddechowych. Zdarza się to – podobnie jak u człowieka – w przypadku przemoczenia, przechłodzenia organizmu, które umożliwia namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów.  

Chorobowe przyczyny kaszlu u psa

Najczęstszą przyczyną kaszlu u psa są banalne przeziębienia i zapalenia górnych dróg oddechowych. Zdarza się to – podobnie jak u człowieka – w przypadku przemoczenia, przechłodzenia organizmu, które umożliwia namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Przypadłość ma wówczas zwykle lekki przebieg i nie wymaga specjalnego postępowania.



Przy przewlekłym albo intensywnym i duszącym kaszlu, połączonym z gorączką lub pogorszeniem się ogólnego stanu zwierzęcia, należy skontaktować się z weterynarzem. Może on wykluczyć zapalenie tchawicy, oskrzeli czy płuc, nosówkę lub kaszel kenelowy albo inne przewlekłe choroby. Należą do nich niewydolność krążenia, nowotworowe guzy układu oddechowego (w tym również przerzutowe), choroby zatok przynosowych czy zębów.

 


Co oprócz choroby może spowodować kaszel u psa?

Kaszel u psa może być wywołany przez wiele niezwiązanych z chorobą czynników. Należą do nich:
  • obrzęk krtani spowodowany długotrwałym ujadaniem lub użądleniem przez osy czy pszczoły;
  • podrażnienie wynikające z ucisku na szyję zbyt ciasnej lub zaciskowej obroży (dotyczy to szczególnie psów, które nie potrafią chodzić przy nodze i nieustannie się wyrywają);
  • narażenie na pył (na przykład w remontowanym mieszkaniu) albo na dym – papierosowy lub pochodzący z kominka czy pieca;
  • przebywanie w gorącym, dusznym pomieszczeniu o małej wilgotności powietrza;
  • umieszczenie legowiska psa w miejscu o intensywnym obiegu powietrza;
  • niedostateczna dostępność wody do picia.



Kaszel u psa – leczenie i leki


Leczenie kaszlu u psa domowymi sposobami to przede wszystkim zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków, by mogło ono odzyskać dobrą formę. Chory pies powinien znajdować się w ciepłym (choć nie przegrzanym), dobrze wietrzonym pomieszczeniu, z powietrzem o prawidłowej wilgotności. Zapewni mu to komfort i ułatwi oddychanie. Musi mieć do dyspozycji dostateczną ilość świeżej wody do picia oraz pożywną, lekką karmę. Nie zaleca się podawania psu żadnych leków stosowanych u ludzi bez konsultacji z weterynarzem, gdyż ich działanie na organizm zwierzęcia może być inne, a niekiedy wręcz toksyczne.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Pomoglo mojemu beaglowi
"Kaszel u psa to najczęściej objaw infekcji dróg oddechowych" a jak przez całe życie myślałam że to infekcja dróg moczowych