Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Canicross, czyli zaawansowane bieganie z psem

Canicross to dyscyplina sportowa, która polega na bieganiu wraz ze swoim psem na smyczy z amortyzatorem. Taka profesjonalna smycz jest w stanie rozciągnąć się nawet do dwóch metrów. Canicross wywodzi się z grupy sportów psich zaprzęgów, jednak różnica jest taka, że w tym przypadku biegnie się na nieodśnieżonym terenie. Sport robi się coraz to bardziej popularny na świecie, jest to również świetny rodzaj aktywności dla psa.

 

Canicross psa husky.

 

Jak zacząć canicross z psem?

Canicross polega właśnie na tym, iż pies za pomocą specjalnej smyczy prowadzi swojego właściciela. To rodzaj aktywności, podczas której istotna jest współpraca oraz zgranie duetu człowiek - pies. Dlatego, jeśli chcemy zacząć naszą przygodę z tym spotem, najpierw powinniśmy przygotować odpowiednio naszego pupila, który musi lubić tego typu aktywność i swobodnie czuć się na smyczy. Jeśli na początku pupil nie potrafi biegać ze smyczą, która posiada amortyzator, można spróbować ćwiczyć na zwykłej smyczy. Dopiero po jakimś czasie, gdy pupil poczuje się swobodnie, zmienimy na profesjonalny sprzęt. Uprawianie canicrossu wiąże się z zachowaniem dość dużej dyscypliny. Pies powinien reagować na podstawowe komendy i pilnować trasy, którą będzie biec.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa prosić, daj głosleżeć

 

Jaka rasa psa do canicross jest odpowiednia?

Czy każdy pies jest w stanie brać udział w tego typu zawodach? Canicross to stosunkowo nowa dyscyplina sportowa, nie ma specjalnych wytycznych oprócz masy ciała psa. Pies do canicross powinien ważyć powyżej 12 kilogramów, by był w stanie pociągnąć za sobą człowieka. Canicross może uprawiać każdy pies, ale niektóre rasy po prostu mają większe predyspozycje. Co nie oznacza, że, inne psy nie poradzą sobie podczas tego typu aktywności. Canicross najczęściej wykonuje labrador lub husky. Rasy te są silne i stosunkowo duże, dlatego bez problemu mogą pociągnąć za sobą osobę. Dodatkowo husky należy do grupy psów zaprzęgowych, które są przyzwyczajone do tego typu aktywności.

Najczęściej w zawodach canicrossu uczestniczą:

- dalmatyńczyki,
- husky,
- beagle,
- alaskan malamut,
- border collie,
- chart.

 

Husky podczas canicrossu.

 

Wyróżnione rasy są stworzone do rywalizowania, są ruchliwe i silne, zdecydowanie szybciej i sprawniej przebiega cały proces nauki takich psów. Mimo to inne rasy również są w stanie się nauczyć canicrossu, jedynie będą mogły potrzebować trochę więcej czasu na opanowanie podstawowych komend. Dodatkowo małe rasy nie są w stanie często nadążyć fizycznie za człowiekiem. Mowa tu głównie o rasach typu jamnik, maltańczyk czy mops. Musimy mieć to na uwadze i dbać o komfort naszych pupili i nie zmuszać ich do tego rodzaju sportów.

 

Do podstawowych cech, jakie powinien posiadać pies zajmujący się canicrossem, zaliczyć można:

- siłę,
- wytrzymałość fizyczną i kondycyjną,
- chęć do biegania,
- pies powinien przejmować rolę przewodnika, nie wszystkie czworonogi dobrze czują się na prowadzeniu i w roli dowódcy, a właśnie w canicrossie to pies jest na czele, a za nim podążą właściciel.

 

Przeczytaj również: Jak się przygotować do biegania z psem?

 

Oferta akcesoriów treningowych dla psa.

 

Canicross - sprzęt

Jeśli chodzi o sprzęt, jaki będzie potrzebny do canicrossu to najważniejsza jest odpowiednio mocna smycz z amortyzatorem, którą przypinamy za pomocą szelek dla psa. Drugi koniec za pomocą pasa biodrowego zawiązuje właściciel, który będzie z nim biec. Ważny jest dobór odpowiednich szelek dla psa, tak aby nie naciskały na klatkę piersiową, ale też, żeby nie były zbyt luźne. Pas biodrowy nie powinien opierać się o dolną część kręgosłupa. W prawidłowo założonym pasie nacisk jest skierowany na biodra.

 

Canicross - zawody

Zawody w tej dyscyplinie nie są zbyt częste w Polsce. Organizowane są kilka razy w ciągu roku, dlatego warto się odpowiednio przygotować. Zazwyczaj jedne zawody są podzielone na kilka dni. Na miejscu jest dużo innych psów, dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę na samopoczucie naszego pupila, nie każdy będzie czuł się odpowiednio w takich dużych zbiorowiskach. Długość biegu jest zależna od zawodów, standardowo jedna trasa to około 5 kilometrów. Często biega się w lasach lub specjalnie wyznaczonych trasach. Unika się szczególnie biegu po asfalcie, który jest szkodliwy dla stawów psów i łapek, dlatego miękkie podłoże, takie jak trawa czy ściółka leśna są najczęściej wybieranymi trasami. Warto na tego typu przedsięwzięcia wziąć ze sobą ulubione przekąski naszego pupila oraz gryzaki, gdyż często musimy dość długo czekać na rozpoczęcie zawodów konkretnej kategorii. Zawody canicrossu to świetne miejsce na sprawdzenie swoich sił oraz ocenianie postępów, jakich dokonaliśmy w czasie treningów.

 

Przeczytaj więcej: Jak dbać o łapki psa?

 

Caninross i pointer.

 

Trening psa do canicross

Trening zwłaszcza u początkujących w canicrossie jest szczególnie ważny, bo uczy psa wytrzymałości. W tej dyscyplinie czworonóg musi być w stanie pociągnąć za sobą właściciela i biec, dlatego, jeśli w przyszłości będziemy chcieli uczestniczyć w zawodach canicrossu, odpowiednie przygotowanie kondycyjne jest tu kluczowe. Warto oprócz canicrossu urozmaicać aktywności, przykładowo o bieganie czy inne sporty. Podczas treningu canicrossu, komendy również odgrywają istotną rolę, pies musi reagować na podstawowy zestaw słów, takich jak zostań, stój czy prawo i lewo. Dodatkowo smycz łącząca psa z właścicielem powinna być cały czas napięta.

 

Przeczytaj więcej o psich sportach

 



Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość