Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bieganie z psem – jak zacząć, aby przygotować czworonoga do dłuższych dystansów?

Jeżeli chcemy zadbać zarówno o kondycję własną, jak i swojego psa, doskonałą wspólną aktywnością wydaje się bieganie. O tym, jak powinien wyglądać trening, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie psa i w umiejętny sposób przyzwyczaić go do towarzyszenia nam.

 

Bieganie z psem to coraz popularniejsza aktywność. Od zwykłych spacerów odróżnia ją przede wszystkim sprzęt. Aby zapewnić sobie i czworonogowi bezpieczeństwo oraz komfort, należy zwrócić uwagę na dobór akcesoriów, a także zapewnić pupilowi prawidłową suplementację. Bieganie z psem to nie tylko rekreacja, ale również sport, który wymaga przygotowania. Podobnie jak właściciel, pies musi mieć zapewnione treningi i akcesoria, aby każda strona czerpała radość ze wspólnych wypadów do pobliskiego parku czy lasu.

 

Pani biegająca wraz z psem. Biegać z psem można w każdym warunkach, nawet po plaży, przy morzu.

 

Bieganie z psem – jak zacząć?

Umiejętne uprawianie sportu z pupilem przynosi wiele przyjemności i jest korzystne dla zdrowia obu stron. Samodzielne przebieżki wydają się dość prostą czynnością, ale czy będzie tak samo, jeśli podczas aktywności zacznie towarzyszyć nam pies? Okazuje się, że pierwsze próby biegania z psem mogą być źródłem złych emocji i stresu, nie tylko dla człowieka, ale również dla zwierzęcia. Dlatego, zanim zdecydujemy się na kilkukilometrową trasę, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

 

Na wstępie trzeba zacząć od zwykłych spacerów, stopniowo zwiększać ich tempo i dystans. Nie wolno przeciążać zwierzęcia. Należy tak rozłożyć plan treningowy, aby pupil miał możliwość regeneracji po każdej aktywności – przed rozpoczęciem kolejnego treningu pies musi być w pełni sił. Właściciel musi zadbać o specjalną karmę dla aktywnych psów oraz pory posiłków. Karmienie powinno mieć miejsce na kilka godzin przed treningiem lub po nim. W zależności od intensywności treningów należy wprowadzić suplementację. Dobrym uzupełnieniem zbilansowanej diety są preparaty witaminowe, dzięki którym pies będzie miał lepsze samopoczucie i kondycję. Aktywność trzeba również dopasować do panujących warunków atmosferycznych. Intensywny wysiłek fizyczny zdecydowanie nie jest zalecany podczas upałów, ponieważ może zakończyć się odwodnieniem psa, a nawet udarem.

 

Bieganie z psem - rasy do tego stworzone

Jeżeli chcemy, aby trening był przyjemny i bezpieczny dla obu stron, należy pamiętać o kilku zasadach. Intensywność treningów powinna być dostosowana do wieku psa oraz rasy. Zarówno starsze psy, jak i młode powinny unikać tego typu wysiłku ze względu na rozwijający się kościec. Stworzone do biegania są m.in.: wyżeł węgierski, beagle, husky syberyjski.

 

 

Jakie rasy nie psów nie lubią biegania?

Istnieją psy, które z aktywności nie będą zadowolone: chow chow, mops, buldog czy mastif. Należy wziąć pod uwagę inne uwarunkowania zdrowotne psów, jak: cieczka, ciąża czy karmienie małych. W tym wypadku suki powinny unikać biegania.

 

Bieganie z psem to świetna zabawa. W zimę Pani biega ze swoim psem i świetnie się bawią.

 

Akcesoria ułatwiające bieganie z psem

Bieganie z psem nie wymaga zakupu wielu drogich akcesoriów, lecz należy nabyć kilka niezbędnych rzeczy. Najczęstszym błędem jest używanie tradycyjnej smyczy i obroży na szyję. Pies może zrozumieć, że wychodzi z właścicielem na zwykły spacer. Dodatkowo nieodpowiedni sprzęt powoduje niepotrzebny dyskomfort dla obu stron.


● Szelki do biegania z psem

Zwykła smycz, nawet w trakcie lekkiego truchtu, będzie napinać się, powodując szarpnięcia i nieprzyjemny ucisk na szyję psa. Znacznie lepiej więc tradycyjną obrożę zamienić na wygodne szelki do biegania. Jedną z opcji są sledy. Warto również zwrócić uwagę na szerokość pasów – zbyt wąskie mogą wbijać się w ciało zwierzęcia i powodować bolesne podrażnienia skóry. Dobrze, jeśli szelki są wzmocnione miękkim materiałem bądź pianką.

 

● Smycz do biegania z psem

Do biegania najlepiej sprawdza się smycz z amortyzatorem. Jeżeli dotychczasowej smyczy nie chcemy wymieniać, wystarczy oddzielny amortyzator, który może zostać przypięty do każdej linki. Amortyzacja jest niezbędna podczas biegu, ponieważ dzięki niej każde szarpnięcie zostanie zniwelowane, co zapewni komfort i biegaczowi, i psu. Smycz powinna mieć odpowiednią długość: od 2 do 4 m.

 

● Pas do biegania z psem

Udogodnieniem jest pas do biegania, by nie musieć trzymać smyczy w dłoniach. Pas do biegania z psem zakładany jest na biodra biegacza, co zwiększa komfort bardziej niż sama smycz. Pas powinien być wykonany z miękkiego materiału i mieć odpowiednią szerokość. Można go dodatkowo ustabilizować poprzez zamontowanie pasa krocznego. Niektóre pasy mają kieszonki na smakołyki czy butelkę wody. Często do pasa jest dołączona w zestawie smycz.

Bieganie z psem jest niewątpliwie dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Co więcej, to dyscyplina, w ramach której organizowanych jest coraz więcej zawodów.

 

Przeczytaj również: Canicross, czyli zaawansowane bieganie z psem

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość