Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najpopularniejsze rybki słodkowodne. Sprawdź co je wyróżnia i charakteryzuje

Akwarystyka pasjonuje wielu ludzi. Jej początki sięgają ok. 2500 lat wstecz. Już wtedy przydomowe, rzymskie baseny zamieszkiwały, między innymi, ryby słodkowodne. Jeżeli planujesz założyć domowe akwarium, przeczytaj nasz artykuł, poznaj gatunki ryb słodkowodnych, zobacz czym różnią się od ryb słonowodnych i stwórz swój własny – podwodny świat!

 

 

Opis ryby słodkowodnej

Gupiki, bojowniki, złote rybki, mieczyki, skalary czy brzanki – to tylko kilka przykładów popularnych ryb słodkowodnych, które możemy podziwiać w akwariach. Akwariowe ryby słodkowodne najczęściej pochodzą z tropikalnych lub subtropikalnych obszarów. Zamieszkują Afrykę, Azję czy Amerykę Południową. Domem ryb słodkowodnych są rzeki, jeziora czy oczka wodne. Akwaryści zakochują się w kolorach i bogactwie kształtów tych zwierzaków.

 

Rybki słodkowodne w akwarium z ozdobami.

 

Ryby słodkowodne akwariowe – lista

Wśród akwariowych ryb słodkowodnych znajdziesz:

• pielęgnice
• brzanki
• gupiki
• złote rybki
• bojowniki
• kardynałki
• bystrzyki
• różanki
• molinezje
• gurami
• mieczyki
• kiryski
• wielkopłetwy
• zbrojniki
• skalary

Jeżeli zamierzasz stworzyć swój podwodny ogród, koniecznie przeczytaj o wymaganiach tych rybek. Poznaj ich sposób życia, zwyczaje społeczne, rodzaj pokarmu, a także wymagania dotyczące wody: temperatury, PH czy czystości wody. Przed zakupem zbierz jak najwięcej informacji: dzięki temu zapewnisz swoim zwierzakom dobre warunki, unikniesz błędów, które mogą odbić się na zdrowiu i kondycji rybek. Wielu akwarystów wybiera ryby słodkowodne tylko ze względu na ich wygląd. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, radzimy ci zrobić porządny research.

 

 

Ryby słodkowodne cechy

Ryby słodkowodne zaliczane są do grupy zmiennocieplnych kręgowców. Ich naturalnym środowiskiem są wody, których zasolenie nie przekracza 1,05%: wspomniane wyżej jeziora, rzeki, naturalne oczka wodne. Ciekawe jest to, że wśród ryb słodkowodnych są osobniki, które, dzięki uchyłkom jelit, mogą oddychać powietrzem, ale większość ryb oddycha przy pomocy skrzeli. Ryby słodkowodne mają opływowy kształt ciała, który pomaga im pokonać opór wody. Głowa z otworem gębowym o ruchomych szczękach, płynnie łączy się z tułowiem. Ryby poruszają się przy pomocy płetw piersiowych i brzusznych. Większość zwierzaków ma skórę pokrytą łuskami, ale zdarzają się też osobniki „nagie”, bez łusek.

 

Ryby paletki w akwarium.

 

Ryby słodkowodne i słonowodne - porównanie

Jak sama nazwa wskazuje, ryby słodkowodne zamieszkują w wodach słodkich, którymi są rzeki, jeziora, stawy, oczka wodne, natomiast domem ryb słonowodnych są morza i oceany, w których zasolenie przekracza 3%. Zarówno w obrębie ryb słodkowodnych jak i słonowodnych występuje duże zróżnicowanie pod względem wyglądu, budowy czy wymagań. Ponadto ryby słonowodne znacznie gorzej przystosowują się do zmian, ich zdolności adaptacyjne nie są za wielkie, natomiast rybki słodkowodne są znacznie bardziej elastyczne i dość dobrze adaptują się w różnych warunkach.

Z tego też względu warunki w akwariach rafowych są znacznie bardziej restrykcyjne. Co to oznacza w praktyce? W przypadku ryb słodkowodnych w swoim akwarium możesz użyć wody z kranu, jako bazy, którą następnie przy pomocy filtra, uzdatniaczy wody czy też grzałek dostosujesz do odpowiednich parametrów (PH, temperatura, czystość). Natomiast woda z kranu czy nawet z Bałtyku zupełnie nie sprawdzi się w przypadku ryb koralowych: ryby po prostu nie przeżyją w takiej wodzie. Aby zapewnić rybom słonowodnym odpowiednie warunki, musisz od zera stworzyć im środowisko wodne. Będziesz potrzebować, między innymi, specjalistycznej soli (sól morska rafowa), absolutnie nie używaj soli kuchennej, bo twoje rybki padną, czy też filtra odwróconej osmozy. Jak widzisz utrzymanie i hodowla ryb słodkowodnych jest prostsza i tańsza, co nie oznacza ze tania.

 

 

Ryby słodkowodne w Polsce

Kiedy mówimy o rybach słodkowodnych w Polsce, mamy na myśli ryby, które zamieszkują teren naszego kraju. Być może się zdziwisz, ale w Polsce występuje ok. 120. gatunków ryb, które zamieszkują i składają ikrę w słodkich wodach. Wśród słodziaków: na potrzeby tego artykułu przyjmiemy taką terminologię, występuje wiele rodzin, ale przodują w nich karpiowate.


Pozostałe grupy ryb słodkowodnych to, między innymi:
• łososiowate
• ciernikowate
• okoniowate
• piskorzowate
• jesiotrowate
• sumowate
• szczupakowate
Miętus to rodzynek, bo jest jedynym słodziakiem, który należy do rodziny dorszowatych.

Ryby słodkowodne w Polsce wyróżniają się bogactwem i niezwykłą różnorodnością kształtów oraz kolorów. Dominującymi kolorami są: brązy, zielenie, srebra, czerwienie, żółcie, szarości czy czernie. Popularne ryby słodkowodne w Polsce to: boleń, brzana, karp, leszcz, lin, okoń, piskorz, tołpyga pstra, sandacz czy sum.

 

 

Połów ryb słodkowodnych

Jeżeli marzysz o wędkowaniu, musisz pamiętać o tym, że prawo chroni ryby, wskazuje okresy ochronne i limity połowów (niektóre ryby słodkowodne obowiązuje wymiar ochronny, inne – nie). Zapaleni wędkarze potrafią cały rok oddawać się swojej pasji. Równocześnie warto wiedzieć, że każdy wędkarz musi mieć zezwolenie na połów.

 

Złota rybka w akwarium z roślinnością.

 

Rybki akwariowe słodkowodne - wymagania

Większość początkujących akwarystów podczas tworzenia swojego akwarium, kieruje się, przede wszystkim, wyglądem ryb. To spory błąd, za który można zapłacić nawet życiem rybki: szczególnie w chwili gdy w naszym zbiorniku łączymy różne gatunki i grupy ryb. Dlatego pierwszą sprawą, którą musisz zrobić, jest dokładny research. Badanie pozwoli ci zgłębić zwyczaje, budowę i wymagania kręgowców. W twoim zbiorniku powinny być ryby, które mają podobne potrzeby co do parametrów wody (temperatury, PH, poziomu zasolenia, czystości etc.). Cała gromada musi się czuć bardzo dobrze, a nie tylko pojedyncze osobniki.

Kiedy już wybierzesz ryby do akwarium, zadbaj o odpowiedni wymiar zbiornika.
Ryby słodkowodne, które pływają w jeziorach, mają do swojej dyspozycji spory teren, a także dużą ilość kryjówek, nie mówiąc już o rybach, które zamieszkują rafy koralowe: te mają dla siebie niemal nieograniczoną przestrzeń. Warto zatem wybrać większy zbiornik, ale prawda jest taka, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Małe akwarium nie jest złe, trzeba tylko wiedzieć, jakie są konsekwencje założenia mniejszego zbiornika.

 

 

Akwarium i rybki

Jeżeli wybierasz małe akwarium, nie decyduj się na większe ryby. Ryby akwariowe zazwyczaj nie osiągają takich rozmiarów, jak ich dzicy krewniacy, ale zdarza się, że w zbyt małej przestrzeni karłowacieją, co, z kolei, powoduje choroby. Pamiętaj: małe akwarium = małe rybki.
Przeczytaj więcej: Jakie wybrać rybki do małego akwarium?

 

 

Pokarm dla ryb i dominacja

Niektóre ryby są mocno terytorialne i mogą być agresywne w stosunku do innych towarzyszy akwarium. Największe tarcia następują między rybami tego samego gatunku lub między osobnikami o podobnych kształtach i kolorach. Agresja ryb ma różny stopień: czasami ogranicza się do naprężenia mięśni i przybrania bojowej postawy ciała, czasami ryby walczą ze sobą na śmierć i życie. Niektóre osobniki dzielą akwarium na swoje dystrykty i koegzystują w zgodzie z innymi rybami terytorialnymi, a do ataku przystępują tylko wtedy, gdy inny zwierzak przekroczy granicę ich królestwa (w małym akwarium nie jest to takie trudne). Dlatego nie radzimy ci łączyć ze sobą dużych i dominujących ryb z tymi spokojnymi, wolnymi i łagodnymi, szczególnie jeśli konkurują o pokarm.
W tym starciu łagodniejsze osobniki nie mają szans. Dobrym pomysłem jest sypanie pokarmu w różnych częściach zbiornika, niektórzy dla mniejszych rybek sypią pokarm między skały, gdzie większe okazy nie mają dostępu.

 

Zobacz akwaria

 

Ryby słodkowodne podsumowanie

Ryby słodkowodne bardzo często są mieszkańcami domowych akwariów. Wcale nas to nie dziwi. Ich kolorystyka, a także różnorodność kształtów zachwyca nie tylko pasjonatów akwarystyki, ale także wszystkich, którzy mogą podziwiać te niezwykłe zwierzaki. Ponadto opieka nad tymi rybkami jest prostsza niż opieka nad rybami słonowodnymi. Jeżeli planujesz założyć swoje akwarium, pamiętaj o tym, żeby zebrać jak najwięcej szczegółowych informacji o przyszłych mieszkańcach zbiornika. Dzięki temu unikniesz bolesnych pomyłek. Już teraz zapraszamy cię do przeczytania artykułu, w którym opowiemy ci o barwniaku czerwonobrzuchym, który należy do ryb słodkowodnych. 




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość