Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Karp koi – gatunki, wymagania hodowlane i ciekawostki o karpiu japońskim

Karp koi od lat jest popularnym mieszkańcem stawów przydomowych na całym świecie. Również w Polsce coraz częściej wybierany jest jako niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu. Przeczytaj, jakie ma wymagania, czym się wyróżniają poszczególne gatunki karpia ozdobnego i skąd taka wysoka cena karpia koi.

Karp koi to wyjątkowo ozdobna ryba japońska, która stanowi wyjątkową ozdobę stawu czy oczka wodnego. Znana jest również z przyjaznego usposobienia, inteligencji i z umiejętności nawiązania kontaktu z opiekunem, któremu potrafią jeść z ręki i dać się pogłaskać.

Karp koi czerwony, odmiana Ogon

Skąd popularność karpia koi?

Karpie koi są hodowane w Japonii od XVIII wieku i hodowle są traktowane bardzo poważnie. Podobnie jak w przypadku hodowli psów, karpie koi posiadają rodowody, wystawy i odznaczenia. Podczas wystaw oceniany jest wygląd, rozmiar oraz sposób poruszania się w wodzie.Karp koi – wymagania

Decydując się na hodowlę karpia koi trzeba pamiętać, że jest to bardzo duża ryba. Na jednego karpia powinien przypadać co najmniej metr sześcienny wody. Zalecana głębokość zbiornika to minimum 2 metry, aby karpie mogły przezimować na dnie, gdzie zimą będzie cieplej. Zalecana temperatura hodowli koi to 15 - 25 stopni. Staw lub oczko wodne w którym zamierzamy hodować koi, należy wyposażyć w lampę UV i urządzenia napowietrzające – gdyż ryby te potrzebują przejrzystej, czystej wody bogatej w tlen. Oczko wodne powinno być również gęsto obsadzone roślinami, a na dno najlepiej wysypać drobny żwir – koniecznie pozbawiony mułu!

Pamiętajmy również, by nie wpuszczać ryb do świeżo założonego stawu czy oczka wodnego. Podobnie jak w przypadku zakładania akwarium woda powinna się odstać przynajmniej kilka tygodni.

Karpie koi podczas karmienia. Najlepiej karmić je gotową karmą przeznaczoną dla karpi koi, wzmacnia ona wybarwienie łusek.

Karp koi w akwarium – czy możliwa jest hodowla karpia japońskiego w domu?

Ponieważ karpie koi wymagają dużych i głębokich zbiorników, w akwarium możliwa jest jedynie hodowla młodych osobników, które po osiągnięciu docelowych rozmiarów powinny zostać przeniesione do oczka wodnego lub stawu.Czym karmić karpie koi?

Ryby te są właściwie wszystkożerne. Najwygodniej karmić je gotowym pokarmem dla ryb koi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że optymalnie dbamy o zdrowie i piękny wygląd karpia. Naturalnym pokarmem są larwy owadów, ślimaki, a także rośliny. Karmiąc karpie należy uważać, aby ich nie przekarmiać, a w przypadku gdy temperatura spada poniżej 9 stopni nie karmić ich w ogóle.

 

Karp koi biały z czarnymi plamkami, odmiana Bekko.

Karp koi – rozmnażanie

Teoretycznie rozmnażanie koi nie jest trudne. Wystarczy w czerwcu podnieść temperaturę wody do 20* C w zbiorniku, w którym znajdują się dorosłe – minimum 4 letnie osobniki. Należy zapewnić również odpowiednio duże natlenienie wody. W praktyce w hodowlach amatorskich raczej rozmnożenie jest niemożliwe.Karp koi – odmiany

Karp koi to duża, podłużna ryba osiągająca wielkość od 50 do 90 cm. Z wyglądu przypomina karpia dzikiego. Posiada bardzo długą płetwę grzbietową, otwór gębowy wyposażony w dwie pary wąsików. Cechą, która sprawia, że karpie koi są tak wyjątkowe, jest barwne ubawienie. Wyróżniamy ponad 100 odmian karpia koi. Poszczególne odmiany różnią się wzorem łusek i barwą.Trzy podstawowe odmiany to:

• odmiana podstawowa Koi – całkowicie pokryta matowymi łuskami
Doitsu– o gładkiej skórze z nielicznymi lustrzanymi łuskami lub pasem łusek po obu stronach grzbietu
Ginrin– całkowicie pokryty lustrzanymi łuskamiPopularnymi odmianami są:

  • Kohaku– biały karp z czerwonymi plamami, układającymi się w różne wzory
  • Taisho Sankhoku– biały karp z czerwonym i czarnym wzorem
  • Showa Sankhoku– czarny karp z białym i czarnym wzorem
  • Tancho– karp z czerwona plamą na głowie
  • Bekko– biały, czerwony lub żółty karp z czarnym wzorem
  • Ogon– biały, żółty lub pomarańczowy karp o metalicznym połysku

Różne odmiany karpi koi - Bekko, Ogon, Tancho, Showa Sankhoku, Taisho Sankhoku, Kahaku.

Choroby karpia koi

Karpie koi to ryby długowieczne. Żyją średnio od 30 do 50 lat, ale mogą dożyć nawet 100 lat. Aby mogły cieszyć się długim, zdrowym życiem należy przede wszystkim zadbać o czystość w zbiorniku wodnym. Karpie koi nie powinny być hodowane z innymi rybami, od których mogą się zarazić popularnymi w naszej strefie klimatycznej chorobami, które dla karpi koi mogą okazać się śmiertelne. Wszelkie zmiany w ubarwieniu skóry czy zachowaniu karpi warto skonsultować z ichtiopatologiem. Zagrożeniem dla koi mogą być również koty, lisy czy ptaki – dlatego warto zabezpieczyć dostęp do stawu siatką.
Ile kosztuje najdroższy karp koi na świecie?

Karp koi jest uznawany za najdroższą rybę hodowlaną na świecie. Jego ceny w zależności od gatunku czy rodowodu mogą wahać się od kilkudziesięciu złotych, aż do… kilku tysięcy złotych! Najdroższy karp koi na świecie, zwycięzca All Japan Koi Show z 2017 roku jest warty aż 7 mln zł.Czy karp koi jest jadalny?

Nie ma przeciwwskazań, aby podobnie jak klasycznego, wigilijnego karpia przyrządzić karpia koi, jednak ze względu na swoje ozdobne walory i sporą ceną karpie koi nie są hodowane w celach spożywczych.

 

 

Natalia Bąk

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+