Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zbudować wolierę dla ptaków? Czy woliera zewnętrzna dla papugi to dobry pomysł?

Woliera dla papug to bezpieczna przestrzeń, w której ptaki mogą spokojnie latać. Można ją zbudować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Podpowiadamy, jak to zrobić najprościej i na co zwrócić uwagę.

Ptaki kochają latać. Czasem zapominają o tym hodowcy, którzy umieszczają papugi w małej klatce z nadzieją, że wystarczy im do szczęścia pokarm i kilka zabawek. Większość papug potrzebuje spędzać czas w dużej przestrzeni – poza klatką. W momencie kiedy domownicy są w domu, można pozwolić ptakom spokojnie latać po zabezpieczonym mieszkaniu, ale w czasie nieobecności lepiej ograniczyć nieco ich przestrzeń zapewniając optymalne bezpieczeństwo. W jaki sposób? Budując dla nich obszerną wolierę.

Papuga ara potrzebuje dużo rozrywki i atrakcji w klatce. Doskonała będzie dla niej woliera dla ptaków.

Wewnętrzna woliera dla papug – jak zrobić?

W zależności od tego ile możemy przeznaczyć miejsca dla papug, możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Idealnie jest, jeżeli możemy poświęcić ptakom całe pomieszczenie. Taki pokój warto wyposażyć w odpowiednią ilość zabawek, można posadzić drzewko – drzwi najlepiej wymienić na szklane, aby można było swobodnie obserwować życie papug.

 

Siatka na woliery

Niestety, niewielu hodowców ma możliwość, aby podarować papugom cały pokój. W takiej sytuacji warto odgrodzić część pokoju, używając siatki na wolierę, którą można przymocować do desek, a te do sufitu, podłogi i ścian. Z takim odgrodzeniem powinna poradzić sobie każda złota rączka. Ważne, aby siatka na wolierę nie miała zbyt dużych oczek – optymalne są 20 mm. Budując taką ścianę w domu, można skorzystać także z siatki z tworzywa sztucznego, są one mniej wytrzymałe od tych stalowych, ale w domu naszej papudze nie grożą drapieżne zwierzęta – a sama papuga nie będzie w stanie jej sforsować.

 

Może Cię zainteresować: Jak zrobić zabawki DIY dla papug?

 

Woliera ze starej szafy – gratka dla miłośników handmade

Woliera dla papug nie musi być nudna – przy tworzeniu bezpiecznej przestrzeni ogranicza nas tylko wyobraźnia. Podstawowym założeniem jest to, aby jej wymiary miały nie mniej niż 2 metry szerokości, 2 metry wysokości i 1 metr głębokości – oczywiście im więcej, tym lepiej. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej szafy. Wystarczy, że w drzwi tej szafy wmontujemy siatkę lub szybę, wymontujemy półki i w przypadku rozwiązania z szybą zadbamy o to, aby wewnątrz nie zabrakło świeżego powietrza i mamy wolierę gotową. Jednak tutaj bardzo ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, jeżeli nie jesteśmy w stanie jej zapewnić, wybierzmy siatkę zamiast szyby. Pamiętajmy, aby nie stawiać takiej woliery bezpośrednio w słońcu, aby ptaki miały również możliwość schronienia w cieniu.

Papuga korzysta z urozmaiconej woliery, w której znajduje się gałąź, sznury do skakania i zabawki.

Woliera zewnętrzna dla papug

Woliera ogrodowa to idealne rozwiązanie dla dużych, egzotycznych papug, ale ucieszą się z niej także małe papużki faliste czy kanarki. Takie rozwiązanie pozwoli im poczuć prawdziwą namiastkę wolności. Tutaj już zdecydowanie warto użyć siatki na woliery z ocynkowanej stali i zadbać o solidne wykonanie. W przypadku woliery zewnętrznej istotne jest to, aby nie tylko nasz ptak z niej nie wyfrunął, ale również, aby nie dostał się do niego żaden intruz z zewnątrz np. kot. Zalecane otwory to także przeważnie 20 mm – większe oczka pozwolą dostać się do środka małym ptakom, mniejsze ograniczą znacznie widoczność – a przecież zależy nam na podglądaniu życia naszych ptaków.Woliera dla papug powinna imitować środowisko naturalne – dlatego zadbajmy, aby znalazły się w niej naturalne gałęzie, schronienia i niezbędna ptakom przestrzeń. Musi być ona osłonięta od wiatru i zacieniona. Idealnie jest jeżeli możemy zbudować wolierę łączącą w sobie wewnętrzne i zewnętrzne schronienie – takie rozwiązanie pozwala na trzymanie w nim papug cały rok i same mogą wybrać czy wolą być na wolnej przestrzeni, czy w ogrzewanym pomieszczeniu. W wolierach – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych nie może zabraknąć karmnika i poidełka.

 

 

Jakie papugi można trzymać w wolierze zewnętrznej?

Właściwie wszystkie ptaki hodowlane można trzymać w wolierze zewnętrznej jeżeli jest ona odpowiednio skonstruowana, jednak ze względu na bezpieczeństwo ptaków w razie złych warunków atmosferycznych – w czasie ulewy, wichury czy mrozu – należy przenosić je do domu. Decydując się pierwszy raz wynieść ptaki z domu na zewnątrz, koniecznie je obserwujmy i reagujmy, gdy się boją. Nowe odgłosy czy zapachy mogą przestraszyć naszego ptaszka, a na otwartej przestrzeni żyjąca dotychczas w mieszkaniu papuga może czuć się niepewnie. Postarajmy się jej towarzyszyć, aby przebywanie w zewnętrznej wolierze było dla niej przyjemnością, a nie źródłem stresu.

 

 

Gotowe woliery dla papug – bezpieczne rozwiązanie

Chociaż samodzielna budowa woliery dla ptaków nie jest bardzo trudnym zadaniem, łatwiejszym i często bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowej woliery dla papug. To dobre rozwiązanie zarówno dla tych, którzy nie mają smykałki technicznej jak i tych, którym zależy na sprawdzonych rozwiązaniach i estetycznym wyglądzie. Dodatkowo obszerne, gotowe woliery w formie dużej klatki często są wyposażone w kółka dzięki czemu możemy dowolnie zmieniać ich miejsce – mogą stać zarówno wewnątrz domu jak i na tarasie czy w ogrodzie.

 

Przecztaj o najpopularnijeszych gatunkach papug: papuga nimfa, papuga ara, papuga falista.Natalia Bąk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość