Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ile żyć ma kot? Sprawdź, skąd wziął się mit o 9 życiach kota

Kot to zwierzę niezwykłe, od starożytności otaczany czcią, czasem uważany wręcz za istotę magiczną. Nic więc dziwnego, że wiele mitów i zabobonów związanych jest z kotami. Do najpopularniejszych można zaliczyć mit o kocich życiach, których według legend może być nawet 9.

Mitów o kotach jest całkiem sporo. Czarny kot przynosi pecha, sen o białym kocie przynosi szczęście, kot myjący się za uszami zwiastuje nadchodzący deszcz, w Normandii ujrzenie kota szylkretowego wróży niespodziewaną śmierć, a w Irlandii wierzy się, że zabicie kota to 17 pechowych lat. Jeżeli chodzi zaś o samego kota, to najpopularniejsze dwa mity dotyczą tego, że kot zawsze spada na cztery łapy i że ma 7, albo nawet 9 żyć.

Mit na temat 9 żyć kota prawdopodobnie ma swój początek już w starożytności.

Skąd mit, że kot ma 9 żyć?

Jak przy większości mitów i legend trudno znaleźć jedno, pewne źródło, ale ten zabobon może mieć swoje źródło już w starożytnym Egipcie, gdzie koty uważane były za bóstwa. Związek z 9 życiami kota mógł wynikać z faktu, że boga Atum Ra - przedstawianego pod postacią kota - symbolizowała cyfra dziewięć. Mit o 7 życiach też ma silny związek z numerologią – 7 to liczba magiczna, szczęśliwa – a szczęście zdecydowanie musi towarzyszyć kotom, które często unikają upadku, spacerując po wąskich płotach czy gzymsach. 

 


Niebezpieczeństwa dla kota - czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Niestety, mimo swej ogromnej zręczności nie zawsze koty spadają na 4 łapy i im także zdarzają się poważne kontuzje związane z upadkiem z dużej wysokości. Dlatego koniecznie należy zabezpieczyć balkony siatkami, a okna kratami zabezpieczającymi, aby kot nie utknął w uchylonym oknie lub aby nie wyskoczył z balkonu.



Jakie inne są niebezpieczeństwa czyhające na kota?

Trujące rośliny – więcej przeczytasz tutaj: Rośliny niebezpieczne dla Twojego kota- czy masz je w domu? 
Substancje chemiczne – płyny do podłóg jakie mogą wylizać koty z łapek czy kostki do wc, jeżeli kotu zdarza się wypić wodę z toalety. Zadbaj o to, aby kot nie miał dostępu do proszków do prania czy leków, które może skosztować z ciekawości.
Kable – koty niestety lubią się czasem nimi bawić, a nawet je przegryzać – dlatego ważne jest, aby były zabezpieczone – najlepiej plastikowymi osłonkami.
Niektóre produkty spożywcze – m.in. czekolada, rybie ości, cebula, kawa czy sól – mogą powodować poważne zatrucia!
Ogień – nie należy pozostawiać kota samego w pomieszczeniu, w którym płonie kominek lub świece. Nigdy nie można mieć pewności, czy nasz zwierzak nagle nie będzie chciał wbiec w ogień np. za muchą, albo nie zainteresuje go płomień świeczki. Najlepiej, aby kominek nie był otwarty, a zabezpieczony szybą lub kratką.
Pralka – niestety często jest to wybierane miejsce na kocią drzemkę, dlatego należy mieć zawsze zamknięte drzwi do pralki i koniecznie przed włączeniem pralki trzeba się upewnić, czy nie ma tam kota!
Środowisko naturalne – nie wypuszczaj kota bez opieki z domu! Koty tzw. wychodzące to wciąż jeszcze popularne zjawisko w Polsce, a to właśnie puszczenie kota bez opieki poza dom jest dla kota największym, często śmiertelnym niebezpieczeństwem. Samochody, inne zwierzęta, pasożyty i choroby – to tylko cześć zagrożeń, z jakimi musi się zmierzyć wychodzący kot. Dlatego jeżeli chcemy kotu zapewnić atrakcję na zewnątrz, możemy z nim wychodzić na spacer na smyczy. To najczęściej coraz częstszy widok i świadczy o odpowiedzialności właściciela i ogromnej miłości do mruczka.

Najdłużej żyjący kot miał 38 lat.

Jak długo żyje kot?

Wbrew legendom i mitom kot żyje – niestety – tylko raz. Dlatego warto zadbać o to, aby to jedno życie było jak najdłuższe. Jak? Przede wszystkim dbając o jego zdrowie, dietę i ograniczając potencjalne zagrożenia. Ile może dożyć kot? Średnio koty żyją od 12 do 20 lat – w zależności od rasy, wielkości i trybu życia.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak przeliczyć lata kocie na ludzkie, koniecznie przeczytaj artykuł: Jaki jest wiek kota w przeliczeniu na lata człowieka? Jak długo żyje kot?



Jaki jest najdłużej żyjący kot?

Rekordzistką w tej kategorii jest dachowiec - amerykańska kotka Creme Puff, która dożyła 38 lat i 3 dni. Jej właściciel miał albo szczęście do długowiecznych kotów, albo potrafił im stworzyć najlepsze możliwe warunki do życia, bo jego druga kota też żyła wyjątkowo długo, aż 34 lata.

Za najdłużej żyjącą rasę kotów jest uznawany kot balijski, który może dożyć średnio 22 lat oraz koty rasy rosyjskiej i syjamskiej – koty tych ras dożywają nawet 20 lat.



Długim życiem mogą się również cieszyć dachowce i koty nierasowe – fakt, że mają one dostępną większą pulę genów sprawia, że zwykle cieszą się lepszym zdrowiem i mniej zagrażają im typowe dla poszczególnych ras choroby genetyczne.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość