Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki jest wiek kota w przeliczeniu na lata człowieka? Jak długo żyje kot?

Wieku kota nie da się w prosty sposób przeliczyć na ludzkie lata. Kot osiąga dojrzałość – zarówno fizyczną, jak i emocjonalną – w stosunkowo krótkim czasie. Zakłada się, że dwuletni kot odpowiada swoim poziomem rozwoju 24-letniemu człowiekowi. Następne lata życia zwierzęcia liczy się poczwórnie.

Koty żyją przeciętnie od 12 do 20 lat, aczkolwiek poszczególne populacje tych zwierząt – w zależności od cech genetycznych, warunków zewnętrznych i sposobu odżywiania – mogą mieć inny średni okres przeżycia. Dożycie kilkunastu lat jest typowe również dla innych zwierząt kotowatych – na przykład lwów, lampartów czy tygrysów.

 

Koty żyją przeciętnie od 12 do 20 lat, aczkolwiek poszczególne populacje tych zwierząt – w zależności od cech genetycznych, warunków zewnętrznych i sposobu odżywiania – mogą mieć inny średni okres przeżycia.

 

Ile żyją koty?

Wiek, jaki osiągają koty, to średnio 12–16 lat. Nie jest to jednak wartość, którą można zastosować w odniesieniu do każdego zwierzęcia. Na długość kociego życia ma wpływ wiele czynników. Podstawowym są dziedziczone cechy genetyczne. Z badań wynika, że niektóre rasy są predysponowane do długowieczności – należą do nich przede wszystkim koty syjamskie i pochodzące z Wysp Brytyjskich, bezogoniaste koty manx. Te odmiany dożywają średnio niemal 20 lat.

 

Innym, bardzo ważnym czynnikiem jest środowisko, w którym żyją koty. Domowi pupile mają większe szanse na długowieczność niż wolno żyjące, dzikie koty. Wiąże się to z działaniem takich czynników, jak:

  • niekorzystne warunki klimatyczne (np. mrozy),
  • problemy ze zdobyciem wartościowego pokarmu,
  • szkodliwe działanie różnego typu zanieczyszczeń,
  • brak profilaktyki i leczenia chorób zakaźnych.

 

Oczywiście szanse na długie życie mają tylko te koty domowe, które są racjonalnie żywione, mają odpowiednią dawkę ruchu i stałą opiekę weterynaryjną.

  

 

Czy wiek kota można porównać do ludzkiego?

Koty szybko osiągają dojrzałość, co umożliwia im przetrwanie w naturalnych warunkach – wcześnie mogą zacząć samodzielne polować i przekazywać swoje geny (czyli rozmnażać się). Tymczasem ludzie stają się samodzielni dopiero około 20 roku życia. Jeszcze później decydują się na założenie rodziny. Dlatego wieku kota nie można wprost przeliczać na ludzki zgodnie ze znaną regułą, że jeden rok przeżyty przez zwierzę odpowiada czterem latom w życiu człowieka.

 

Wiek kota oblicza się zwykle zgodnie z algorytmem, który został wypracowany na podstawie analogii do ludzkiego życia. Pod uwagę wzięty został proces dojrzewania (zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego), osiąganie dojrzałości płciowej oraz starzenia się organizmu. W analizie porównawczej uwzględniono takie cechy fizyczne, jak np. moment wyrastania zębów mlecznych i stałych, proces wzrostu i kształtowania się kośćca, zmiany w stanie sierści.

Powstały na podstawie takich danych przelicznik nie jest liniowy – przez pierwsze dwa lata życia kotu przybywa o wiele więcej umownych ludzkich lat niż w starszym wieku.

 

Rodzina kotów rasy Sfinks. Cały przekrój pokoleniowy.

 

Jak obliczyć wiek kota?

Podstawowe schematy przeliczania zakładają, że kota 6-miesięcznego porównać można z 10-letnim dzieckiem, a rocznego z 15-latkiem. Dwuletnie zwierzę uważane jest za dorosłe i porównywane z człowiekiem, który ma 24 lata. W późniejszych okresach życia kota przelicznik jest już stały – każdy kolejny rok kociego życia odpowiada czterem ludzkim latom. Oznacza to, że kot trzyletni ma za sobą 28 ludzkich lat życia, a dziesięcioletni – odpowiada człowiekowi w wieku 56 lat.

Pamiętajmy, że te wyliczenia dotyczą jedynie fizycznego rozwoju. Umysłowy wiek kota jest stały po osiągnięciu jego dorosłości i jest porównywalny do poziomu umysłowego dwuletniego dziecka.

Wszystkie te przeliczenia mają oczywiście charakter orientacyjny. Ktokolwiek miał do czynienia z kotami, wie, że młode zwierzę może mieć usposobienie seniora, a zdarza się, że dwunastolatek nadal ma dość energii, by bawić się jak kilkumiesięczne kocię. Należy też zawsze pamiętać o tym, że im lepiej będziemy opiekować się czworonożnym przyjacielem, tym większe ma on szanse na długie życie.

 

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość