Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Encyklopedia kotów: kot rasy rosyjskiej niebieskiej (Russian blue cat)

Koty rosyjskie niebieskie są jedną z najstarszych ras prezentowanych na pierwszych wystawach kotów, jednak wtedy występowały one w jednej grupie wraz z kotami brytyjskimi krótkowłosymi. Pierwsza organizacja zrzeszająca ich hodowców datowana jest już na rok 1867. Do Polski rasa przybyła na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku.

 

Kot rosyjski niebieski - historia rasy naturalnej

Jest to rasa naturalna, co oznacza, że została ukształtowana nie przez człowieka, a przez surowe warunki w jakich koty te żyły. Rosyjskie niebieskie pochodzą z Archangielska nad Morzem Białym i to klimat tego miejsca miał uczynić te zwierzęta silnymi i odpornymi na niekorzystne warunki pogodowe, w tym bardzo niską temperaturę. Grube, piękne, posrebrzane futro w połączeniu ze sprytem i ciekawością tych kotów sprawiły, że stały się one ulubieńcami carów rosyjskich, a marynarze zabierali je ze sobą na statki, wierząc, że przynoszą szczęście. Tak zaczęła się ich ekspansja na cały świat.

 

Podczas II Wojny Światowej koty rosyjskie niebieskie niemal wyginęły. Nieliczne, pozostałe okazy, w celu ratowania rasy, zaczęto krzyżować z rasami orientalnymi, np. z kotami syjamskimi. Wtedy też, w trakcie odratowywania rasy, wiele państw podążało różnym tokiem i tak aktualnie standard rasy jest nieco odmienny w różnych federacjach felinologicznych. Ponadto można wyróżnić trzy typy kota rosyjskiego:

  • typ angielski

  • skandynawski 

  • amerykański

Najbardziej zbliżonym do pierwotnych przedstawicieli rasy jest typ angielski (futro grube, miękkie, uszy niemal pionowo ułożone, poduszki wibrysowe wyraźnie zaznaczone), a najmniej – amerykański (futro najcieńsze i najjaśniejsze, uszy bardzo duże i skośnie ułożone po bokach głowy, a poduszki wibrysowe słabiej zaznaczone).

 

Kot rosyjski niebieski z profilu.

 

Rosyjski niebieski - sylwetka

W organizacji Felinologicznej FIFe kot rosyjski niebieski krótkowłosy (russian blue - RUS) plasuje się w III kategorii, oznaczonej jako koty krótkowłose i somalijskie.

Koty rasy rosyjskiej niebieskiej są średnich rozmiarów. Samice (3 - 4 kg) są drobniejsze od samców (4 -5,5 kg). Sylwetkę mają smukłą z widocznym zarysem mięśni. Ich krok jest dostojny i płynny. Lekkości postawie dodają długi ogon i długie nogi z zaokrąglonymi stopami. Poduszki na łapach są koloru lawendowego. Rosyjczyki czaszkę mają płaską, a nos prosty. Oczy mają zielone, wchodzące w szmaragdowy, kolor powinien być jak najbardziej intensywny, bez żółtej obwódki.

 

 

Pielęgnacja kotów rosyjskich niebieskich

Rosyjskie niebieskie należą do ras krótkowłosych. Ich futro jest bardzo gęste i co niespotykane w świecie kotów, podszerstek mają takiej samej długości co włos okrywowy. Ta cecha odpowiada za wyjątkową strukturę futra, jego gładkość i aksamitność. Włos kotów tej rasy jest u podstawy szary, a końcówki ma bezbarwne, co powoduje efekt wysrebrzenia futra. Barwa okrywy włosowej powinna być jednolita, szaro – niebieska, od odcienia jasno – szarego, po ciemno – szary i grafitowy. Nie dopuszczalne są przebarwienia, plamki czy wzorki na sierści.

Pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana. Warto raz na tydzień przeczesać pupila miękką szczotką lub delikatnie zgrzebłem. Nie należy kąpać rosyjczyka bez wyraźnych wskazań ze strony lekarza weterynarii, kiedy to zaleci on kąpiele lecznicze (np. przez choroby skóry).

 

 

Kot rosyjski niebieski - cena 

Cena kotów rosyjskich niebieskich wynosi od około 2500 zł do nawet 3500 zł. Cena ta dotyczy kotów nakolankowych, nie przeznaczonych do dalszej hodowli. Takie osobniki są kastrowane już w hodowli, bądź na umowie kupna występuje klauzura o konieczności wykonania zabiegu. Koty, które kupowane są w celach rozmażania, mogą kosztować nawet do 5000 zł, tutaj ceny są ustalane indywidualnie. Kupując kota rosyjskiego niebieskiego, jak i każdego innego rasowego, należy wybrać sprawdzoną hodowlę, zrzeszoną w międzynarodowej organizacji felinologicznej. Kupowanie kotów z pseudohodowli to popieranie tego karalnego procederu oraz przyczynanie się do cierpienia zwierząt. Koty rosyjskie niebieskie z niewiadomych źródeł mogą chorować na wiele ciężkich chorób genetycznych.

Wyszukiwanie kociąt rosyjskich niebieskich bez rodowodu to duże ryzko problemów behawioralnych, zdrowotnych i posidania kota w złej kondycji - nie wspominając o przyczynianiu się do cierpienia zwierząt. Nawet decydując się na koty rosyjskie niebieskie do adopcji lub do oddania to powinno się dostać rodowód oraz dokumenty hodowlane od poprzedniego właściciela.

 

 

Zdrowie rosyjskich niebieskich, czyli "rusków"

Jako rasa naturalna rosyjskie niebieskie cieszą się dobrym zdrowiem i długim życiem. Nie mają predyspozycji do chorób dziedzicznych, są silne i wytrzymałe. Należy jednak pamiętać , że jako koty domowe mogą mieć skłonności do odwadniania się, co może skutkować późniejszymi problemami z układem moczowym. Przewlekła niewydolność nerek jest stosunkowo często spotykana u kotów rosyjskich, więc bardzo ważna jest tu prewencja - np. przez instalację fontanny dla kota i zachęcanie do picia - oraz okresowe badania weterynaryjne.

Żywienie tej rasy nie różni się od żywienia pozostałych. Dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej, bogata w mięso, z niewielką zawartością węglowodanów. Najlepszym rozwiązaniem będzie karma mokra bez zbóż. Warto do każdej podawanej porcji dolewać odrobinę wody.

 

Ile żyje kot rosyjski niebieski?

Zadbane i pochodzące z dobrej hodowli koty rosyjskie niebieskie są długowieczne, ruski nie rzadko żyją do 20 lat.

 

Kot rosyjski niebieski ma idealne proporcje, symetryczny pyszczek i trójkątne uszy.

 

Kot rosyjski niebieski charakter

Kot rosyjski niebieski cechuje się niezwykłą wiernością wobec opiekuna, którego sam wybiera już na całe życie. Nie jest on polecany dla osób pracujących od rana do wieczora, ponieważ potrzebuje dużo uwagi i czułości ze strony właściciela. To towarzysz we wszystkich domowych obowiązkach i zajęciach – od sprzątania, przez gotowanie, po odwiedziny w łazience. Wchodzenie na kolana, domaganie się pieszczot, wspólne zasypianie i pobudki są codziennością.

Ze strony opiekuna kota obowiązkowe jest zapewnienie sporej dawki zabawy i wysiłku intelektualnego. Rosyjskie niebieskie to koty inteligentne i szybko uczące się nowych rzeczy – reagują na imię, aportują, spacerują na smyczy.  Rasa ta, ze względu na swoją wrodzoną ciekawość i spostrzegawczość, może szybko się nudzić, więc atrybuty do pozorowania z kotem polowań trzeba często zmieniać lub co poniektóre na pewien czas chować. Za to taka kocia aktywizacja zmusza opiekuna do inwencji twórczej. Do zabawy z pupilem polecamy wędki dla kotów.

 

 

Rosyjskie niebieskie swoją gibkość i zwinność chętnie pokazują i wykorzystują. Lubią wspinanie się i spore wysokości, gdzie czują się bezpiecznie mogąc obserwować okolicę. Muszą one zwiedzić każdy, nawet najwyższy, zakamarek mieszkania. Idealna dla nich jest kocia autostrada ułożona z półek zawieszonych na ścianie. Rosyjczyki nie są skore do częstych zmian, nie przepadają za nowymi miejscami i podróżowaniem. To koty wrażliwe, dłuższe nie poświęcanie im uwagi może skutkować kocią depresją. Mocno przywiązują się do znanego im otoczenia i ludzi.

 

 

Rosyjski niebieski z gracją arystokraty przechadza się, od czasu do czasu przypominając o sobie pomrukiwaniem. Co ciekawe rasa ta posiada wrodzoną empatię, perfekcyjnie potrafi odgadnąć nastrój i samopoczucie opiekuna. Z wiekiem koty te nie tracą swawoli i chęci do harców, a charakterystyczny uśmiech jest nie do zastąpienia.

 

Może Cię zainteresować: Jak poprawnie używać laser dla kota? 

Kot rasy rosyjskiej niebieskiej wygląda zjawisko w połączeniu z niebieską sierścią i głęboko zielonymi oczami. Ruski mają wyraz pyszczka w wiecznym uśmiechu.

 

Należy mieć na uwadze, że opisany tu charakter kota jest wzorcowy, jednak każdy pojedynczy osobnik będzie na swój sposób niepowtarzalny i zapewne nie spotkamy dwóch identycznych kocich osobowości.

 

 

Ciekawostki o kocie rosyjskim niebieskim:


  • Car Mikołaj II posiadał kotkę rosyjską niebieską, której to zwierzał się z największych państwowych sekretów. W roku 1901 ofiarował on angielskiej królowej Victorii i jej synowi Edwardowi VII parę kotów tej rasy. . Książę objął nawet honorowy patronat nad związkiem hodowców kotów rosyjskich krótkowłosych

  • W 1850 roku uwielbienie do kotów rosyjskich sięgnęło takiego poziomu, że na carskim dworze można było się napić wódki „Kot Rosyjski Niebieski”

  • Dwie koteczki rosyjskie niebieskie posiadał również Jan Paweł II w papieskich apartamentach Watykanu

  • Istnieje zapis z dawnych czasów o kotach tejże rasy: „Aby łatwiej ukryć rzucające się w oczy szmaragdowe ślepia przed czujnymi rosyjskimi myśliwymi, Bóg dał temu kotu tak długie rzęsy, obfite brwi i błyszczącą sierść, aby łatwiej było mu uciekać przed oszczepami w srebrzystym śniegu Syberii”

  • Istnieją odmiany barwne kotów rosyjskich niebieskich, takie jak: biała i czarna. Nie zostały one jednak uznane przez większość związków felinologicznych

  • Kot rosyjski długowłosy to kot nebelung
  • Może Cię zainteresować: Imiona dla kotów rosyjskich

 

Tekst: Karolina Łuszczyk

fot. Maciej Wypiór, Delight photography, model: Fifi

 

Komentarze

Nowa wiadomość
Mam kotkę od pół roku i jest naprawdę super, poluje na mole, z którymi mieliśmy ciągle problem, uwielbia to, niestety już wszystkie wytępiła :). Jest bardzo inteligentna. Polecam ruska :)
Adoptowałam kocurka tej rasy.Jest cudowny
Co polecacie? Samca czy samiczkę?
Kupiłem kociaka na swojego przyjaciela ;) mam już pół roku i jest świetny! Mega przytulas i bardzo towarzyski.
image
To super rasa! Polecam! Kochany zwierzak