Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Laser dla kota, czy jest to bezpieczna zabawa z kotem?

Większość ludzi kojarzy zabawne filmiki z kotami w roli głównej, biegające i skaczące po całym mieszkaniu. Nie patrząc na nic, próbują one złapać czerwoną kropkę, myśląc, że to robaczek. I tak, zazwyczaj są to działania kotów przyprawiające o szeroki uśmiech. Czy jednak dla samych kotów jest to równie zabawne?

Laser dla kota bardzo szybko wprowadza mruczka z ruch i mobilizuje do ataku. Czasami może to być pomocne, jednak nie jest zalecane jako regularna forma zabawy, gdyż niewłaściwe jej prowadzenie może doprowadzić do większych szkód niż to warte. Przyjrzyjmy się bliżej wskaźnikom laserowym i samej zabawie z kotem.

 

 

Laserowa zabawka dla kota

Niegdyś laser dla kota oznaczał prosty w budowie wskaźnik wytwarzający wiązkę laserową, w większości przypadków czerwoną. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele bardziej zaawansowanych urządzeń. Laser może przybierać kształt owadów, myszek, robaczków – wszystko po to, aby jeszcze bardziej zachęcić i kota, ale i młodszych opiekunów do zabawy laserem. Niektóre z urządzeń mają wbudowane mechanizmy, które same obracają wiązką, poruszają nią w górę i do dołu. Powoduje to, że laserowa zabawka dla kota staje się już właściwie nieobsługiwalna – można ją postawić, a resztę pracy wykona już sam automatyczny laser dla kota.


Laser może być polecany do zabawy z kotem mającym nadwagę i otyłość, jednak bez problemów behawioralnych. Już krótkie, ale intensywne bieganie za czerwonym punkcikiem rozrusza kota, pozwoli spalić kalorie i poprawia kondycję organizmu. Pamiętajmy jednak, że laser dla kota jest rozwiązaniem bardzo wygodnickim, zdecydowanie lepiej poświęcić więcej czasu kotu i rozbawić go manualnymi zabawkami. Można je kupić lub wykonać samemu, co sprawi dużo radości także najmłodszym i zwierzakom. Pomysłów na zabawę z kotem jest naprawdę sporo, a najważniejsze, aby była bezpieczna.

Laser dla kota można wykorzystać jeszcze w celu zachęcenia kota do miejsc – np. do nowego drapaka. Kierując wiązkę na sznurki sizalowe lub na półkę drapaka, możemy zachęcić kota do wspięcia się lub skoku.

 

 

Zabawa z kotem

Należy pamiętać czym właściwie jest i powinna być zabawa dla kotów. Jest to przede wszystkim spełnienie potrzeb behawioralnych kotów poprzez ciąg łowiecki, zapewnienie stymulacji i aktywności, a także utworzenie bliskości kot – opiekun. Zabawa powinna odbywać się o mniej więcej stałych porach, kilka razy dziennie, przy czym kocięta potrzebują jej zdecydowanie więcej aniżeli koty starsze. Zabawa musi imitować polowanie kota i zawsze zawiera parę stałych elementów – namierzenie ofiary, obserwacja i wykalkulowanie jej toru, gonitwa, atak i złapanie. W zależności od intencji kota, złapanie kończy się zabiciem ofiary lub tylko przytrzymaniem, czasami zabawą. Natomiast namierzenie i obserwacja mogą trwać dosyć długo, ale są elementem koniecznym i już dającym satysfakcję kotu.


Zgodnie z ciągiem łowieckim najlepiej utrzymywać stałą sekwencję w rytmie dnia kota, czyli:

  • sen
  • higiena i pielęgnacja sierści
  • zabawa, wysiłek
  • posiłek
  • higiena, mycie się


Tych 5 zachowań powtarza się. W zależności od pory dnia, wieku kota, a nawet pory roku, każda z tych czynności może być krótsza lub dłuższa.

 

 

Laser dla kota – jak bawić się z kotem?

Zabawa laserem nie do końca wpasowuje się w powyżej opisany schemat zabawy z kotem. Zdecydowanie skraca jakże ważne kroki – namierzenia i rozeznania toru. Pozostawia właściwie tylko gonitwę, która czasami przekracza nawet możliwości fizyczne kotów. Największą wadą lasera jest brak możliwości złapania zabawki przez kota, czyli de facto zakończenia procesu. Może to powodować kompulsywne zachowania, duże rozdrażnienie i frustrację kota. Decydując się już na zabawę laserem konieczne jest wymuszenie jej prawidłowego zakończenia. Po paru minutach biegu – dostosowanych do kondycji, wieku i zdrowia kota – należy nakierować wiązkę na fizyczną zabawkę (myszkę, piłeczkę, itp.) lub na przysmak. Można również laserem nakierować kota w stronę misek, aby goniąc wiązkę, natrafił na nałożony posiłek. Nie dawajmy kotu zadań nie do wykonania i przekraczających jego możliwości. Do dużych błędów należą:
  • brak zakończenia zabawy
  • kierowanie wiązki zbyt wysoko, w miejsca niedostępne dla kota
  • kierowanie wiązki na przeszkody, które mogą być niebezpieczne, np. kwiatki, wazony, półki z dekoracjami, ścianę nad stołem, itp.
  • świecenie laserem na powierzchnie odbijające wiązkę
  • zbyt szybkie tempo przesuwania lasera


Bawiąc się laserem z kotem próbujmy nadal imitować polowanie. Można laser kierować za mebel, gasić i po reakcji kota ponownie włączyć, przeprowadzić wiązkę przez tunel dla kota, na płaskiej i wysokiej powierzchni ustalić na ile kot może podskoczyć, itp. Warto też wcześniej ustalić sobie plan zabawy i biegu kota, aby nie musieć później na szybko kierować laserem byle gdzie.Jak długo bawić się z kotem?

Wbrew pozorom znacznie skuteczniejsze są krótsze sentencje, ale częstsze. Zazwyczaj dorosły kot potrzebuje 3 zabaw w ciągu dnia, w tym jednej dłuższej. Każda sekwencja to parę okrążeń lub biegów i złapanie zabawki.

 

 

Czy laser jest szkodliwy dla kota?

Nie, pod warunkiem racjonalnego używania, zgodnego z potrzebami kotów i sekwencją zabawy. Nie jest to zabawka polecana każdemu opiekunowi i każdemu kotu. Jej używanie powinno być w momencie, kiedy nie mamy czasu na długie rozbawianie kota, jednak nie częściej niż raz na dzień. Odstępy między zabawą z kotem laserem powinny przekraczać tydzień, dwa.


Dodatkowo należy mieć na uwadze szkodliwość lasera względem wzroku kota. Absolutnie nie można kierować wiązki lasera w kierunku oczu kota, jego pyszczka, a nawet na przedmioty odbijające, takie jak lustro, lśniące powierzchnie, sprzęt agd, itp. Nie jesteśmy wtedy w stanie skontrolować dokładnego biegu lasera. Zabawka laserowa może uszkodzić wzrok kota i zawsze należy mieć do na uwadze. Z tego też względu zabawki interaktywne, które same kierują wiązką niosą ze sobą znacznie większe ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Samo długotrwałe wpatrywanie się w laser powoduje problemy ze wzrokiem.


Zabawa z kotem laserem może też powodować swego rodzaju uzależnienie kota. Szybka aktywacja kota i rozpoczęta pogoń kusi i może rozleniwiać kota – nie będzie chciał poświęcać odpowiednio dużo czasu na normalną zabawę, a także może się szybciej poddawać w czasie jej trwania. Niemożność złapania punkcika laserowego frustruje kota i po paru takich zabawach, których nie zakończyliśmy poprawnie, może się okazać, że kot będzie godzinami siedział pod miejscem schowania wskaźnika laserowego lub nawet nawoływał w danym miejscu.

 

Zobacz ofertę myszek dla kota Decydując się na laser, należy pamiętać parę podstawowych zasad zabawy z kotem. Pozwoli to na zgodne i szczęśliwe współżycie z czworonożnymi przyjaciółmi. Laser do zabawy powinien być używany rozsądnie i w momentach, kiedy nie możemy poświęcić tyle czasu na rozbawienie ile byśmy chcieli. Bądźmy odpowiedzialnymi opiekunami, a koty z pewnością odwdzięczą się ogromem miłości i zdrowiem.

 Karolina Łuszczyk


Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość