Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

10 najczęstszych problemów zdrowotnych kotów - kiedy trzeba z kotem do weterynarza?

Najczęstsze kocie przypadłości nie są z pozoru groźne, ale bagatelizowane mogą doprowadzić do poważnej choroby. Poniżej lista 10 kocich problemów z jakimi najczęściej wybierają się do weterynarza opiekunowie. 

 

Kiedy z kotem do weterynarza? 

1. Wymioty u kotów

Wymioty to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u kotów. Nie ma jednej przyczyny. Może to być spowodowane zjedzeniem czegoś nieświeżego lub trującego, chorobą nerek, ciałem obcym, zakłaczeniemcukrzycą itd. Objawy zazwyczaj są dość oczywiste. Dodatkowo pojawia się ślinienie oraz może pojawić się ból brzucha.

Warto pamiętać, że czasem zabranie ze sobą próbki wymiotów lub zrobienie zdjęcia może pomóc lekarzowi weterynarii w decyzji o leczeniu. Istotne jest to zwłaszcza przy podejrzeniu zatrucia.

Przeczytaj więcej: Wymioty u kota - przyczyny, postępowanie

 

 2. Zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów (FLUTD)

FLUTD jest popularną (niestety) i często występującą jednostką chorobową u kotów. Na wystąpienie schorzenia ma wpływ wiele czynników.

Ta jednostka chorobowa dotyka zarówno kotki jak i kocury. Najczęściej chorują zwierzęta z nadwagą lub otyłe oraz te żywione suchą karmą. Również stres czy nagłe zmiany mogą przyczynić się do wystąpienia choroby.

Objawy FLUTD to:

  • problem z oddawaniem moczu aż do całkowitego zahamowania oddawania moczu
  • krew w moczu
  • posikiwanie w dziwnych miejscach (doniczki, szafy, pod kanapa itp.) spowodowane jest to bólem!
  • miauczenie przy oddawaniu moczu
  • wylizywanie brzucha i okolic cewki moczowej
  • apatia
  • brak apetytu i niechęć do picia
  • wymioty

 

Niezdolność do oddawania moczu jest ZAWSZE stanem nagłym i może skończyć się śmiercią kota. Należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii w takim wypadku.

 

 Młody kociak na stole weterynaryjnym. Weterynarz przygotowuje się do przeprowadzenia zabiegu.

3. Pchły u kota

To chyba najczęstsze pasożyty zewnętrzne kotów. Na szczęście łatwo się ich pozbyć z kota. Z domu – nieco trudniej 

Objawy obecności pcheł to:

  • żywe pchły lub odchody pcheł na skórze
  • uporczywe drapanie
  • uporczywe wylizywanie
  • zaczerwieniona i podrażniona skóra
  • wyłysienia
  • infekcje skóry

Pchły leczy się środkami, które nie tylko zabiją dorosłe osobniki, ale również zahamują rozwój  nowych. Dlatego lepiej udać się do lekarza weterynarii, który dobierze najlepszy program leczenia. Również należy pamiętać o odrobaczeniu kota po pozbyciu się pcheł.

W przypadku młodych kociąt pchły mogą doprowadzić do osłabienia, a nawet anemii.
W przypadku zakażeń skóry lekarz zaleci również leczenie w tym kierunku.

Część kotów odpowiada nasiloną reakcją na ślinę pcheł. Tutaj również lekarz wdroży leczenie mające na celu zmniejszenie dyskomfortu  i zminimalizowanie tej reakcji.

Przeczytaj także: Pchły - co trzeba o nich wiedzieć

 

4. Pasożyty wewnętrzne kotów

Niestety, może się okazać, że kot ma bogate życie wewnętrzne. Oprócz najczęstszych tasiemców
i obleńców należy też brać pod uwagę pierwotniaki. Objawy pasożytów wewnętrznych to biegunki, wymioty, brak apetytu, chudnięcie, reakcje skórne, kaszel.

Dotyczy to zwłaszcza kotów wychodzących, ale nie oznacza to, że typowo domowe koty nie są narażone na „złapanie pasożytów”. Odrobaczanie dorosłego kota powinno być co 3 miesiące.
W przypadku kotów polujących lekarz weterynarii ustali osobny schemat.

 

 5. Biegunki u kotów

Podobnie jak z wymiotami, jest wiele czynników, które mogą wywołać biegunkę u kota. Wśród nich znajdą się zatrucia pokarmowe, pasożyty, alergie, infekcje, nowotwory itd.

Objawem biegunki jest wodnisty stolec. W zależności od przyczyn biegunka może trwać dzień, kilka dni lub kilka tygodni.

W przypadku biegunki kota należy zachęcać do picia świeżej wody. W przypadku biegunki trwającej dłużej niż 24 godziny, należy zabrać kota na wizytę do lekarza weterynarii. Wskazane będzie zabranie próbki kału. Ostre stany mogą zakończyć się przyjęciem kota do szpitala w celu nawodnienia i podawania leków przeciwbólowych oraz zdiagnozowania przyczyny.

Biegunka szczególnie niebezpieczna jest dla kociąt i kotów w wieku powyżej 12 roku życia.

 

6. Problemy okulistyczne kotów

Tego typu schorzenia mogą być powodowane przez czynniki mechaniczne, autoimmunologiczne, genetyczne lub zakaźne. Objawiają się one np. zapaleniem spojówek, wrzodami rogówki, zaćmą, jaskrą itd. Zdarza się, że problemy z okiem są odzwierciedleniem innej toczącej się choroby. Dlatego nie należy ich bagatelizować. Choroba oka nigdy nie przejdzie sama, a zwlekanie z wizytą
u weterynarza może pogorszyć stan kota. Wypływ z oka, mrużenie oczu, zamknięte oko przez dłuższy czas, wrażenie, że oko jest innego koloru, wysunięcie trzeciej powieki zawsze wymagają interwencji lekarza weterynarii. Lekarz wykona badanie okulistyczne i rozpocznie leczenie lub pobierze materiał do dalszych badań. Może też zdarzyć się tak, że lekarz zdecyduje o terapii objawowej i skieruje kota na konsultację z okulistą.

Kociak podczas badania wzroku u weterynarza.

 

7. Choroby zębów u kota

Koty (i psy) pokazują problemy z dziąsłami i zębami dopiero kiedy stan jest bardzo poważny. Zazwyczaj objawiają się one spadkiem apetytu lub jego całkowitym brakiem, apatią, niepokojem
i nieprzyjemnym zapachem z pyszczka.

Choroby zębów mają najczęściej podłoże bakteryjne związane z nagromadzeniem się płytki nazębnej, zapaleniem dziąseł oraz w najbardziej zaawansowanych przypadkach – z wystąpieniem ropni około-zębowych. Niektóre koty mogą mieć problemy z dziąsłami w bardzo młodym wieku  - jest to związane z chorobami wirusowymi i/lub nadmierną odpowiedzią organizmu na ten stan. Takie koty wymagają specjalnego leczenia.

Wszystkie te stany wymagają interwencji lekarza weterynarii i niejednokrotnie znieczulenia kota
w celu usunięcia źródła problemu. Choroby jamy ustnej mogą skutkować chorobami nerek i serca, zapaleniem kości, oczu i uszu. Powodują silny ból, który uniemożliwia jedzenie, co prowadzi do wyniszczenia organizmu. Nie można ich lekceważyć i zdecydowanie nie miną one same.

 

8. Rany po walce z innym kotem

Często opiekunowie nie wiedzą dlaczego kot nagle zrobił się apatyczny, nie je, nie pije albo robi się agresywny przy próbie kontaktu. Bardzo często dochodzi do tego wysoka gorączka. Takie objawy mogą być spowodowane ropniami, powstałymi po walce z innym kotem. Czasem jedno zadrapanie lub ugryzienie może doprowadzić do powstania ropnia, który powoduje wysoką gorączkę oraz silny ból.
Lekarz weterynarii zaleci wówczas oczyszczenie ropnia oraz poda odpowiednie leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Może okazać się, że ropień będzie trzeba oczyszczać kilka razy! Nie wolno lekceważyć takich ran, ponieważ mogą one prowadzić do uogólnionego zakażenia!

Przeczytaj: Dlaczego nie powinno się wypuszczać kotów samopas?

 

9. Otyłość kota

Otyłość u kota to poważny i niestety dość częsty problem. Jest on również przyczyną innych problemów zdrowotnych, takich jak: cukrzyca czy problemy ze stawami, nerkami, wątrobą.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała kota pozwoli zapobiegać wymienionym chorobom. Jeśli kot ma już nadwagę, redukcja podawanych porcji żywieniowych powinna być prowadzona przez lekarza weterynarii, który również powinien wykluczyć ewentualne, towarzyszące choroby.

 

 

10. Utrata wagi u kota

Często kot trafia do lekarza z powodu zmiany charakteru i chudnięcia. W takich przypadkach lekarz weterynarii powinien zlecić badanie krwi i badanie moczu, żeby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia z listy potencjalnych chorób. Wskazane będzie również badanie kardiologiczne, jeśli kot nie miał takiego do tej pory.

W przypadku szybkiej utraty masy ciała wizyta u lekarza jest wskazana jak najszybciej.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam przygarnęłam około 3 miesięcznego kocura szybko nauczył się korzystać z kuwety ponieważ poprzednia właścicielka wypuszczała go na podwórka ma pchełki wiec kupiłam mu obroże przeciwko nim i wszystko dobrze ale jakoś po tygodniu dowiedziałam się że nie był jeszcze u weterynarza a wczoraj złapała go biegunka nie wiem czy to przez karmę sucha czy przez to ze dostał za dużo mokrej z sierścią wszystko dobrze i bawi się ale często wylatują mu w różnych miejscach kropelki mokrej kupy czy muszę się udać z nim od razu do weterynarza?
apd@, jak kot się czuje? Pieczarki nie są trawione przez koty i już mała ilość może spowodować poważne zatrucie i odwodnienie. I tak kota powinien jak najszybciej zobaczyć weterynarz i wywołać wymioty. Najczęściej konieczna jest kuracja kroplówkami, aby odratować kota. W przypadku krokietów do trujących pieczarek dochodzi olej ze smażenia, przyprawy i toksyczna w takiej ilości sól.
Dzień dobry. Zostawiłam dziś na stole krokiety z pieczarkami, mój kot zjadł prawie połowę. Aktualnie nic mu nie jest ale czy mimo wszystko trzeba to skonsultować z weterynarzem?
Droga Joanno,
jeżeli rana się nie zmniejsza, a kot ciągle ją rozdrapuje to przede wszystkim należy odwiedzić z kotem weterynarza - konieczne będzie dobranie maści czy leku zmniejszającego świąd, a w najgorszym przypadku podanie sterydu. Ale tutaj musi to zobaczyć lekarz i dobrać środek pod danego kota, szczególnie jak proces nie ustępuje, a kot się meczy. Octanisept jest dobrym środkiem doraźnym, ale on nie wyleczy, a jeżeli rana pozostanie sama sobie to może dojść do jej zakażenia. Co do pozbycia się alergenu to może to trwać nawet do 6 tygodni, a nawet więcej. W przypadku mokrej karmy - to możliwe, że uczulił kota dodatkowy składnik w danej karmie, a niekoniecznie mięso konia. Tak samo może być w przypadku karm suchych - może uczulać pojedynczy składnik lub produkt, który producent dodał nawet w minimalnej ilości.
Dzień dobry.
Mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mój kot cierpi na alergię pokarmową, w tym momencie jest na diecie eliminacyjnej. Trwa to już pół roku, wiemy że Konina mu służy ale sucha po mokrej znów się drapie i ma rany na głowie. Od momentu kiedy zaczął się drapać zabraliśmy pokarm ma znów tylko suche. Pytanie brzmi jak długo będzie usuwać alergen z organizmu i jak można mu ulżyć (witaminy, maści? )za każdym razem eksperymentu trwa to bardzo długo za nim sie wygoi.Czy to ma tak długo trwać zanim się wygoi?Wcześniej trwało np 2tyg teraz jest coraz dłużej i większy obszar.Mam też wrażenie że go bardziej swędzi.Nie chcę go już męczyć ,próbowaliśmy octaniseptu ale mam wrażenie ze nie pomaga.Proszę o pomoc .
Z góry bardzo dziękuję.
Witku,
należy pilnie skonsultować kota i jego przypadek u innego weterynarza. Opisane zachowanie kota jest niepokojące i wskazuje na silne męczenie się kota i jego wykończenie. Należy zrobić USG jamy brzusznej, a także natychmiastowo sprawdzić stan trzustki - może to być zapalenie trzustki, które kończy się śmiercią w ogromnym cierpieniu! Konieczne będzie również badanie krwi - rozszerzona morfologia i biochemia i jonogram. Umówcie się na wizytę u weterynarza na te badania - na badanie krwi kot musi być co najmniej 8 h na czczo, natomiast na badanie jamy brzusznej jest to zazwyczaj 11 - 12 godzin. Jeżeli kot jest wychodzący to mógł zatruć się właściwie wszystkim i wszędzie - zjeść rozrzuconą trutkę, zjeść chorą / zatrutą mysz czy inne zwierzę / zjeść rozrzucone jedzenie, które zgniło lub było naszpikowane np. metalem. Możliwe jest również zarażenie się chorobą podczas ataku innego zwierzęcia i wiele innych możliwości. Dla dobra kota nie zaleca się wypuszczania go. Działanie przy Państwa kocie powinno być natychmiastowe, bo liczy się każda minuta w takim stanie. Najlepiej wybrać weterynarza posiadającego potrzebne sprzęty do wykonania w gabinecie badań.
Dzień dobry. Mój kot, od jakiegoś czasu choruje, nie je, nawet swoich ulubionych saszetek, za którymi przepadał i o kóre się dopominał, schudł, ma brzydką sierść, przyjmuje pozycje bólową, potrafi przesiedzieć w jednym miejscu kilka godzin, o czym świadczy wygnieciona trawa i nie wraca do domu, w domu chowa się wskakując do wanny, albo w innych miejscach, gdzie siedzi w bezruchu. Czasami położy sięna boku, wtedy widać jak oddycha, dość intensywnie, ale tu moge się mylić. Rzecz jasna byliśmy u lekarza weterynari. Stwierdził zatrucie.Miał badaną krew, po którym stwierdzono, że jest problem z nerkami, ale to powinno minąć, jak się wypłucze po tym zatruciu. Generalnie nie mam pojęcia czym by się mógł zatruć, bo jest tylko sucha karmę oraz saszetki. Ludzkiego jedzienia nie tknie, od wiekiego święta jest mozliwość, że zje coś, co sam upoluje, ale najczęściej się tylko chwali. czasami jadł świeże mięso. Gotowane go już nie interesuje, podobnie jak ryby. Kot dostawał kropłowki przez okres ok. 10 dni, odżywki, zastrzyki i tabletki. W pewnym momencie lekarz stwierdził, że leczenie jest zakończone, ponieważ wiedzi poprawę. Poprawa była przez kilka dni. Kot jadł, ale bardzo mało. Teraz znowu nie je praktycznie wcale. W piątek był u lekarza weterynarii, dostał kolejna kroplówkę, i tabletki. Kot znika w oczach.
Mirko,
w trybie pilnym i natychmiastowym udać się z kotem do weterynarza. Kot cierpi i potrzebuje realnej pomocy. Jeżeli kot ucieka to świadczy to ogromnym bólu jaki przeżywa. Jeżeli nie potrafi Pani złapać kota, aby się udać do weterynarza z nim to można spróbować klatką łąpką go złapać lub poprosić weterynarza o wizytę w domu lub poprosić o pomoc w złapaniu okoliczne fundacje.
Witam przygarnęłam jesienią chudego kota szybko zaczął przybierać na wadze ale problemy zaczęły się na wiosnę zaczął być agresywny ucieka o dans gdy tylko zaczynamy się zbliżyć ale nie to mnie martwi zaczął brzydko pachnieć i siadają na nim muchy i składają jaja. Boje się bo mam małe wnuki proszę o porady bo nie wiem co mam robić
Lekarz weterynarii stwierdzi powagę rany i zaleci postępowanie. Jednak w przypadku wysięku ropnego nie obędzie się bez odpowiednich leków.
Witam, moj kot bil sie z innym kotem, skutkiem tej walki jest strupek pod okiem, z ktorego wlasnie zaczela saczyc sie ropa. Czy mozna samemu na to cos poradzic czy trzeba bedzie antybiotyk w takiej sytuacji zastosowac? Dziekuje.
Witam, mam kotkę, ma około 6 lat. Wczoraj 11.07 nie mogłam jej dobudzić, ale oddychała. Obudziła się dopiero jak wzięłam ją na ręce, była taka wręcz elastyczna, giętka. Potem się obraziła i gdy chciałam ją pogłaskać po brzuszku to odpychała moją rękę, była agresywna, no wiadomo obraziła się. Proszę o radę, czy może jej coś dolegać? Mam iść z nią do weterynarza? Może po prostu panikuję, bardzo się martwię, już nie jest tak młoda!
Ewelino Rapacz,
opisany stan kota jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Należy zrobić USG jamy brzusznej oraz pełny profil morfologiczny i biochemiczny krwi. Przez internet nie da się wykonać badań, a objawy mogą być spowodowane ciałem obcym, ropomaciczem, chorobami jelit, pęcherza lub innymi zagrażającymi życiu kota.
Mam pytanie , ponieważ mój kot strasz nie śmierdzi , chyba kocimi sikami , ma straszne bóle brzucha i jego okolic , zrobił się jakiś dziwny , nie przytula się już jak dawniej , oraz wydaje mi się że schód , chociaż może mi się tak tylko wydawać ponieważ ciągle zwija się w kłębek , czy mogę poprosić panią o pomoc . Mogła by mi pani powiedzieć co stało się mojemu kotkowi
Małgorzato,
kot ewidentnie nie jest w najlepszej formie - udaj się z nim do weterynarza i opisz te objawy.
Roczny kot od kilku dni jest osowiały, spi tylko, wstaje, żeby zjeść i idzie spać dalej. Je niewiele, ale je kocią karmę. Kotzysta z kuwety, choć też nie często. Wylizuje też futro choć rzadziej. Parę dni temu został wykąpany, odrobaczony i otrzymał krople na kark przeciw kleszczom i pchłom. Kot wcześniej był wychodzący, nie ma żadnych ran po walce z innymi kotami. Za to podczas dotykania łapek, nawet delikatnego, reaguje nerwowo i syczeniem. Kot jest szczepiony, na wściekliznę również. Miał też leczone oczy ze względu na ropę i zaczerwienienie. Dziś oczy wyglądają dobrze, leczenie jest kontynuowane. Dziękuję i pozdrawiam.
Dzien dobry, co zrobić jak kot wymiotuje po kroplach na pchły i kleszcze (przez dwa dni, później mu przechodzi), może są jakieś preparaty mniej toksyczne ? Krople są przeznaczone dla kotów wiec nie powinny tak działać.
Droga Kasiu,
biegunka u kociąt jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza, gdyż prowadzi do szybkiego odwodnienia młodego organizmu. Ciemny kolor również jest niepokojący. Śpiochy w oczach mogą być pierwszym objawem kociego kataru.
Kotek ma ok. 8 tygodni, dostał biegunki, która ma ciemny kolor oraz ma brązowe śpiochy w oczach. Ma apetyt, pije wodę i ciagle się bawi, kiedy pójść do weterynarza? Poczekać jeszcze jeden dzień, żeby sprawdzić czy biegunka jest reakcja na karmę czy brązowe śpiochy to znak jakiegoś zakażenia ?
firletko,
taki stan wymaga natychmiastowego badania lekarskiego, wprowadzenia leczenia antybiotykami, a być może i operacji. Należy wykonać konieczne badania. Są dyżury weterynaryjne, nie można czekać do jutra, gdyż to zagraża życiu kota. Rekomendujemy nie wypuszczanie kotów, m.in. z tego powodu, jak i wielu innych - chorób, wypadków drogowych, zatruć, pogryzień itp. Dodatkowo, należy pamiętać, że koty zagrażają rodzimej faunie, wybijając np. ptaki.
Niespełna roczna kocica stoczyła dzisiaj swoją pierwszą walkę i chyba nie do końca udaną - jakiś łotr dziabnął ją w tyły podczas relaksu na słońcu przed jej własnym domem. Ma widoczną niewielką ranę, nie daje się oczywiście za bardzo obejrzeć, ale dostała też gorączki... co oprócz jutrzejszej wizyty u weterynarza mogę zrobić, żeby jej ulżyć w cierpieniu?
Ireno,
Tak, powinnaś udać się z kotem do weterynarza, aby ten dokładnie zbadał gardło i górne drogi oddechowe kota. Konieczne może również okazać się rtg. Odruch wymiotny oraz chrypka może być przyczyną poważnego zakłaczenia kota, zapalenia gardła lub okolic, zatrucia, a nawet połknięcia ciała obcego, które utknęło. Tym bardziej niepokojące jest zmęczenie kota
Dzień dobry,
Moja kotka od wczoraj ma bezskuteczny odruch wymiotny. Dzisiaj ma także lekką chrypkę, ale lepsze samopoczucie. Jest zmęczona, ale ma apetyt i dobry nastrój.
Kiedy dotknę jej gardła pod bródką, momentalnie ma odruch wymiotny.
Co może być przyczyną? Czy powinnam iść do weterynarza?
Pozdrawiam,
Irena
Drogi Kacprze,
to nie jest normalne zachowanie u kotów i należy zabrać kotka do weterynarza. Jeżeli kot ma 3 dni to taki stan zagraża jego życiu. Dodatkowo, przypominamy, że kocięta powinny być ze swoją mamą aż do ukończenia 3 miesiąca życia, szybsze odebrania kociąt od matki skutkuje problemami behawioralnymi i zdrowotnymi kociąt.
Kotek ma 3 dzień. Regularnie co jakiś czas zaczyna otwierać pyszczek i "glośno oddychać". Czy jest to normalne w tym okresie, drugi kotek nie ma takich dolegliwości.
Droga Myszo,
należy niezwłocznie udać się z kotem do weterynarza. Kot dostający sterydy jest w grupie podwyzszonego ryzyka i każdy niepokojący sygnał powinien skłonić do konsultacji z lekarzem prowadzącym, a już szczególnie apatia i wymioty.
Dzien dobry ,

Mam pytanie od 2 tygodni kot dostaje sterydy w kroplach od wczoraj jest bardzo apatyczna jak zawsze uciekała jak zbliżała się godzina podania leków tak od wczoraj jest bardzo nieswoja ciągle spi dodam ze wczoraj po podaniu leków zwymiotowała