Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

10 najczęstszych problemów zdrowotnych kotów - kiedy trzeba z kotem do weterynarza?

Najczęstsze kocie przypadłości nie są z pozoru groźne, ale bagatelizowane mogą doprowadzić do poważnej choroby. Poniżej lista 10 kocich problemów z jakimi najczęściej wybierają się do weterynarza opiekunowie. 

 

1. Wymioty u kotów

Jest to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u kotów. Nie ma jednej przyczyny. Może to być spowodowane zjedzeniem czegoś nieświeżego lub trującego, chorobą nerek, ciałem obcym, zakłaczeniemcukrzycą itd. Objawy zazwyczaj są dość oczywiste. Dodatkowo pojawia się ślinienie oraz może pojawić się ból brzucha.

Warto pamiętać, że czasem zabranie ze sobą próbki wymiotów lub zrobienie zdjęcia może pomóc lekarzowi weterynarii w decyzji o leczeniu. Istotne jest to zwłaszcza przy podejrzeniu zatrucia.

 

 2. Zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów (FLUTD)

FLUTD jest popularną (niestety) i często występującą jednostką chorobową u kotów. Na wystąpienie schorzenia ma wpływ wiele czynników.

Ta jednostka chorobowa dotyka zarówno kotki jak i kocury. Najczęściej chorują zwierzęta z nadwagą lub otyłe oraz te żywione suchą karmą. Również stres czy nagłe zmiany mogą przyczynić się do wystąpienia choroby.

Objawy FLUTD to:

 • problem z oddawaniem moczu aż do całkowitego zahamowania oddawania moczu
 • krew w moczu
 • posikiwanie w dziwnych miejscach (doniczki, szafy, pod kanapa itp.) spowodowane jest to bólem!
 • miauczenie przy oddawaniu moczu
 • wylizywanie brzucha i okolic cewki moczowej
 • apatia
 • brak apetytu i niechęć do picia
 • wymioty

 

Niezdolność do oddawania moczu jest ZAWSZE stanem nagłym i może skończyć się śmiercią kota. Należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii w takim wypadku.

 

 Młody kociak na stole weterynaryjnym. Weterynarz przygotowuje się do przeprowadzenia zabiegu.

3. Pchły u kota

To chyba najczęstsze pasożyty zewnętrzne kotów. Na szczęście łatwo się ich pozbyć z kota. Z domu – nieco trudniej (przeczytaj: Pchły - co trzeba o nich wiedzieć).

Objawy obecności pcheł to:

 • żywe pchły lub odchody pcheł na skórze
 • uporczywe drapanie
 • uporczywe wylizywanie
 • zaczerwieniona i podrażniona skóra
 • wyłysienia
 • infekcje skóry

Pchły leczy się środkami, które nie tylko zabiją dorosłe osobniki, ale również zahamują rozwój  nowych. Dlatego lepiej udać się do lekarza weterynarii, który dobierze najlepszy program leczenia. Również należy pamiętać o odrobaczeniu kota po pozbyciu się pcheł.

W przypadku młodych kociąt pchły mogą doprowadzić do osłabienia, a nawet anemii.
W przypadku zakażeń skóry lekarz zaleci również leczenie w tym kierunku.

Część kotów odpowiada nasiloną reakcją na ślinę pcheł. Tutaj również lekarz wdroży leczenie mające na celu zmniejszenie dyskomfortu  i zminimalizowanie tej reakcji.

 

4. Pasożyty wewnętrzne kotów

Niestety, może się okazać, że kot ma bogate życie wewnętrzne. Oprócz najczęstszych tasiemców
i obleńców należy też brać pod uwagę pierwotniaki. Objawy pasożytów wewnętrznych to biegunki, wymioty, brak apetytu, chudnięcie, reakcje skórne, kaszel.

Dotyczy to zwłaszcza kotów wychodzących, ale nie oznacza to, że typowo domowe koty nie są narażone na „złapanie pasożytów”. Odrobaczanie dorosłego kota powinno być co 3 miesiące.
W przypadku kotów polujących lekarz weterynarii ustali osobny schemat.

 

 5. Biegunki u kotów

Podobnie jak z wymiotami, jest wiele czynników, które mogą wywołać biegunkę u kota. Wśród nich znajdą się zatrucia pokarmowe, pasożyty, alergie, infekcje, nowotwory itd.

Objawem biegunki jest wodnisty stolec. W zależności od przyczyn biegunka może trwać dzień, kilka dni lub kilka tygodni.

W przypadku biegunki kota należy zachęcać do picia świeżej wody. W przypadku biegunki trwającej dłużej niż 24 godziny, należy zabrać kota na wizytę do lekarza weterynarii. Wskazane będzie zabranie próbki kału. Ostre stany mogą zakończyć się przyjęciem kota do szpitala w celu nawodnienia i podawania leków przeciwbólowych oraz zdiagnozowania przyczyny.

Biegunka szczególnie niebezpieczna jest dla kociąt i kotów w wieku powyżej 12 roku życia.

 

6. Problemy okulistyczne kotów

Tego typu schorzenia mogą być powodowane przez czynniki mechaniczne, autoimmunologiczne, genetyczne lub zakaźne. Objawiają się one np. zapaleniem spojówek, wrzodami rogówki, zaćmą, jaskrą itd. Zdarza się, że problemy z okiem są odzwierciedleniem innej toczącej się choroby. Dlatego nie należy ich bagatelizować. Choroba oka nigdy nie przejdzie sama, a zwlekanie z wizytą
u weterynarza może pogorszyć stan kota. Wypływ z oka, mrużenie oczu, zamknięte oko przez dłuższy czas, wrażenie, że oko jest innego koloru, wysunięcie trzeciej powieki zawsze wymagają interwencji lekarza weterynarii. Lekarz wykona badanie okulistyczne i rozpocznie leczenie lub pobierze materiał do dalszych badań. Może też zdarzyć się tak, że lekarz zdecyduje o terapii objawowej i skieruje kota na konsultację z okulistą.

Kociak podczas badania wzroku u weterynarza.

 

7. Choroby zębów u kota

Koty (i psy) pokazują problemy z dziąsłami i zębami dopiero kiedy stan jest bardzo poważny. Zazwyczaj objawiają się one spadkiem apetytu lub jego całkowitym brakiem, apatią, niepokojem
i nieprzyjemnym zapachem z pyszczka.

Choroby zębów mają najczęściej podłoże bakteryjne związane z nagromadzeniem się płytki nazębnej, zapaleniem dziąseł oraz w najbardziej zaawansowanych przypadkach – z wystąpieniem ropni około-zębowych. Niektóre koty mogą mieć problemy z dziąsłami w bardzo młodym wieku  - jest to związane z chorobami wirusowymi i/lub nadmierną odpowiedzią organizmu na ten stan. Takie koty wymagają specjalnego leczenia.

Wszystkie te stany wymagają interwencji lekarza weterynarii i niejednokrotnie znieczulenia kota
w celu usunięcia źródła problemu. Choroby jamy ustnej mogą skutkować chorobami nerek i serca, zapaleniem kości, oczu i uszu. Powodują silny ból, który uniemożliwia jedzenie, co prowadzi do wyniszczenia organizmu. Nie można ich lekceważyć i zdecydowanie nie miną one same.

 

8. Rany po walce z innym kotem

Często opiekunowie nie wiedzą dlaczego kot nagle zrobił się apatyczny, nie je, nie pije albo robi się agresywny przy próbie kontaktu. Bardzo często dochodzi do tego wysoka gorączka. Takie objawy mogą być spowodowane ropniami, powstałymi po walce z innym kotem. Czasem jedno zadrapanie lub ugryzienie może doprowadzić do powstania ropnia, który powoduje wysoką gorączkę oraz silny ból.
Lekarz weterynarii zaleci wówczas oczyszczenie ropnia oraz poda odpowiednie leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Może okazać się, że ropień będzie trzeba oczyszczać kilka razy! Nie wolno lekceważyć takich ran, ponieważ mogą one prowadzić do uogólnionego zakażenia!

 

 

9. Otyłość kota

Otyłość u kota to poważny i niestety dość częsty problem. Jest on również przyczyną innych problemów zdrowotnych, takich jak: cukrzyca czy problemy ze stawami, nerkami, wątrobą.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała kota pozwoli zapobiegać wymienionym chorobom. Jeśli kot ma już nadwagę, redukcja podawanych porcji żywieniowych powinna być prowadzona przez lekarza weterynarii, który również powinien wykluczyć ewentualne, towarzyszące choroby.

 

 

10. Utrata wagi u kota

Często kot trafia do lekarza z powodu zmiany charakteru i chudnięcia. W takich przypadkach lekarz weterynarii powinien zlecić badanie krwi i badanie moczu, żeby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia z listy potencjalnych chorób. Wskazane będzie również badanie kardiologiczne, jeśli kot nie miał takiego do tej pory.

W przypadku szybkiej utraty masy ciała wizyta u lekarza jest wskazana jak najszybciej.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
Droga Kasiu,
biegunka u kociąt jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza, gdyż prowadzi do szybkiego odwodnienia młodego organizmu. Ciemny kolor również jest niepokojący. Śpiochy w oczach mogą być pierwszym objawem kociego kataru.
Kotek ma ok. 8 tygodni, dostał biegunki, która ma ciemny kolor oraz ma brązowe śpiochy w oczach. Ma apetyt, pije wodę i ciagle się bawi, kiedy pójść do weterynarza? Poczekać jeszcze jeden dzień, żeby sprawdzić czy biegunka jest reakcja na karmę czy brązowe śpiochy to znak jakiegoś zakażenia ?
firletko,
taki stan wymaga natychmiastowego badania lekarskiego, wprowadzenia leczenia antybiotykami, a być może i operacji. Należy wykonać konieczne badania. Są dyżury weterynaryjne, nie można czekać do jutra, gdyż to zagraża życiu kota. Rekomendujemy nie wypuszczanie kotów, m.in. z tego powodu, jak i wielu innych - chorób, wypadków drogowych, zatruć, pogryzień itp. Dodatkowo, należy pamiętać, że koty zagrażają rodzimej faunie, wybijając np. ptaki.
Niespełna roczna kocica stoczyła dzisiaj swoją pierwszą walkę i chyba nie do końca udaną - jakiś łotr dziabnął ją w tyły podczas relaksu na słońcu przed jej własnym domem. Ma widoczną niewielką ranę, nie daje się oczywiście za bardzo obejrzeć, ale dostała też gorączki... co oprócz jutrzejszej wizyty u weterynarza mogę zrobić, żeby jej ulżyć w cierpieniu?
Ireno,
Tak, powinnaś udać się z kotem do weterynarza, aby ten dokładnie zbadał gardło i górne drogi oddechowe kota. Konieczne może również okazać się rtg. Odruch wymiotny oraz chrypka może być przyczyną poważnego zakłaczenia kota, zapalenia gardła lub okolic, zatrucia, a nawet połknięcia ciała obcego, które utknęło. Tym bardziej niepokojące jest zmęczenie kota
Dzień dobry,
Moja kotka od wczoraj ma bezskuteczny odruch wymiotny. Dzisiaj ma także lekką chrypkę, ale lepsze samopoczucie. Jest zmęczona, ale ma apetyt i dobry nastrój.
Kiedy dotknę jej gardła pod bródką, momentalnie ma odruch wymiotny.
Co może być przyczyną? Czy powinnam iść do weterynarza?
Pozdrawiam,
Irena
Drogi Kacprze,
to nie jest normalne zachowanie u kotów i należy zabrać kotka do weterynarza. Jeżeli kot ma 3 dni to taki stan zagraża jego życiu. Dodatkowo, przypominamy, że kocięta powinny być ze swoją mamą aż do ukończenia 3 miesiąca życia, szybsze odebrania kociąt od matki skutkuje problemami behawioralnymi i zdrowotnymi kociąt.
Kotek ma 3 dzień. Regularnie co jakiś czas zaczyna otwierać pyszczek i "glośno oddychać". Czy jest to normalne w tym okresie, drugi kotek nie ma takich dolegliwości.
Droga Myszo,
należy niezwłocznie udać się z kotem do weterynarza. Kot dostający sterydy jest w grupie podwyzszonego ryzyka i każdy niepokojący sygnał powinien skłonić do konsultacji z lekarzem prowadzącym, a już szczególnie apatia i wymioty.
Dzien dobry ,

Mam pytanie od 2 tygodni kot dostaje sterydy w kroplach od wczoraj jest bardzo apatyczna jak zawsze uciekała jak zbliżała się godzina podania leków tak od wczoraj jest bardzo nieswoja ciągle spi dodam ze wczoraj po podaniu leków zwymiotowała

Czas na zakupy? Wystarczy wrzucić swój ulubiony produkt do koszyka.

3539

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Rasa: 

Wszystkie, 

Specjalne wymagania: 

Wybredne, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Pełnoporcjowa karma dla dorosłych, wybrednych psów. Unikalna forma i konsystencja chrupiących granulek, które są otoczone smakowitym sosem, tworzy wyjątkowo pyszny posiłek. Drób, łosoś i ryż są głównymi składnikami mieszanki. Zbilansowana receptura dostarcza odpowiedniej wartości energetycznej...
149.80  159.80   
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+
30707

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
98.99   
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+
4565

Linia produktowa: 

Royal Canin Maxi Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Rasa: 

Wszystkie, 

Wiek pupila od: 

15 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Wołowina

Zalety: • Wysoka strawność • Ochrona kości i stawów • Kwasy tłuszczowe omega 3: Kwasy tłuszczowe EPA-DHA Potrzeby żywieniowe psów ras dużych różnią się od potrzeb psów ras małych, dlatego ważne jest, aby podawać psu odpowiednią karmę dostosowaną do wielkości i szczególnych potrzeb...
188.98   
Kupując ten produkt otrzymasz: 94 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+