Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak wybrać najlepszego weterynarza dla swojego pupila? Kompletny przewodnik

Bez względu na to, czy w Twoim domu zamieszkuje pies, kot czy królik, wiemy, że kochasz swojego zwierzaka nad życie i że chcesz otaczać go najlepszą opieką. Przecież to honorowy członek rodziny, z którym, czasem, lepiej się dogadujesz, niż z pozostałymi domownikami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać najlepszego weterynarza dla swojego pupila, na co zwrócić uwagę i czego unikać jak ognia.

Czego nie robić podczas wyboru weterynarza?

Możemy się założyć, że w pobliżu Twojego domu jest przynajmniej jeden gabinet weterynaryjny. No, chyba że mieszkasz poza miastem, w takim przypadku może być inaczej. Jednak to nie bliskość i położenie gabinetu ma decydować o wyborze weterynarza dla Twojego zwierzaka. Dlaczego? Ponieważ wybór odpowiedniego lekarza weterynarii to jedna z najważniejszych decyzji. Od niej zależy zdrowie i długowieczność Twojego przyjaciela. Ale jak znaleźć tego jedynego, który zapewni Twojemu pupilowi najlepszą możliwą opiekę? Rzuć okiem na najważniejsze kryteria, które dla Ciebie zebraliśmy w jednym miejscu.

 

Kot u weterynarza.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze weterynarza?

Rekomendacje

Kiedy coś złego dzieje się z naszym psem, kotem czy królikiem nie raz czujemy strach i mamy ochotę szybko działać. Nic dziwnego. Jeśli wcześniej wybraliśmy weterynarza, szybko znajdujemy oparcie i zazwyczaj nasz przyjaciel, po wizycie i podaniu leków, szybko wraca do normy. A my oddychamy z ulgą. Nie mówimy tu, rzecz jasna, o cięższy przypadkach, tylko o chwilowych problemach ze zdrowiem.

Jeśli jednak nie masz jeszcze zaufanego weterynarza dla swojego pupila, zacznij od rekomendacji. Zalecamy telefon i rozmowę z bliskimi, których zwierzaki są już pod opieką sprawdzonego specjalisty. W drugiej kolejności zajrzyj do sieci i sprawdź opinie o konkretnych specjalistach i placówkach. Co ciekawe, bardziej wiarygodne mogą być rekomendacje, które są różnorodne. Jeśli na stronie lekarza 95% opinii jest pozytywna, a czasem zdarzy się jakiś niezadowolony klient – zazwyczaj oznacza to, że opinie nie są moderowane. Wiadomo, nie jest to zasada, ale zwracamy Ci na to uwagę.

Przeczytaj również: Kiedy iść z kotem do weterynarza?

Kwalifikacje i doświadczenie weterynarza to baza

Jeszcze przed spotkaniem i podróżą do gabinetu, sprawdź, jakie wykształcenie ma lekarz weterynarii. Czy specjalizuje się w konkretnych dziedzinach, np. chirurgii, dermatologii czy chorobach wewnętrznych. Nie każdy weterynarz zaopiekuje się królikiem czy świnką morską. Mało osób sprawdza kwalifikacje i doświadczenie lekarza, a to niezwykle ważne. Jednak wiedza to nie wszystko. Dopiero połączenie wiedzy i doświadczenia ma moc. Uczymy się w praktyce. Im więcej przypadków leczył przyszły weterynarz Twojego pupila, tym większa szansa, że szybko zdiagnozuje ewentualne problemy zdrowotne Twojego przyjaciela.

Atmosfera w klinice weterynaryjnej

Zauważ, ile rzeczy warto sprawdzić, jeszcze przed wejściem do gabinetu. Nie inaczej jest w przypadku atmosfery w klinice. Ważne jest też to, jak czułeś się podczas umawiania wizyty: czy osoba po drugiej stronie telefonu z chęcią udzielała Ci informacji, czy była cierpliwa, a być może, czułeś spięcie i dziwny pośpiech. Twoje wrażenia są ważne. Jeśli personel był miły i cierpliwy podczas kontaktu telefonicznego i też po przekroczeniu drzwi kliniki – to znak, że jesteś w dobrym miejscu, ale… to nie wszystko. Na plus działa również metoda umawiania wizyt na konkretną godzinę – dzięki takiej metodzie Twój zwierzak nie będzie musiał czekać w długiej kolejce i się stresować, a po prostu przyjedziecie na określony czas i w miarę sprawnie zostaniecie przyjęci.

Empatia lekarza weterynarii

Wykształcenie i doświadczenie są ważne, ale tym, co niezwykle wpływa na efekty leczenia i dobrą opiekę jest empatia i duża miłość do zwierząt lekarza weterynarii. Od razu ją wyczujesz. Lekarz, który ma duże serce do zwierząt, każdego swojego pacjenta traktuje indywidulanie. Twój pies nie jest dla niego jedynie kolejnym przypadkiem, do którego zastosuje tradycyjną procedurę leczenia. Lekarz z dużym serduchem i empatią będzie ciekawy historii Twojego psa/kota/królika. Prawdopodobnie usłyszysz od niego sporo pytań, także na temat diety i pożywienia, które są kluczowe dla zdrowia.

Podczas wizyty weterynarz chętnie odpowie też na Twoje wątpliwości. Nie straszna mu będzie także różnica zdań. Jeśli ktoś jest pewny tego, co robi, potrafi dobrze argumentować i wyjaśniać swoje decyzje, tak, żebyś czuł się spokojny. Lekarz z doświadczeniem też nie będzie zgrywał wszechwiedzącego, jeśli poczuje jakiś znak zapytania, z pewnością Ci o nim powie i zaproponuje rozwiązanie, np. konsultację z innym specjalistą, dodatkowe badania etc.

Człowiek, który został weterynarzem z powołania, angażuje się w swoją pracę i ją, po prostu, lubi. A jak się coś lubi, to jest się w tym dobrym. Chce się rozwijać w temacie i stale poszerzać wiedzę. Dlatego lekarz z pasją z lekkością wyjaśni Ci działanie dobranych leków weterynaryjnych i cały proces leczenia. To daje taki spokój!

To nie tylko Twój wybór

Jest już świetnie: wydaje Ci się, że trafiłeś na lekarza swoich marzeń, ale musisz wiedzieć, że Twoja ocena sytuacji to jedno, a ocena sytuacji Twojego przyjaciela, to drugie. Przy wyborze weterynarza musicie się zgrać. Zwróć uwagę, jak Twój zwierzak czuje się w gabinecie. Jak reaguje na lekarza. Czy, mimo stresu, jaki często towarzyszy wizycie, jest stabilny i pewny siebie. Jeśli tak, razem wykonaliście dobrą robotę i znaleźliście swojego wymarzonego specjalistę. W przeciwnym wypadku, szukajcie dalej. Podczas samej wizyty ważna jest cierpliwość lekarza w stosunku do pacjenta. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów i królików, które wymagają delikatnego podejścia i spokojnych ruchów. Krzyki nie są wskazane.

Jak wybrać weterynarza – ostatnia prosta

Na ostatniej prostej rozważ lokalizację, dostępność lekarza i cenę. Nie są to jednak główne kryteria. Podczas wizyty zapytaj weterynarza, czy w nagłych i pilnych wypadkach, możesz się z nim skontaktować telefoniczne.

Zobacz bazę weterynarzy

 

Pies u weterynarza. 

 

Jak przygotować zwierzaka do wizyty u weterynarza?

Ok: wybraliście już lekarza. Teraz warto sobie odpowiedzieć na pytanie: jak przygotować zwierzaka do wizyty u weterynarza. Już mówimy:
  • zachowaj spokój – pogadajcie: Twój zwierzak doskonale wyczuwa Twój stres, dlatego zachowaj spokój, aby przekazać pupilowi, że wizyta u weterynarza nie jest niczym złym. Pogadaj z nim przed wizytą: powiedz, że idziecie do lekarza i że może się czuć bezpiecznie, w trakcie samej wizyty również do niego mów,
  • ulubiony kocyk psa czy kota: zabierz ze sobą ulubioną zabawkę lub koc zwierzęcia. Zapach znanych rzeczy pomoże mu się zrelaksować w nowym miejscu,
  • książeczka zdrowia: nie zapomnij przygotować książeczki zdrowia, zabierz ze sobą wyniki poprzednich badań oraz listę leków, które przyjmuje Twój pupil (jeśli je przyjmuje),
  • informacje o stanie zdrowia: spisz, jakie niepokojące objawy zauważyłeś u swojego przyjaciela i przygotuj listę pytań do lekarza.

Może Cię zaintersować: Jak prawidłowo trzymać kota u weterynarza?

 

Budowanie relacji z weterynarzem

Wybór zaufanego lekarza na lata to ważne zadanie. Warto dbać o tę relację, pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, jasno zadawać pytania, otwarcie mówić o obawach i tym, co Cię niepokoi. Twój zwierzak też Ci podziękuję za pracę, którą wykonałeś, podczas szukania dla niego lekarza, który będzie najlepszy pod słońcem! To inwestycja na lata, bo pupil także będzie się czuł bezpiecznie z osobą, którą zna od dawna. Ważne jest też to, żebyś nie oczekiwał od lekarza bycia bezbłędnym. Każdy może się pomylić, istotna jest reakcja weterynarza na błędną decyzję i wzięcie za nią odpowiedzialności. Nie szukamy ideału, szukamy człowieka, który jest lekarzem.



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość