Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak często karmić psa? Co mu podać do jedzenia?

Prawidłowe żywienie psa ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie, rozwój i kondycję. Duże znaczenie ma również częstotliwość karmienia, która zależy od wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego oraz aktywności czworonoga. Dowiedz się, jak często podawać jedzenie szczenięciu, a ile razy dziennie karmić dorosłego psa. Poznaj zasady właściwego żywienia swojego ulubieńca.

 

Pies je z ręki opiekuna.

 

Ile razy dziennie karmić psa? Podstawowe informacje

Prawidłowe żywienie psów należy dostosować do wieku, wielkości, masy ciała oraz aktywności czworonoga. Zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze mają szczenięta, które także karmi się częściej, a inne – psy dorosłe. Nie bez powodu zalecane jest też dopasowanie jedzenia do rasy – przykładowo niektóre psy mają skłonności do konkretnych chorób, którym można przeciwdziałać poprzez odpowiednią dietę. Ważne, aby sposób żywienia był jak najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Zarówno nadmiar jakiejś substancji, jak i jej niedobór w diecie, może być dla czworonogów szkodliwy.

 

 

Jak często karmić szczenię?

Szczenię wymaga właściwie dobranej diety, która dostarczy niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, a przy tym będzie smaczna. Szczenięta, w porównaniu do dorosłych psów, potrzebują relatywnie większych ilości białka, tłuszczów, witamin oraz składników mineralnych, takich jak wapń i fosfor. Właściwie zbilansowany posiłek wpływa na prawidłowy rozwój tkanek, w tym układu kostnego. Ile razy dziennie karmić psa-szczeniaka? Ogólnie przyjętą zasadą w przypadku żywienia młodych jest częste podawanie małych posiłków. Na początku, począwszy od 4. tygodnia życia, podawanie pokarmów stałych odbywa się między karmieniami matki, potem stopniowo staje się jedynym sposobem żywienia czworonogów. Szczenięta między 6. a 8. tygodniem życia powinny otrzymywać 4–5 posiłków dziennie. Następnie, między 8. tygodniem a 6. miesiącem – 3–4 posiłków dziennie. Od 7. miesiąca należy karmić szczenięta z taką samą częstotliwością, jak psy dorosłe: 2–3 razy dziennie.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowej karmy przeznaczonej dla juniorów, która zawiera wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach. Zarówno suchy, jak i mokry pokarm dla szczeniąt, to jedzenie kompletne i zbilansowane, które umożliwia zdrowy rozwój zwierzęcia. Należy również pamiętać o dostosowaniu żywienia do rasy psa: mniejsze czworonogi osiągają dojrzałość znacznie szybciej niż przedstawiciele ras dużych i olbrzymich. Na przykład chihuahua uznawany jest za dorosłego psa już w wieku 6–8 miesięcy, a bernardyn dopiero między 15. a 24. miesiącem życia.

 

Beagle przy miskach na karmę

 

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Dorosłe psy należy karmić dwa lub trzy razy dziennie o stałych porach (np. rano i wieczorem). W przypadku psów starszych, pracujących lub borykających się z nadwagą może być konieczne częstsze karmienie. Częstotliwość podawania posiłków zależy również od rasy psa. Czworonogi takich ras, jak: chihuahua, Yorkshire terrierjamnik czy foksterier szorstkowłosy, mają znacznie szybszą przemianę materii, dlatego zalecane jest podawanie im trzech posiłków dziennie.

Psy wręcz przepadają za przekąskami. Czy jednak można podawać im smakołyki? Nie ma przeciwwskazań do karmienia pupila psimi przysmakami, ale trzeba pamiętać, że nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Podawanie przekąsek wiąże się również z proporcjonalnym zmniejszeniem głównych posiłków czworonoga. W razie wątpliwości dotyczących karmienia dorosłego psa warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Zobacz karmy bezzbożowe dla psa.

 

Czym karmić psa?

Właściwie dobrana dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji pupila. Podstawą optymalnego żywienia psa jest dostarczenie mu wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Należy pamiętać, że pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym – może czerpać potrzebne składniki odżywcze zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Istnieją jednak produkty, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie czworonoga. Zdecydowanie należy unikać podawania psu: rodzynek, czekolady, cebuli, czosnku, orzechów makadamia oraz posiłków zawierających kości. Ich spożycie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: zatrucie pokarmowe, niewydolność nerek, wymioty, biegunka, przyspieszona akcja serca, uszkodzenie i niewydolność wątroby, a nawet śmierć. Nie należy również podawać psu kociej karmy. Jest ona znacznie bardziej kaloryczna i dlatego może być przyczyną nadwagi i otyłości naszego czworonoga. Prawidłowa dieta psa powinna zawierać: białko (w tym aminokwasy), tłuszcze (w tym nienasycone kwasy tłuszczowe), włókno pokarmowe (błonnik), witaminy i składniki mineralne we właściwych ilościach i proporcjach. Taki warunek spełniają karmy pełnoporcjowe. Jednak jakiego rodzaju pokarm podawać psu: suchy czy mokry? Zalecane jest żywienie mieszane. Najlepszym wyborem jest więc zapewnienie pupilowi pełnoporcjowej karmy zarówno w postaci suchej i mokrej. Zaleca się stosowanie tych dwóch typów pokarmów w równych proporcjach pod względem masy. Jedzenie suche jest ok. 4-krotnie bardziej kaloryczne od mokrego, a zatem dostarcza więcej energii w porcji o tej samej masie. Jedzenie mokre wspiera natomiast optymalne nawodnienie organizmu i szczupłą sylwetkę.

 

Przeczytaj więcej: Czego nie powinien jeść pies?

Psy potrzebują diety stałej pod względem proporcji makroskładników, Zatem, jeśli chcemy wprowadzić nowe składniki do diety czworonoga, musimy to robić stopniowo i uważnie obserwować zachowania naszego ulubieńca po jedzeniu. Zadbajmy też o wydzielenie psu miejsca do spokojnego spożywania posiłków, zapewnijmy mu stały dostęp do świeżej wody i pamiętajmy o stałych porach karmienia w planie dnia. Warto uwzględnić, że należy karmić psa co najmniej godzinę przed spacerem i przynajmniej 15 minut po zakończeniu aktywności. Właściwie zbilansowany posiłek, dostosowany do indywidualnych potrzeb psa, umożliwia mu prawidłowy rozwój, zdrowie oraz dobrą kondycję. Wybierając karmę dla czworonoga, należy zwrócić uwagę, czy jest ona pełnoporcjowa. Trzeba też pamiętać o dostosowaniu posiłków do wieku, kondycji, zdrowia i rasy pupila.

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość