Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Foksterier – najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Krótkowłosy i szorstkowłosy foksterier to rasa, która znakomicie sprawdza się jako pies rodzinny. Lubi zabawy, aktywność i wręcz wymaga, aby zadbać o jego codzienną dawkę ruchu. W niewielkim psim ciele kryje się bardzo odważny i nieustraszony łowca.

Decydując się na zakup foksteriera, koniecznie przeczytaj historię rasy, która w znacznej mierze wpłynęła na to, jakimi obecnie cechami się ten pies wyróżnia. Mimo całej swojej serdeczności i chęci do zabawy nie należy zapominać, że jest to pies myśliwski – co może przysporzyć problemów na spacerach – zwłaszcza po lesie. Pies ten jest idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie aktywny tryb życia, znudzony potrafi wyrządzić wiele szkód.

Foksterier krótkowłosy ma gładką, szorstką sierść. Najczęściej spotyka się psy białe z kolorowymi łatami.

Foksterier – historia rasy

Rasa powstała w Anglii, w wieku XVII ze skrzyżowania jamników z foxhundami angielskimi i beaglami i wykorzystywana była głównie do polowań na lisy i borsuki. Nazwa pochodzi od słów: fox – lis oraz terra – ziemia. Foxterier który wyczuł zwierzę, rozkopywał norę i szczekał. W 1876 r. wyodrębniono dwie odmiany – szorstkowłosą i krótkowłosą, które różni tylko okrywa włosowa.

Do Polski moda na teriery dotarła w okresie międzywojennym. Importowano psy z zagranicy, często z tytułami championów, głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii oraz Niemiec.

Foksterier należy do grupy III FCI - terierów

Foxterriery to psy bardzo ruchliwe i aktywne.

Foksterier – sylwetka

Foksterier to pies ważący średnio 6 – 9 kg i mierzący 33 – 39 cm. Sylwetkę ma niewielką, ale zwartą i silną. Czaszka jest wąska. Ciemne, małe oczy powinny być okrągłe i mieć inteligentny wyraz. Małe uszy opadają do przodu na policzki. Szczęka silna. Nogi są długie i proste, podobnie jak ogon, który powinien sterczeć pionowo i być wysoko osadzony.

Foksteriery dzielą się na dwie odmiany szorstkowłosą i krótkowłosą. U psów krótkowłosych sierść jest prosta, twarda i gęsta. U szorstkowłosych – gęsta i twardsza, podszerstek bardziej delikatny.

Maść może być jednokolorowa, dwukolorowa albo trójkolorowa. Dominującym kolorem powinien być biały. Dopuszczalne są łaty czarne, czarne podpalane i rudawe.

 

Foksterier wymaga regularnego trymowania, jego jakość jest szczególnie ważna na wystawach.

Foksterier – zachowanie i charakter

Foksterier to energiczny, żywiołowy i bardzo serdeczny pies myśliwski. Aby był szczęśliwy, niezbędna jest mu ogromna dawka ruchu. Wybiegany i wybawiony pies chętnie odpocznie u boku właściciela na kanapie – w przeciwnym razie może okazać się ogromnym niszczycielem! Znudzony foksterier sam sobie znajduje aktywne zajęcie np. kopanie dołów w ogrodzie, co niekoniecznie może spodobać się właścicielowi. Dobrym sposobem na poskromienie ogromnej energii tego psa są treningi agility lub trening umysłu za pomocą interaktywnych zabawek lub mat.

Jak większość psów myśliwskich Foksterier przejawia skłonności do ucieczek, dlatego zwłaszcza na spacerze warto go mieć pod kontrolą. Nauka przywoływania może być bardzo długa, dlatego przyda się smycz treningowa, która z jednej strony pozwoli psu na dużą dawkę ruchu, z drugiej uniemożliwi pogoń za sarną w lesie czy wiewiórką w parku.

Foksterier bardzo chętnie się uczy i jest wyjątkowo pojętnym i wszechstronnym psem. Uwielbia także pracę i zabawę z dziećmi, więc znakomicie sprawdza się jako pies rodzinny.

Pies ten jest uznawany za bardzo szczekliwego. W ten sposób może odnaleźć się jako stróż na posesji informujący o intruzach, ale w małym mieszkaniu może być to kłopotliwe.

Foksterier może dogadać się z własnym kotem, pod warunkiem, że od szczeniaka jest dobrze socjalizowany. Obce koty chętnie goni. Miewa także problemy z dogadywaniem się z innymi psami, często nawet większymi od siebie – łatwo ulega wszelkim zaczepkom i wdaje się w bójki.

Foxterrier krótkowłosy o białej maści z czerwonymi łatami.

Foksterier – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Foksterier jest psem z reguły odpornym na choroby, ale jak przy każdej rasie występują u niego bardziej prawdopodobne choroby niż inne. Foksterier może chorować na padaczkę, która ma podłoże genetyczne. Wśród częstych chorób wymienia się również zaćmę, martwicę kości udowej, wrodzone rozszerzenie przełyku, zespół Fallota (problemy z sercem), problemy z uchem środkowym i zwichnięcie barku.

Jeżeli chodzi o pielęgnację, bardziej wymagająca jest odmiana szorstkowłosa. Obie odmiany wymagają regularnego wyczesywania, odmiana szorstkowłosa dodatkowo potrzebuje 2- 3 razy do roku trymowania.

Foksterier nie ma specjalnych wymagań żywieniowych i z reguły nie ma skłonności do tycia, duża aktywność pozwala mu spalać kalorie, mimo to należy uważać, aby psa nie przekarmiać i dostarczać mu zdrowej, zbilansowanej karmy dla psa.

Foksterier uwielbia zabawę piłką i ruch.

Foksterier – cena

Ile kosztuje foksterier? Foksterier pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje średnio od 4000 zł – cena może się różnić w zależności od hodowli i potencjału wystawienniczego. Ceny najdroższych psów tej rasy mogą dochodzić nawet do 5000 zł.



Foksterier – ciekawostki

Jednym z najbardziej znanych właścicieli terrierów był Karol Darwin, właściciel terrierki Polly.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość