Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Depresja u psa - jakie są objawy, przyczyny i metody jej leczenia?

Psia depresja przejawia się w podobny sposób jak w przypadku ludzi. To schorzenie, które w większości przypadków obniża nastrój czworonoga. Depresja u psa może mieć wiele przyczyn, wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajduje pupil. Czasem depresja u psa jest po śmierci drugiego pupila, z którym żył w tym samym domu lub przez brak zainteresowania ze strony właścicieli. Każdy przypadek jest inny i inne są objawy tej choroby u psa.

Jak rozpoznać czy pies ma depresję? Czy można leczyć depresję u psa i jakie są rokowania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Pies z depresją.

 

Psia depresja - czym jest?

Czym jest depresja u psów, czy przebiega w podobny sposób jak w przypadku ludzi? Psia depresja to problem, z którym nasi pupile również mogą mieć do czynienia. Podłoże choroby może mieć podobne przyczyny jak w przypadku ludzi. U czworonogów problem czasem jest niezauważalny, dopiero z czasem nadmierna apatia czy brak apetytu może sugerować że z naszym pupilem, jest coś nie tak. Pamiętajmy, że zwierzęta, a szczególnie psy to wrażliwe istoty, które emocjonalnie reagują na różne problemy. Śmierć właściciela, samotność, brak socjalizacji z innymi czworonogami, może wpłynąć na pogorszenie się stanu psychicznego pupila. Ważne, by bacznie obserwować zachowanie psa i wszelkie niepokojące zachowania omawiać z behawiorystą lub weterynarzem.

 

Depresje u psa przyczyny

Depresja u psa może mieć wiele różnych przyczyn, każdy pupil jest inny i jego pogorszenie stanu warunkuje wiele czynników. Decydując się na nowego członka rodziny, musimy pamiętać, że to duża odpowiedzialność, zwierzęta domowe potrzebują sporo uwagi i opieki. Duża część ludzi o tym zapomina i zaniedbuje podstawowe potrzeby pupila, stąd też pojawia się obniżony nastrój, frustracja, a nawet depresja u psa.

Do najczęstszych przyczyn psiej depresji zaliczyć można:

  • brak ruchu w ciągu dnia,
  • brak zainteresowania ze strony właściciela,
  • brak wspólnych zabaw,
  • brak gryzaków czy innych rzeczy, które angażują rzucie czy gryzienie,
  • brak kontaktu z innymi ludźmi czy psami,
  • nagła zmiana miejsca,
  • śmierć właściciela,
  • pojawienie się nowego pupila w domu czy członka rodziny,
  • inne choroby lub gorszy stan zdrowia.

 

Depresja u psa po fryzjerze

Psy szczególnie podczas nowych sytuacji czy zmiany ich typowego trybu życia zaczynają reagować nerwowo, co w rezultacie może prowadzić do depresji. Często się mówi o dziwnym zachowaniu psa po wizycie u fryzjera. Szczególnie w przypadku ras długowłosych ten problem nawraca. Dobór odpowiedniego groomera jest istotną kwestią, warto zwracać uwagę na to, jak taka osoba zachowuje się przy zwierzętach, czy jest delikatna i wyrozumiała. Jeśli boimy się o depresję u psa po fryzjerze, warto najpierw zapisać psa na wizytę zapoznawczą, podczas której pies jest przyzwyczajany do sprzętów w gabinecie i do ich odgłosów.


Wybierając groomera zwróć uwagę na jego opinie i zdjęcia wykonanych prac. Wcześniejszy research pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wybrania nieodpowiedniego specjalisty.

 

Przytulanie psa.

 

Depresja u psa - objawy

Jakie są objawy depresji u psa? W jakich momentach pupil daje nam jasne sygnały, że nie czuje się najlepiej? Symptomów psiej depresji jest wiele, pamiętajmy, że większość z nich nie występuje w tym samym momencie. W przypadku naszego pupila możemy mieć do czynienia z nie tylko jednym objawem, lecz mimo to nie można lekceważyć pierwszych oznak.

Najczęstsze objawy depresji u psa:

  • brak apetytu,
  • apatyczne zachowanie,
  • problemy ze snem lub nadmiar snu w ciągu dnia,
  • brak chęci do zabawy lub drastyczne obniżenie ilości zabaw w ciągu dnia,
  • nerwowość i niespokojne zachowanie,
  • wycofanie się podczas kontaktu z innymi czworonogami,
  • podkulony ogon i smutne oczy,
  • nadmierna lękliwość.


Wyżej wymienione zachowania mogą również powstać w wyniku innej choroby u psa, czasem pupil ma inne dolegliwości jelitowe czy choroby stawów i dlatego też jego zachowanie się zmienia. O innych popularnych chorobach psów przeczytacie w naszym artykule na ten temat. Zawsze nagła zmiana zachowania psa powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii.

 

Może Cię zainteresować: Lęk separacyjny u psa

 

Chihuahua z depresją.

 

Psia depresja - jak leczyć?

Psia depresja i jej leczenie to ciężki temat, do którego warto podejść w każdym przypadku indywidualnie. Więc jak leczyć depresję u psa? Pierwszym krokiem powinna być konsultacja weterynaryjna i zbadanie psa. Poprawne wyniki badań psa pozwalają na podjęcie kolejnych kroków i poszukiwanie źródła problemu.

Z wynikami i wypisem weterynaryjnym należy się udać do behawiorysty, który przeprowadzi z nami wywiad, zobaczy, jak wygląda typowy dzień pupila i określi, nad jakimi aspektami trzeba bardziej popracować. W niektórych najpoważniejszych przypadkach chorych psów, konieczne jest wprowadzenie wsparcia i leczenia farmakologicznego. Tutaj jednak zawsze lek i jego dawkę ustalić musi lekarz prowadzący.

Po wizytach u specjalistów dużo zależy od naszego podejścia i zmiany dotychczasowych nawyków. Cżęsto problem leży w braku naszego zainteresowania psem. Czworonóg potrzebuje uwagi, wspólnej zabawy i różnorodnych aktywności. Podsumowując leczenie to wykrycie źródła problemu, zajęcie się psem lub w ostateczności pomoc farmakologiczna. Warto zakupić większą ilość zabawek dla psa, urozmaicić mu codzienne życie, zainteresować go jakimś sportem dla psów, na naszym blogu opisujemy sporty typu agility czy obiedinece. Takie aktywności mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia naszego pupila.

 

Leczenie psa z depresją.

 

Jak zapobiegać psiej depresji?

Przy bardzo silnym stresie i sytuacjach losowych nie jesteśmy w stanie uniknąć psiej depresji. Jednak można wprowadzić kilka rutynowych zachowań i modyfikacji do codziennego życia, które zminimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji podczas których nasz pies może czuć się odrzucony czy niechciany, co może prowadzić do poważnych stanów depresyjnych psa.

Konieczne jest zapewnienie psu dużo ruchu w ciągu dnia. W momentach, kiedy pies pozostaje sam należy pozostawiać mu psie gryzaki, kości czy inne przekąski dla psa. Dobrym pomysłem jest spróbowanie zajęć w psim przedszkolu czy szkole.

Dodatkowo tresura i nauka psa podstawowych zachowań, socjalizacji z innymi jest kluczowa, szczególnie w okresie szczenięcym warto o tym pamiętać i uczyć psa funkcjonowania w normalnym życiu. W okresie zimowym warto podawać pupilom witaminy, które pozytywnie wpłyną na jego stan zdrowia i kondycję. Najważniejsze by pies czuł się kochany i doceniany, przez właściciela, wtedy czworonóg będzie szczęśliwym pupilem. Warto na koniec wspomnieć, że nie tylko psy mogą mieć problem z depresją inne zwierzęta też, na naszym blogu pisaliśmy przykładowo o depresji u kota.

 

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość