Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Choroba Addisona (cisawica) u psów - objawy, rokowania

Zespół Addisona lub inaczej cisawica to pierwotna niedoczynności kory nadnerczy – jakie są objawy i z czym się wiąże ta choroba?

Choroba Addisona to bardzo podstępna i trudna w diagnozie jednostka chorobowa, która niezdiagnozowana wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, a w konsekwencji może nawet być zagrożeniem dla życia psa. Dlatego jeśli Twój pies „stale” się źle czuje, a przyczyna nadal nie jest znana – warto sprawdzić ten kierunek diagnozy.

 

Co to jest choroba Addisona?

Zespół Addisona to pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, co oznacza, że nadnercza psa nie działają w takim stopniu, w jakim powinny. Obarczone tą przypadłością psy mają niski poziom kortyzolu i aldosteronu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psa. Hormony te pomagają w utrzymaniu prawidłowej objętości i ciśnienia krwi, oraz regulują rekcję psa na stres.

 

Pies z chorobą Addisona.

 

Choroba Addisona u psa – objawy

Niestety niedoczynność kory nadnerczy jest stosunkowo trudna w diagnozie, bo jej objawy są bardzo nieswoiste. Należą do nich m.in.:

• Wymioty i biegunka
• Utrata apetytu i zaburzenia żołądkowo-jelitowe
• Utrata wagi
• Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu
• Odwodnienie
• Letarg, osowiałość i depresja
• Dreszcze, drżenie i sztywność mięśni
• Obniżona temperatura ciała
• Niskie ciśnienie krwi
• Ból brzucha

Każdy z symptomów może mieć różne nasilenie, a do tego mogą się pojawiać przewlekle przez długi czasu.

Z drugiej strony bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować chorobę. Nieleczony zespół Addisona może doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego i utraty przytomności – przełomu nadnerczowego.

Lekarz, diagnozując chorobę Addisona bazuje przede wszystkim na wywiadzie z właścicielem – wbrew pozorom to bardzo ważne! Właściciel najlepiej jest w stanie wychwycić najmniejsze zmiany w zachowaniu psa. W dalszej kolejności badana jest krew, mocz oraz w razie konieczności badanie USG. Ponieważ choroba jest bardzo niespecyficzna – zarówno w objawach jak i w badaniach klinicznych, poprawną diagnozę może postawić wyłącznie doświadczony lekarz, który weźmie pod uwagę wszystkie czynniki i wykluczy potencjalne inne choroby, które Addison lubi „udawać”.

 

 

Przyczyny choroby Addisona

Nie są znane jednoznaczne przyczyny niedoczynności kory nadnerczy u psów. Najczęściej wymienianą potencjalną przyczyną jest zapalenie limfocytarne na tle immunologicznym lub autoimmunologicznym, prowadzące do zaniku nanerczy. Znaczne zniszczenie nadnerczy na poziomie 80% skutkuje pojawieniem się pierwszych symptomów choroby.

 

Choroba Addisona u psa.

 

Jakie psy chorują na niedoczynność kory nadnerczy?

Choroba Addisona może rozwinąć się u wszystkich psów niezależnie od wieku, rasy czy płci. Jednak statystycznie dotyka najczęściej psy w wieku 4 lat. Istnieją rasy, które są bardziej niż inne narażone na rozwój choroby. Należą do nich m.in. dog niemiecki, pudel, rottweiler, basset, border collie, west highland white terrier. W większości chorują też niewykastrowane suczki.

 

 

Choroba Addisona - leczenie

Niestety niedoczynność kory nadnerczy jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć i konieczne jest podawanie psu leków, które zastąpią niedobory hormonów - aldosteron i kortyzol. Zwykle terapia nie jest uciążliwa i polega na podawaniu psu tabletek, oraz średnio raz w miesiącu zastrzyku. Oczywiście należy dodatkowo kontrolować na bieżąco stan zdrowia psa i regularnie sprawdzać poziom danych hormonów w organizmie.

Na szczęście ustabilizowana forma zespołu Addisona pozwala psu na komfortowe życie i przy dostarczeniu do organizmu zastępczej formy naturalnych hormonów pies nie odczuwa stanów chorobowych.

 

 

Choroba Addisona u psa a podanie narkozy

Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o zespole Addisona przed planowanymi zabiegami czy operacjami, wówczas lekarz dobierze odpowiedni preparat do narkozy i znieczulenia uwzględniając chorobę. Jest to ważne, ponieważ niektóre leki nie mogą być podawane, należy do nich np. Etomidat, który hamuje czynność kory nadnerczy do 3 godzin od podania.

 

 

Jak zapobiec chorobie Addisona?

Niestety nie ma jednego niezawodnego sposobu, ale warto pamiętać, że rozwojowi wielu chorób towarzyszą takie czynniki jak zła dieta, nadmierny stres czy mała dawka ruchu. Dlatego zawsze warto dbać o komfort psychofizyczny naszego psa dostarczając mu pełnowartościowej karmy dla psa, zajęcia np. Gier dla psa czy zabawek oraz niezbędnej troski, czułości i miłości.
Kluczowe jest też regularne, rutynowe badanie czworonoga – zwłaszcza po ukończeniu 4 roku życia.

 

 

Nadczynność kory nadnerczy u psa

W opozycji do choroby Addisona jest nadczynność kory nadnerczy, czyli choroba Cushinga. Przeczytaj, czym się objawia, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy: Zespół Cushinga u psa (nadczynność kory nadnerczy u psa) - leczenie i rokowania



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość