Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zapalenie spojówek u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie spojówek u psa znacznie utrudnia zwierzęciu codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia. Chorobie towarzyszą objawy okulistyczne oraz ogólnoustrojowe. Jej pojawienie się wymaga wizyty u lekarza weterynarza i objęcia psa profesjonalną opieką. Bardzo ważne jest oczyszczanie oczu.

Zapalenie spojówek u psa to dość często występująca przypadłość. Niepodjęcie jej leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci częściowej, a nawet całkowitej utraty wzroku. Choroba może mieć różnoraką etiologię. W jej leczeniu i zapobieganiu ważną rolę odgrywa higiena narządu wzroku u czworonogów.

 

Przy zapaleniu spojówek u psa bardzo ważna jest szybko diagnostyka i usunięcie przyczyny wystąpienia problemu. Zazwyczaj konieczne jest wprowadzenie środków farmakologicznych i regularne przemywanie oczu.


Zapalenie spojówek u psa - objawy

Zapalenie spojówek u psa może rozwinąć się w jednym lub w obu oczach. Podstawowym objawem jest łzawienie, w wyniku którego znajdująca się wokół oka sierść jest stale mokra. Pod powieką pojawia się wysięk zapalny. Konsekwencją tego jest gromadzenie się tzw. śpiochów – w ten sposób oko stara się samoczynnie oczyścić. Zmętnieniom tym towarzyszyć może ropna lub surowicza wydzielina. Zapalenie spojówek u psa objawia się dodatkowo przekrwieniem, zaczerwienieniem lub obrzękiem spojówki, mrużeniem oczu, pocieraniem łapą oczu bądź ocieraniem o przedmioty. W ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do zapadnięcia gałki ocznej, spastycznego skurczu powiek, wysunięcia trzeciej powieki lub pojawienia się na jej tylnej powierzchni grudek. Poza dolegliwościami dotyczącymi oka zwierzęciu doskwierać mogą ogólnoustrojowe objawy, takie jak osłabienie, apatia, podwyższona temperatura.



Przyczyny zapalenia spojówek u psa

Stan zapalny oka u psa to problem okulistyczny o różnorodnej etiologii. Jego przyczyną mogą być wirusy, zwłaszcza psi wirus nosówki, herpeswirus typu 1, adenowirus typu 2. Choroba może mieć też podłoże alergiczne i pojawić się jako konsekwencja nadwrażliwości układu odpornościowego. Dolegliwości okazać się mogą wynikiem kontaktu czworonoga z alergenami, na które jest uczulony. U psa zapalenie spojówek może również się rozwinąć na skutek obecności ciała obcego w oku. Miewa charakter zewnętrzny (np. fragment jakiegoś przedmiotu lub kurz) albo wewnętrzny. W tym drugim przypadku mowa o drażnieniu błony śluzowej oka przez nieprawidłowo rosnące rzęsy czy podwiniętą powiekę. Za zapalenie spojówek u psa odpowiada wówczas uszkodzenie mechaniczne. Podłoże bakteryjne jako przyczyna pierwotna jest rzadko spotykane. Zazwyczaj drobnoustroje te rozwijają się po wcześniejszym urazie lub infekcji wirusowej. Najczęściej stwierdza się pałeczkę grypy, paciorkowce, gronkowce. Zapalenie oka u psa może mieć także podłoże chemiczne i rozwinąć się jako konsekwencja działania oparów, dymu, substancji chemicznych, maści lub kremów, które nie powinny być stosowane w okolicy oka. Rzadkością jest przypadłość wywołana inwazją pasożytów.

 

Zapalenie spojówek u psa objawia się nadmiernym łzawieniem. Do przemywania oczu psa można stosować sól fizjologiczną, nie można używać rumianku.


Zapalenie spojówek u psa - predyspozycje

Zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek dotyczy psów należących do ras brachycefalicznych, o spłaszczonym pysku i płytko osadzonych oczach, które przez swoją wypukłość nie potrafią efektywnie chronić się przed zewnętrznymi czynnikami. Kolejną grupą z predyspozycjami do zapalenia spojówek są psy o długiej sierści, która może mechanicznie drażnić oko. Bardziej narażone na tę przypadłość są także zwierzęta żyjące w grupie z racji łatwiejszego szerzenia się między nimi czynników zakaźnych. Do ras, u których najczęściej dochodzi do zapalenia spojówki, należą: shih tzu, pekińczyk, yorkshire terrier, pudel, cocker-spaniel, buldog francuski, bokser i buldog angielski.




Leczenie zapalenia spojówek u psa

Leczeniem zapalenia spojówek u psa powinien się zająć lekarz weterynarii, ponieważ będzie się ono nieco różnić w zależności od tego, co było wywołującym je czynnikiem. Przykładowo, choroba o podłożu bakteryjnym będzie wiązała się z koniecznością stosowania antybiotyków, zazwyczaj w postaci maści, kropli do oczu albo działających ogólnie. Z kolei przy alergii wskazane będzie unikanie czynnika uczulającego i niekiedy farmakoterapia, a przy urazie mechanicznym usunięcie czynnika drażniącego. Bez względu na etiologię choroby opiekunowie powinni pamiętać o regularnym oczyszczaniu oczu pupilowi. W tym celu można wykorzystać gotowe preparaty w formie nasączonych chusteczek lub przemywać je solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą i wycierać delikatnie jałowym gazikiem. Absoltunie nie można stosować rumianku.




Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość