Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Sterylizacja psa – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Sterylizacja psa to zabieg pozbawienia płodności, wykonywany w celu zapobieżenia rozmnażaniu się zwierząt tam, gdzie trudno jest ten proces w ciągły sposób kontrolować. Niekiedy usunięcie gonad (jąder) jest niezbędne, by zmienić równowagę hormonalną u psa i ułatwić leczenie niektórych chorób.

Kastracja u psów to zabieg polegający na usunięciu jąder. W formalnej nomenklaturze operację tę określa się jako kastrację, pozostawiając termin sterylizacja na opisanie zabiegu ubezpłodnienia zwierząt z pozostawieniem gonad (jąder lub jajników). W codziennym języku pojęcia te często są mylone. Część osób pojęciem kastracji posługuje się w przypadku psów, a sterylizacji – u suczek, co nie jest poprawne. W przypadku oby płci wykonywać powinno się kastrację.

Przeczytaj więcej: Kastracja a sterylizacja - czym się różnią?

 

Kastracja psa.

 

Na czym polega sterylizacja psa?

Kastracja psa polega na usunięciu jąder podczas operacji przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym. Zwierzę wprowadzane jest w stan narkozy z użyciem preparatów podawanych dożylnie, domięśniowo lub wziewnie. Pozwala to na wykonanie operacji w sposób kontrolowany, bez oporu ze strony czworonoga oraz bez sprawiania mu zbędnego bólu i stresu. Zabieg kończy założenie szwów na wykonane na skórze cięcia i wybudzenie psa z narkozy.

Natomiast sterylizacja to pozbawienie możliwości rozrodu, poprzed podcięcie lub podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów. Nie hamuje ona wydzielania się hormonów przez gonady, a także nie zapobiega ryzyku chorób układu płciowego.


 

Kiedy i z jakiego powodu sterylizować psa?

Uważa się, że sterylizację psa powinno wykonać się po osiągnięciu przez zwierzę pełnej dojrzałości płciowej. Nie zaleca się przeprowadzania takiej operacji przed zakończeniem okresu intensywnego wzrostu i przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Okres ten zależny jest od rasy psa i jego wielkości. Psy ras małych wcześniej osiągają dojrzałość, natomiast te większe później. U suczek najlepszym terminem wydaje się być czas po pierwszej cieczce.



Sterylizacja psa nie jest zabiegiem wykonywanym tak często, jak operacja usunięcia jajników u suczek. Jednak w określonych warunkach uważa się, że procedurę tę powinno się wykonać. Jako najczęstsze powody wymienia się tutaj:

  • potrzebę ograniczenia niekontrolowanego rozrodu psów w danej okolicy – dotyczy to np. terenów wiejskich albo miast, w których jest znaczna ilość bezpańskich zwierząt;
  • konieczność zmiany zachowania u psa, który ze względu na swój popęd regularnie ucieka lub znaczy teren w domu;
  • niektóre choroby psów (np. nowotwór prostaty), w leczeniu których ważne jest obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych – androgenów.

 

Ile kosztuje sterylizacja psa?

Koszt zabiegu sterylizacji uzależniony jest od kilku czynników. Podstawowym jest wielkość psa – cena będzie zdecydowanie niższa w przypadku np. yorka czy jamnika niż w sytuacji, gdy operowany będzie dog niemiecki lub owczarek syberyjski (kaukaski). Koszt będzie również wyższy, jeśli zwierzę choruje i np. wymaga specjalnej metody znieczulenia albo gdy w trakcie zabiegu dojdzie do jakichś komplikacji.

Ceny w przychodniach weterynaryjnych zawierają się najczęściej w przedziale 250–600 złotych, ale w niemal każdym przypadku ustalane są indywidualnie, po zbadaniu psa poddawanego zabiegowi.

 

Badanie psa.

 

Sterylizacja psa – za i przeciw

Podstawową zaletą sterylizacji jest możliwość kontroli urodzeń psów w środowisku, gdzie szczeniakom nie można zapewnić domu ani prawidłowej opieki. Kastracja ma też efekt leczniczy, zapobiega rozwojowi ropomacicza, nowotworów - np. jajników, jąder czy listwy mlecznej. Dla większości opiekunów ważny jest również fakt, że zwierzęta kastrowane statystycznie żyją znacznie dłużej niż te, których zabiegowi nie poddano.



Wadą kastracji jest konieczność poddawania psa znieczuleniu i operacji. Przed zabiegiem zawsze należy zbadać psa i wykonać u niego badania krwi. Jeśli pies nie jest na właściwie zbilansowanej diecie i nie ma odpowiedniej dawki ruchu, łatwo dochodzi u niego do otyłości. Ta w dłuższej perspektywie może być przyczyną chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość