Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Sterylizacja psa – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Sterylizacja psa to zabieg pozbawienia płodności, wykonywany w celu zapobieżenia rozmnażaniu się zwierząt tam, gdzie trudno jest ten proces w ciągły sposób kontrolować. Niekiedy usunięcie gonad (jąder) jest niezbędne, by zmienić równowagę hormonalną u psa i ułatwić leczenie niektórych chorób.

Kastracja u psów to zabieg polegający na usunięciu jąder. W formalnej nomenklaturze operację tę określa się jako kastrację, pozostawiając termin sterylizacja na opisanie zabiegu ubezpłodnienia zwierząt z pozostawieniem gonad (jąder lub jajników). W codziennym języku pojęcia te często są mylone. Część osób pojęciem kastracji posługuje się w przypadku psów, a sterylizacji – u suczek, co nie jest poprawne. W przypadku oby płci wykonywać powinno się kastrację.

Przeczytaj więcej: Kastracja a sterylizacja - czym się różnią?

 

Kastracja psa.

 

Na czym polega sterylizacja psa?

Kastracja psa polega na usunięciu jąder podczas operacji przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym. Zwierzę wprowadzane jest w stan narkozy z użyciem preparatów podawanych dożylnie, domięśniowo lub wziewnie. Pozwala to na wykonanie operacji w sposób kontrolowany, bez oporu ze strony czworonoga oraz bez sprawiania mu zbędnego bólu i stresu. Zabieg kończy założenie szwów na wykonane na skórze cięcia i wybudzenie psa z narkozy.

Natomiast sterylizacja to pozbawienie możliwości rozrodu, poprzed podcięcie lub podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów. Nie hamuje ona wydzielania się hormonów przez gonady, a także nie zapobiega ryzyku chorób układu płciowego.


 

Kiedy i z jakiego powodu sterylizować psa?

Uważa się, że sterylizację psa powinno wykonać się po osiągnięciu przez zwierzę pełnej dojrzałości płciowej. Nie zaleca się przeprowadzania takiej operacji przed zakończeniem okresu intensywnego wzrostu i przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Okres ten zależny jest od rasy psa i jego wielkości. Psy ras małych wcześniej osiągają dojrzałość, natomiast te większe później. U suczek najlepszym terminem wydaje się być czas po pierwszej cieczce.Sterylizacja psa nie jest zabiegiem wykonywanym tak często, jak operacja usunięcia jajników u suczek. Jednak w określonych warunkach uważa się, że procedurę tę powinno się wykonać. Jako najczęstsze powody wymienia się tutaj:

  • potrzebę ograniczenia niekontrolowanego rozrodu psów w danej okolicy – dotyczy to np. terenów wiejskich albo miast, w których jest znaczna ilość bezpańskich zwierząt;
  • konieczność zmiany zachowania u psa, który ze względu na swój popęd regularnie ucieka lub znaczy teren w domu;
  • niektóre choroby psów (np. nowotwór prostaty), w leczeniu których ważne jest obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych – androgenów.

 

Ile kosztuje sterylizacja psa?

Koszt zabiegu sterylizacji uzależniony jest od kilku czynników. Podstawowym jest wielkość psa – cena będzie zdecydowanie niższa w przypadku np. yorka czy jamnika niż w sytuacji, gdy operowany będzie dog niemiecki lub owczarek syberyjski (kaukaski). Koszt będzie również wyższy, jeśli zwierzę choruje i np. wymaga specjalnej metody znieczulenia albo gdy w trakcie zabiegu dojdzie do jakichś komplikacji.

Ceny w przychodniach weterynaryjnych zawierają się najczęściej w przedziale 250–600 złotych, ale w niemal każdym przypadku ustalane są indywidualnie, po zbadaniu psa poddawanego zabiegowi.

 

Badanie psa.

 

Sterylizacja psa – za i przeciw

Podstawową zaletą sterylizacji jest możliwość kontroli urodzeń psów w środowisku, gdzie szczeniakom nie można zapewnić domu ani prawidłowej opieki. Kastracja ma też efekt leczniczy, zapobiega rozwojowi ropomacicza, nowotworów - np. jajników, jąder czy listwy mlecznej. Dla większości opiekunów ważny jest również fakt, że zwierzęta kastrowane statystycznie żyją znacznie dłużej niż te, których zabiegowi nie poddano.Wadą kastracji jest konieczność poddawania psa znieczuleniu i operacji. Przed zabiegiem zawsze należy zbadać psa i wykonać u niego badania krwi. Jeśli pies nie jest na właściwie zbilansowanej diecie i nie ma odpowiedniej dawki ruchu, łatwo dochodzi u niego do otyłości. Ta w dłuższej perspektywie może być przyczyną chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość