Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Ropomacicze u psa i kota - jak mu zapobiegać?

Ropomacicze u suki lub kotki

Zapewne często od swojego lekarza prowadzącego słyszeliście Państwo o potrzebie kastracji swojej kotki lub suczki. Jeśli nie - to polecam zmienić lekarza...
Dlaczego tak piszę? Otóż znowu miałam (nie)przyjemność zajmować się psem z ropomaciczem. Żeby przypadek nie był nudny była to starsza suczka, dokładnie miała 14 lat, otyła, bez aktualnych badań krwi, z zaburzeniami kardiologicznymi i zaburzeniami gospodarki glukozy. Brzmi ciężko i tak też było. Zabieg się udał, ale to, jakie szkody wywołało to w organizmie psa, jest już nieodwracalne. 
I winę za taki stan rzeczy całkowicie ponosi opiekun lub lekarz, który nie poinformował o konsekwencjach zdrowotnych niesterylizowania zwierzęcia.

 

Co to jest ropomacicze

Jest to infekcja macicy, która jest częstym stanem chorobowym u psów i kotów, które nie zostały poddane kastracji. Za każdym razem kiedy u samicy pojawia się cieczka, czyli zazwyczaj dwa razy w roku, zaczyna się proces aktywności hormonalnej związanej z przygotowaniem organizmu do  wystąpienia możliwej ciąży. Zmiany w macicy, które pojawiają się w trakcie cieczki, czynią macicę bardziej podatną na infekcje, a to ryzyko zwiększa się z wiekiem psa. Jedną z częściej znajdowanych bakterii w macicy psów z ropomaciczem jest E.colli, czy bakteria najczęściej znajdowana w kale. Czyli już mamy dwa sprzyjające ropomaciczu czynniki: zmiany hormonalne i bakterię, która występuje u każdego ssaka w kale. Co jeszcze można dołożyć, żeby przybliżyć wystąpienie ropomacicza? Zgadliście Państwo? Tak, to hormony podawane psom, żeby zapobiegać ciąży. Często wmawia się opiekunom, że zastrzyk jest bezpieczny w przeciwieństwie do zabiegu. Otóż, nie. Terapia hormonalna jest jednym z wiodących czynników predysponujących do ropomacicza i cyst jajnikowych. Nie jest polecana jako alternatywa dla kastracji/sterylizacji.

 

pers z zaropiałymi oczami leży zawinięty w koc, tylko głowa mu wystaje

 

Jakie są objawy ropomacicza?


Wczesne stadium obejmuje:

  • częste wylizywanie okolic sromu
  • przedłużenie się cieczki
  • bladość, apatię
  • brak apetytu
  • częstsze picie
  • częstsze oddawanie moczu
  • wymioty


Natomiast stadium zaawansowane:

  • wyciek ropy z pochwy
  • opuchlizna okolic brzucha
  • zapaść

 


Objawy zazwyczaj rozwijają się 4 do 5 tygodni po zaniknięciu wypływu z pochwy po cieczce. U niektórych psów opiekunowie opisują pierwsze objawy ropomacicza jako przedłużającą się cieczkę.
 
Brak leczenia w przypadku pojawienia się tych objawów skutkuje pogarszaniem się stanu zwierzęcia, odwodnieniem, zapaścią i szokiem septycznym spowodowanym przez nasilającą się sepsę.

 

Suka z nabrzmiałymi sutkami i gruczołami mlecznymi. Stan wskazuje na niedawny poród lub na chorobę listwy mlecznej

 

Diagnostyka

Lekarze zazwyczaj stawiają podejrzenie ropomacicza na podstawie opisu objawów przez opiekuna oraz na oznakach z badania klinicznego. Zazwyczaj lekarze sugerują wykonanie badania ultrasonograficznego i badań krwi, żeby zadecydować o dalszym leczeniu. Wyjątkiem jest tutaj ropomacicze w stanie zaawansowanym, gdzie badaniem dodatkowym zazwyczaj jest jedynie szybkie USG i decyzja o natychmiastowym zabiegu. Wówczas badanie krwi wykonuje się w trakcie lub po zabiegu.

 

 Leczenie ropomacicza

Leczeniem ropomacicza jest chirurgiczne usunięcie macicy i jajników, czyli zabieg kastracji, tutaj obarczony dodatkowym ryzykiem. Dalsze leczenie obejmuje płynoterapię, antybiotykoterapię oraz leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 

Czy można zapobiegać ropomaciczu?

Tak. Wystarczy zabieg kastracji przed pojawieniem się ropomacicza. Nieleczone ropomacicze zazwyczaj kończy się śmiercią zwierzęcia na skutek szoku septycznego.

 

A teraz moje ulubione pytania, na koniec artykułu niczym wisienka na torcie.

Czy ciąża zapobiega ropomaciczu?

Nie.


Czy pies lub kot musi mieć małe przed zabiegiem kastracji, bo inaczej „głupieje”


Nie. Ale zgłupiał ten, kto dalej rozpowszechnia takie szkodliwe mity.

 

Kot przytula się do pani. Ma lekko rozwarty pyszczek, ponieważ jest głaskany na podbródku

Koszt operacji psa z ropomaciczem

I tylko wspomnę tutaj krótko o kosztach, bo często to przedstawiają opiekunowie jako argument przeciw kastracji i jako argument za wyborem terapii hormonalnej!

Koszt operowania samicy z ropomaciczem jest niebotycznie większy niż rutynowa kastracja. Podobnie jak koszt terapii hormonalnej! Wystarczy zsumować koszty zastrzyków i szybko okaże się, że sterylizacja wyjdzie taniej. Do tego zabieg wykonuje się tylko raz w życiu. 
A jeśli nie można sobie mimo to pozwolić na sterylizację? Cóż, istnieją w Polsce organizacje pomagające zwierzakom, w niektórych gminach można poprosić o dofinansowanie zabiegu. Wystarczy popytać i może uda się znaleźć chętnych przynajmniej do częściowego pokrycia kosztów.
 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+