Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dandie dinmont terrier, czyli pies z czuprynką. Encyklopedia ras psów

Dandie dinmont terrier to mało znana, ale jakże charakterystyczna rasa. Swoją nazwę zyskała od imienia i nazwiska bohatera szkockiej noweli, który był hodowcą danych psów.

Dandie dinmont to niewielki terrier w typie jamnika. Ma specyficzne umaszczenie oraz wyjątkową czuprynę na głowie. Jest łagodny i empatyczny, rodzinny i pełen godności. Niewiele ma cech typowych dla terrierów, ale z pewnością jest świetnie wyspecjalizowany w łapaniu szczurów i innych małych zwierząt.

 

Jasny dandie dinmont terrier.


Historia rasy Dandie dinmont terrier

Psy dandie dinmont mają nietypową historię rozpoczynającą się prawdopodobnie w XVII wieku. Małe, długie psy z czuprynkami na głowach były utrzymywane tylko przez kilka rodzin na pograniczu Anglii i Szkocji. Z tamtych terenów pochodzą jeszcze border terriery, bedlington terriery oraz lakeland terriery. Dandie dinmont były uważane za przynależność do tych rodzin i pilnowano, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Dane rodziny utrzymywały i hodowały psy, a także szkoliły w polowaniach na borsuki, szczury i wydry. Długie lata dandie dinmont były bardzo rzadko sprzedawane dalej i właściwie nieznane w dalszych kręgach. Hodowla odbywała się na miejscu, na bardzo małej puli genowej.

Zmiany nastąpiły, gdy na psy przypadkowo trafił pisarz Walter Scott. Tak bardzo zauroczył się w tych pieskach, że natchnęły go one do stworzenia noweli, w której to główny bohater – farmer Dandie Dinmont je hodował. Walter Scott z oddaniem, bardzo realnie opisywał zachowania tych brytyjskich terrierów, że przysporzył im sporo miłośników. Wcześniej bezimienne psy zyskały również nazwę rasy. Pierwotni hodowcy nieco zluzowali obostrzenia co do wydawania szczeniąt, dzięki czemu dandie trafiły do szerszego grona. Nigdy już jednak nie zyskały wystarczającej popularności, aby przebić się nawet poza granice kraju.

Dandie dinmont został wpisy do grupy III terierów i sekcji 2 terierów małych. Co ciekawe, rasa brała udział w tworzeniu ras norwich terrier i sealyham terrier, terrier czeski.

 

Jak wygląda dandie dinmont terrier? Wzorzec rasy

Dandie dinmont terrier należy do psów rasmałych. To niski i długi pies, o mocno prostokątnej sylwetce. Wzorzec określa wysokość w kłębie dorosłego psa na 20 – 28 cm, ale nie określa dokładnej masy ciała jaką powinien uzyskać pies.

Pies jest krótkonożny. Mimo to jego chód jest stosunkowo szybki i płynny. Grzbiet pies ma łukowato wygięty w odcinku lędźwiowym, brzuch nieznacznie tylko podciągnięty. Ogon dandiego jest długi, powinien mieć od 20 do 25 cm długości i posiadać bujne owłosienie. Raczej noszony luźno.

Dandie dinmont ma dużą głowę, nieproporcjonalną do całej sylwetki. Dodatkowo rzuca się w oczy przez gęstą sierść układającą się w czuprynę. Zarówno nos, jak i oczy psa są duże i czarne. Uszy luźno opadające, długie, z lśniącym włosem.

 

Dandie dinmont terrier - pies z czuprynką.

 

Sierść dandie dinmont terriera

Dandie dinmont terrier jest psem szorstkowłosym, stąd często mylony jest z jamnikiem szorstkowłosym. Okrywa włosowa dandiego składa się z włosów podszyciowych oraz twardych i miękkich o równej długości ok. 5 cm na całym ciele – za wyjątkiem głowy, gdzie występuje wspomniana już czupryna.

FCI dopuszcza umaszczenie u dandie dinmont w kolorze musztardowym o odcieniach od bladopłowego po czerwonawobrązowe oraz w kolorze pieprzu w odcieniach od srebrnoszarego po czarnoniebieskie.

Sierść dandie dinmont terriera jest wymagająca w pielęgnacji. Najlepiej sprawdzają się wizyty u groomera, gdzie specjalista wytrymuje włos i nada fryzurze odpowiedniego kształtu. Dandie w okresach linienia gubi sierść, ma ona również tendencję do pilśnienia. Konieczne jest regularne czesanie włosów, nawet pomiędzy wizytami u psiego fryzjera.

 

Dandie dinmont terrier – charakter

Terrier dandie dinmont ma łagodny i niekonfliktowy charakter. Ten niewielki piesek z duszą na łapie podchodzi do każdego człowieka, a nawet i do innych pupili. Wyjątkiem są małe, dzikie zwierzęta, co do których dandie jest wyspecjalizowany w gonienie i łapanie. W stosunku do pozostałych jest spokojny. Co ciekawe – w odróżnieniu od pozostałych terierów – dandie rzadko szczeka i z natury nie jest zaborczy, ani narwany.

Wysoka inteligencja psa sprawia, że w mig pojmuje on nowe komendy, aktywności czy zasady panujące w domach. Sprawdzi się jako pies do mieszkania. Jest bowiem niekłopotliwy, nieszczekliwy i dostosowujący się do określonych pór spacerów. Natomiast należy pamiętać, że lubi on aktywność i chętnie korzysta z możliwości wybiegania się. Nie jest i nie będzie to typowy pies kanapowy, nie będzie to więc dobry wybranek dla osób unikających ruchu czy sporów. Dandie dinmont odnajduje się w obedience, a nawet agility. Ma sporo energii i chętnie bawi się z każdym, zwłaszcza z dziećmi. Jest to jednak pies mający swoje granice i lubiący odpoczywać w spokoju. Czasami może stanowczo pokazać, kiedy granica zostanie przekroczona. Dlatego też bardzo ważna jest nauka psiej komunikacji zanim padnie decyzja o zakupie czy adopcji psa. Od wczesnych lat warto uczyć dandie terriera pielęgnacji sierści, aby później nie miał problemów z wykonywanymi zabiegami czesania i mycia.

 

Dandie dinmont terrier – cena

Szczeniak dandie dinmont terriera nie jest drogi, problem jest jednak jego dostanie. Legalnych hodowli FCI jest niewiele poza Wielką Brytanią i należy dokładnie sprawdzić każde ogłoszenie o szczeniakach dandie – istnieje duże prawdopodobieństwo pseudohodowli. Legalność prowadzonej działalności można sprawdzić na oficjalnej stronie Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Jeżeli tylko istnieje możliwość warto udać się na miejsce przed zakupem szczeniaka i sprawdzić warunki w jakich żyją psy, a także wypytać o socjalizację czy ewentualne choroby w drzewie genealogicznym psów. Pies tej rasy uchodzi za psa zdrowotnego i długowiecznego. Dandie dinmont terrier nierzadko dożywa nawet 18 – 20 lat.

W hodowlach zagranicznych dandie dinmont terrier kosztuje zazwyczaj ok. 1000 funtów. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to ok. 300 zł, więc jeden z niższych spośród wielu ras psów.



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość