Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jamnik szorstkowłosy – Encyklopedia psów

Jamnik szorstkowłosy to niezwykle pewna siebie i odważna rasa psa. Powstała ona w wyniku skrzyżowania jamnika krótkowłosego z pinczerem szorstkowłosym. Jamniki charakteryzuje silny charakter, instynkt i upartość. Wykorzystywane są najczęściej do polowań lub jako psy do towarzystwa.

Jak wygląda hodowla jamnika szorstkowłosego? Czy jamnik szorstkowłosy króliczy jest popularny w Polsce oraz ile kosztuje szczeniak tej rasy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Dwa jamniki szorstkowłose.

 

Pochodzenie rasy psa jamnik szorstkowłosy

Wedle niektórych badaczy jamniki mieli swoich przodków już w czasach starożytnego Egiptu, nie ma bezpośredniego potwierdzenia tego typu teorii, chociaż wedle odkryć archeologicznych, szczątki poszczególnych psów mają podobieństwa z aktualnymi jamnikami. Inna teoria dotyczy tego, że jamniki szorstkowłose wywodzą się z psów górniczych, które żyły na ziemiach niemieckich. Dachsbracke, to gatunek niemieckich psów, które prawdopodobnie byli przodkami jamników.

Rasa psów jamnik szorstkowłosy pierwszy raz na pokazach pojawiła się w Berlinie w 1878 roku, a rok po tym wydarzeniu FCI stworzyło oficjalny wzorzec rasy. Minęło wiele lat, aż dopracowano dokładny wygląd jamnika szorstkowłosego, przykładowo w Polsce pojawił się on w latach 30, lecz popularność rasa zyskała dopiero w latach 50.

 

Jamniki szorstkowłose – wygląd i waga

Wygląd jamnika szorstkowłosego zależy od gatunku, w hodowlach można spotkać 3 wielkości jamników.

Rodzaje jamników szorstkowłosych:

- jamnik króliczy szorstkowłosy,

- jamnik miniaturka szorstkowłosy,

- jamnik szorstkowłosy standard.


Poszczególne typy różnią się od siebie głównie wagą, przykładowo jamnik króliczy szorstkowłosy waży około 4 kilogramów, wersja miniaturowa jest cięższa o jeden kilogram, a dorosły osobnik standardowego jamnika szorstkowłosego osiąga do 8 kilogramów.

Jamniki mają stosunkowo niskie nogi, ale długi tułów, posiadają wyraźnie zaznaczoną brodę na kufie oraz charakterystyczne krzaczaste brwi. Rasa ma specyficzną szorstką sierść, której nie zaleca się strzyc, jamnik szorstkowłosy w swojej pielęgnacji musi mieć uwzględnione regularne trymowanie, które znacznie poprawia stan sierści. Niektóre z gatunków jamników szorstkowłosych mają zdecydowanie krótsze włosie, przez co trymowanie nie jest wymagane, wystarczy jednie czesać sierść odpowiednio twardym grzebieniem. Jeśli chodzi o kolor umaszczenia, dopuszcza się odcienie od jasnego i ciemnodziczego. Dostępne są również hodowle z jamnikami jednokolorowymi, takimi jak przykładowo jamnik szorstkowłosy rudy. Kolejna grupa to jamniki dwukolorowe, czyli połączenia czerni z czekoladą, lub mniej popularne umaszczenie marmurkowe, merle.

 

Wzorzec jamnika szorstkowłosego.

 

Jamnik szorstkowłosy - charakter

Jamnik szorstkowłosy już nawet jako szczeniak charakteryzuje się silnym temperamentem oraz dużą pewnością siebie. Pies jest niezwykle towarzyski i rodzinny, szybko się przywiązuje do właściciela i reszty rodziny. Nie lubi zostawać sam w domu, dlatego nie zaleca się tej rasy osobom zapracowanym, które większość czasu spędzają poza domem. Warto zaopatrzyć się w zestawy gier rozwijających uwagę i inteligencję psów, które zajmują dużo uwagi i czasu czworonoga. Jamnik szorstkowłosy nie należy do agresywnych psów, może być jedynie nieufny co do nowych osób i zwierząt. Wywodzi się z grupy ras psów myśliwskich, dlatego też często podczas spacerów może uciekać od właściciela, jeśli tylko coś zwróci ich uwagę. Należy zaopatrzyć się w mocną smycz, która utrzyma psa. Na rynku dostępne są smycze z możliwością rozwinięcia.

Jamnik króliczy szorstkowłosy uwielbia aktywność fizyczną, ale długie spacery są dla niego bardziej odpowiednie niż szybkie biegi. Jako pies myśliwski świetnie pływa oraz sprawdza się podczas polowań na króliki, dziki, lisy czy mniejsze gryzonie. Dodatkowo cechuje się dobrym węchem i orientacją w terenie.

 

Oferta karm dla jamnika szorstkowłosego.

 

Jamnik szorstkowłosy - hodowla i wychowanie

Szorstkowłosy miniaturowy czy standardowych rozmiarów jamnik nie ma trudnej hodowli. Wymaga jedynie odpowiedniego podejścia i właściciela, który będzie w stanie ujarzmić jego uparty charakter. Jamnik szorstkowłosy na polowaniu musi być samodzielny i często sam oceniać sytuację. W życiu codziennym, jako pies do towarzystwa, może również przejawiać tego typu zachowania, co często kończy się ucieczkami podczas spacerów. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tresura czworonoga, którą warto wprowadzić już w wieku szczenięcym. Podstawowe komendy zdecydowanie ułatwią nam komunikację pomiędzy psem a właścicielem. Kolejnym istotnym aspektem jest socjalizacja, czyli obcowanie z innymi czworonogami, by jamnik szorstkowłosy nie przejawiał niepożądanych zachowań i nadmiernej ekscytacji czy lęku w stosunku do obcych. Należy pamiętać, że jamniki szorstkowłose są psami szczekliwymi, lubią głośno i dlugo szczekać dopominając się o swoje.

Przeczytaj więcej: Dlaczego pies szczeka?


Hodowcy tej rasy muszą również mieć na uwadze, że jamniki potrzebują dużo aktywności, długich spacerów, lepiej czują się w niskich temperaturach niż w bardzo wysokich.

Jamnik szorstkowłosy cechuje się również dość dobrym zdrowiem, jedynymi poważnymi schorzeniami, na które warto zwrócić uwagę, są:

- dyskopatia,
- kamień nazębny.

 

Może Cię zainteresować: Jak czyścić psu zęby?


W przypadku drugiej dolegliwości warto profilaktycznie czyścić zęby za pomocą past do zębów i szczoteczek dla psów.
Jamnik szorstkowłosy dorosły - tak samo jak już i szczenięta – może mieć poważny problem z nadwagą. Rasa cechuje się dość sporym apetytem, dlatego ważne, by komponować zbilansowane posiłki, pełne witamin i minerałów. Warto mieszać suchą karmę z odrobiną wody lub zdecydować się tylko na karmę mokrą.
Im częściej będziemy podawali posiłki swojemu psu, tym mniejsze ryzyko nadmiernego tycia u psa.

 

Szczeniak jamnika szorstkowłosego.

 

Ile żyje jamnik szorstkowłosy?

Ze względu na jego dobre i mocne zdrowie, jest to rasa stosunkowo długowieczna. Jamnik szorstkowłosy żyje od 15 do nawet 19 lat. Na długo pozostaje z mocną kondycją. Jednak bardzo ważne jest, aby jamnik pochodził z dobrej hodowli, nie obciążonej wadami genetycznymi czy chorobami. Szansę na dłuższe przeżycie zwiększa również regularne badanie psa i kontrolę u weterynarza.

 

Jamnik szorstkowłosy cena

Jamnik szorstkowłosy jest najbardziej popularny w Niemczech, w Polsce nie znajdziemy zbyt dużo tego typu hodowli. Dlatego też często musimy stosunkowo długo czekać na szczenięta jamników szorstkowłosych. Kwota za psa jest zależna od rodzaju (króliczego, miniaturowego, standardowego) i miejsca, z którego kupujemy. Cena za jamnika szorstkowłosego zaczyna się do 2000 złotych i kończą się nawet na 3500 złotych. Miesięczny koszt utrzymania jamnik szorstkowłosego to około 200 złotych.
Zawsze należy mieć przygotowane dodatkowe środki na ewentualne leczenie psa i regularnie badania – przy zdrowym psie raz na pół roku, czego koszt to 200 – 1000 zł. Większa kwota obejmuje również badania USG, które zaleca się wykonywać raz do roku.
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość