Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Terier czeski (cesky terrier) - encyklopedia ras psów

Teriery czeskie to jedna z kilku ras rodzimych Czech. Powstała ona całkowicie ze świadomej pracy hodowlanej ludzi biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie na dane wyspecjalizowanie psów. Teriery czeskie to psy żywiołowe i bystre, aktualnie sprawdzające się jako psy rodzinne. Charakterystyczna dla rasy jest ich fryzura - odpowiednio strzyżona. Rasa jest najbardziej znana w Czechach i na Słowacji.

 

Czeski terier szary.

 

Terier czeski – historia rasy

Te czeskie psy mają krótką i prostą historię, ponieważ jest to rasa młoda i w pełni stworzona przez człowieka. Jej początki sięgają połowy XX wieku i terenów czeskich, na których bardzo popularne były norowania z udziałem psów. Taki styl polowań był skuteczny i przynosił wymierne korzyści czeskim myśliwym, ale czas po aktywności przyprawiał ich o ból głowy. Dostępne tam rasy psów myśliwskich strasznie szybko i mocno się brudziły, ziemia wchodziła głęboko w warstwy sierści i psów godzinami nie dało się doczyścić – mówiąc wprost, czescy myśliwi mieli dosyć brudu. Genetyk Frantiska Horaka z Klanovic postanowił stworzyć mieszankę genów idealnych psów do norowania. W swojej pracy hodowlanej połączył teriera szkockiego, sealyham terriera i dandie dinmont terriera uzyskując, po latach, psy krótkonożne i lekkie, wytrzymałe i posłuszne, a przede wszystkim łatwe w pielęgnacji. Terier czeski okazał się psem świetnym w prowadzeniu, co dało efekt wyspecjalizowania w polowania na lisy i borsuki.

Terier czeski został oficjalnie uznany w 1963 roku i od wtedy należy do grupy III FCI terierów, ale jednocześnie jest tam jedną z 7 niebrytyjskich ras na wszystkie 33 rasy terierów. Jest więc w zdecydowanej mniejszości, podobnie jak australian silky terrier, japoński terier, american staffordshire terrier, niemiecki terier myśliwski, brazylijski terier, australijski terier.

 

Jak wygląda terier czeski?

Jest to pies mały i krótkonożny. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika to od 27 cm (samica) do 19 cm (samiec). Dymorfizm płciowy jest więc właściwie niezauważalny. Wzorzec FCI nie wskazuje optymalnej masy ciała psa, jednak weterynarze szacują ją na 6-10 kg.

Pies terier czeski jest smukły, ale umięśniony i silny. Po dandie dinmont terierze ma wypukły grzbiet w części lędźwiowej. Cienki i chudy ogon jest nisko osadzony, noszony jest zazwyczaj nisko między nogami, jedynie w aktywnościach i euforii psa jest podnoszony. Preferowana przez FCI długość ogona psa to 18 – 20 cm. Terier czeski ma mostek mało zaznaczony, szyja długa i smukła. Głowa długa, w kształcie klina. Oczy okrągłe, ciemne, ale zasłonięte przez brwi. Trójkątne uszy są średniej wielkości, załamane w połowie.

 

Sierść i pielęgnacja teriera czeskiego

Terier czeski ma gęstą i jedwabistą sierść. Z natury jest błyszcząca i mocna, jednak przy złym odżywianiu może znacząco podupaść na kondycji. Włosy teriera czeskiego intensywnie rosną przez całe życie psa i wymagają regularnego podcinania nożyczkami. Nie zaleca się używania maszynki do strzyżenia u terierów czeskich, taki zabieg zniszczy włos i spowoduje odrastanie puchu. Fryzura typowa dla rasy to długie wąsy, brwi i broda psa oraz długi włos na nogach, brzuchu i klatce piersiowej psa.

Dozwolone umaszczenie teriera czeskiego według FCI to jedynie mlecznokawowe i szaroniebieskie, które jest najpopularniejsze. Co ciekawe, szczeniaki teriera czeskiego rodzą się odpowiednio czekoladowobrązowe i czarne, a dopiero z wiekiem jaśnieją osiągają ostateczną barwę.

Oprócz strzyżenia i układania włosów, terier czeski nie jest wymagającym pod względem pielęgnacji psem. Cieszy się dobrym zdrowiem do późnej starości, a średnia długość życia teriera czeskiego to 15 lat. Czeski pies ma dobry apetyt i nie jest wybredny.

 

 

Zachowanie i charakter teriera czeskiego

Czeski pies jest typowym terierem. Bystry i bardzo czujny, w mig reagujący na zmiany otoczenia czy nowe obiekty w pobliżu. Terier czeski jest inteligentny i posłuszny, lubi treningi i sam proces nauki. Przydatne będą akcesoria treningowe oraz przysmaki trenerki, aby wzbogacić i urozmaicić szkolenie. Terier czeski sprawdzi się dla osób lubiących aktywność i mających sporo wolnego czasu, który mogą poświęcić na zabawy w terenie z psem. Jest to rasa żywiołowa, energiczna, lubiąca być cały czas w ruchu.

W wieku szczenięcym konieczna jest poprawna i solidna socjalizacja tych terierów. Mają one tendencję do nadmiernej pobudliwości i przede wszystkim szczekliwości. Socjalizacja pozwoli na zapoznanie się z otaczającym światem i przyzwyczajenie się do niektórych bodźców już za młodości, co pozwoli w późniejszych latach łatwiej i lepiej reagować na ich pojawienie się.

Aktualnie teriery czeskie spełniają się jako oddane i przyjacielskie psy rodzinne. Są łagodne i czułe, przywiązują się nawet do swojej zabawki czy pluszaka. W stosunku do obcych nieufne. Najlepiej odnajdują się mieszkając w domkach z ogrodem, gdzie mają dostępną przestrzeń do biegania i szaleństw na wyciągnięcie łapy.

 

Odwiedź Fera.pl

 

Terier czeski – cena

Psy teriery czeskie są mało znane poza granicami swoje ojczyzny. Największe pogłowie rasy znajduje się w Czechach i na Słowacji i tam też znajdują się najlepsze hodowle. Za szczeniaka teriera czeskiego należy zapłacić ok. 1500 – 2000 euro. Doliczyć do tego koszty przejazdu i wyprawki dla szczeniaka.

Hodowcę najlepiej szukać poprzez oficjalną stronę FCI lub na wystawach psów, gdzie od razu będzie można porozmawiać z hodowcą lub hodowcami i znaleźć tego najbardziej odpowiedniego z najlepszymi szczeniakami dla siebie.

Miesięczny koszt utrzymania teriera czeskiego jest niski i wynosi ok. 200 zł. Teriery czeskie są niewymagającymi psami i oprócz kochającego opiekuna i aktywności niewiele im do szczęścia potrzeba.

 

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość