Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Niemiecki terier myśliwski (Jagdterrier) – najważniejsze informacje o rasie

Dowiedz się wszystkiego o niemieckim terierze myśliwskim, a dowiesz się, dlaczego tak trudno go kupić, a jeszcze trudniej wychować. Jakie cechy go wyróżniają, jaki ma charakter i temperament oraz czym się różni od popularnego Jack Russel Terriera?

 

Niemiecki terier myśliwski o gładkiej sierści.

 

Historia rasy niemiecki terier myśliwski

Niemieckiego teriera myśliwskiego stworzyło, na bazie foksteriera, 4 niemieckich myśliwych. Chcieli oni uzyskać psa o cechach niezbędnych dla psa myśliwego, czyli zawziętego, odważnego i nieustępliwego, a wyglądem przypominającego foksteriera, tyle że o ciemniejszym ubarwieniu.
We krwi teriera niemieckiego pojawiły się więc także domieszki z puli genetycznej teriera walijskiego oraz szorstkowłosego foksteriera. Tak więc można powiedzieć, że chociaż hodowla powstała w Niemczech, korzenie jagdterriera są typowo brytyjskie.

W Polsce jagdterriery pojawiły się w latach 50 XX wieku i do dziś spełniają się jako psy myśliwskie. Mogą pracować jako m.in. norowce, posokowce, płochacze, aportery i dzikarze.

 

 

Jagdterrier – sylwetka

Niemiecki pies myśliwski to niewielki, zwinny pies o zwartej i proporcjonalnej budowie. Jest silny i ma wyraźną muskulaturę, a jego waga wynosi między 9 i 11 kg u psów i 7,5 – 8,5 kg u suk. Wielkość między 33 a 40 cm – psy są nieco większe od suk.

Jagdterier ma głowę o klinowatym kształcie, silnie zaznaczony podbródek i wyraźnie widoczne kości policzkowe. Oczy są głęboko osadzone owalne, małe i ciemne. Nos czarny lub brązowy. Uszy mają kształt litery “V” i są wysoko osadzone – w połowie złamane i opadające ku przodowi. Mocna szyja przechodzi w prosty grzbiet z wyraźnie zaznaczonym kłębem. Nogi długie, proste i równoległe. Ogon krótki i noszony prosto.
Sierść jest prosta, gęsta i szorstka lub gładka. Dopuszczalne jest umaszczenie czarne, ciemno brązowe lub w kolorze szaro-czarnego melanżu z rudymi znaczeniami.

 

Niemiecki terier myśliwski szorstkowłosy.

 

Niemiecki terier myśliwski - usposobienie

Niemiecki terier myśliwski usposobienie ma typowe dla terierów. Są to psy o bardzo wesołym, ale trudnym charakterze. Jak przystało na psy myśliwskie, są energiczne, bardzo pewne siebie, bywają konfliktowe i potrzebują silnego, stanowczego opiekuna. Nie boją się pracy, wody, ani ciężkich warunków.
Łatwo ulec ich urokowi, ale zdecydowanie nie jest to pies dla każdego. Jego zawziętość i często negatywne nastawienie do innych zwierząt i ludzi może być wyzwaniem dla początkującego hodowcy.
Także ilość ruchu jakiej potrzebują psy tej rasy, nie powinna być zaskoczeniem – teriery to w żadnym wypadku nie są psy kanapowe – długie spacery, beztroskie bieganie po łące lub psie sporty to aktywności niezbędne jagdterrierowi do szczęścia.

Terier niemiecki szorstkowłosy świetnie sprawdza się jako stróż – jest bardzo hałaśliwy i nieustraszony. Trzeba mieć to na uwadze jeżeli szukamy psa do mieszkania – z uwagi na zamiłowanie do szczekania może skutecznie uprzykrzać życie sąsiadom.

Jagdterrier jest psem dość trudnym do szkolenia. Z jednej strony jest bardzo bystry i pojętny, ale z drugiej wrodzona niezależność i upór sprawiają, że zwykle uczy się tylko tego, co uzna za stosowne. Dlatego niezbędna jest spora determinacja opiekuna.

Nie zaleca się niemieckiego teriera myśliwskiego spuszczać ze smyczy na terenie, co do którego nie mamy pewności, czy w jego obrębie nie pojawi się inne zwierzę. Niemiecki terier ma silny instynkt myśliwski, więc istnieje duże ryzyko, że rzuci się w pogoń za dziką zwierzyną. Ponieważ jagdterrier różnie dogaduje się też z innymi psami – warto go mieć na smyczy także podczas spotkań w parku.

 

 

Terier niemiecki – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pielęgnacja jagdteriera jest niewymagająca – wystarczy regularne wyczesywanie sierści, oraz kontrolowanie czystości uszu i długości pazurów. Sierść szorstkowłosą należy trymować.

Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i żyją średnio 14 lat. Predyspozycja genetyczna jest w zasadzie ograniczona do jednej jednostki chorobowej, którą jest zwichnięcie soczewki. Jagdterriery stosunkowo często borykają się z różnymi alergiami – dlatego warto starannie dobierać karmę. Najczęściej idealnym wyborem są karmy bezzbożowe 

 

Jagdterrier skaczący przez płotki, jest to rasa potrzebująca dużo ruchu i pracy.

 

Jagdterier vs Jack Russell Terrier

Różnice pomiędzy Jagdterrierem a JRT dotyczą głównie wyglądu. Jagdterrier jest nieco większy i inaczej umaszczony od Jack Russell Terriera. Osobowość i charakter oba psy mają porównywalny – przy czym terier niemiecki może wykazywać silniejszą dominację wobec innych zwierząt i zachowania agresywne do innych psów.

 

 

Niemiecki terier myśliwski - cena

Koszt zakupu Jagterriera nie jest wysoki, bo ceny szczeniaków zaczynają się już nawet od 1500 zł, często jednak się zdarza, że hodowcy – myśliwi, sprzedają szczeniaki pod warunkiem, że będą one pracować podczas polowań. Dlatego w praktyce nie jest łatwo zakupić szczeniaka teriera niemieckiego.




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość