Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jack Russell Terrier – najważniejsze informacje o rasie

Jack Russell Terrier to aktywny, wesoły pies o myśliwskiej naturze. Idealny towarzysz wszelkich aktywności. Długie spacery, zabawy na świeżym powietrzu czy psie agility to zajęcia stworzone dla Jack Russella! Przeczytaj co jeszcze charakteryzuje tę rasę.

Jack Russell to pies, który dzięki swojej przyjaznej, wesołej naturze bardzo łatwo zyskuje sympatię – należy jednak wiedzieć, że jest to wbrew pozorom wymagająca rasa. Bywa również uparty, zawzięty i nieustępliwy. Jego zadziorne, wesołe usposobienie przysparza mu jednak coraz szerszą rzeszę miłośników – szczególnie wśród aktywnych ludzi, którzy docenią jego żywiołową naturę i sprostają jego potrzebie ruchu.

 

Jack Russell Terrier tricolor.

Twórca rasy pastor John Russell pewnie nawet nie spodziewał się, że po kilkudziesięciu latach zyskają taką popularność. Pastor był zapalonym myśliwym i to właśnie w celu pomocy podczas polowań na lisy wyhodował Jack Russella. Po śmierci pastora w 1883 roku prace nad doskonaleniem rasy kontynuowano, aby ostatecznie w 1990 roku została zaakceptowana przez angielski Kennel Club. Pies ten miał mieć kilka podstawowych cech psa myśliwskiego – szybkość, waleczność, nieustępliwość, posturę pozwalającą im zmieścić się w lisich norach oraz umaszczenie odróżniające je od lisów. Nie jest znana dokładna ścieżka krzyżowań jakich dokonano, by ostateczne stworzyć rasę jaką znamy dzisiaj, ale przypuszcza się, że wśród dalekich przodków Jack’a jest bullterier, beagiel oraz m.in. foksterier, norfolk terier i norwich terrier.

 

Jack Russell Terrier – wzrost i waga

Jack Russell Terrier to niewielki pies o krępej budowie ciała i prostokątnej, umięśnionej sylwetce. Jego wysokość w kłębie wynosi od 25 do 30 cm, a obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu wynosi około 40 cm. Waga wynosi ok. 5 kg - 6 kg.
JRT to pies krótkowłosy - o sierści gładkiej, szorstkiej lub drutowatej, o dominującym białym umaszczeniu z czarnymi, rudymi lub czarnymi (podpalanymi) znaczeniami.

Uszy Jack terriera są małe, załamane ku przodowi lub opadające. Oczy o ciemnej barwie i w kształcie migdała. Nos zawsze czarny.

Pies Jack Russell Terrier.

 

Jack Russell Terrier – usposobienie i zachowanie

Jack Rusell to pies o wesołym, nieco zadziornym charakterze. Charakteryzuje go wrodzona pewność siebie, a czasem nawet arogancja – w sytuacjach konfliktu z większymi psami zdaje się nie zważać na swoje małe rozmiary i pozostaje odważny i nieustępliwy. Od właściciela będzie wymagał sporo uwagi i stanowczości oraz dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu – zdecydowanie nie jest to typ kanapowca! Co może przysporzyć kłopotu właścicielom? Nieoczekiwana pogoń za zwierzyną, rowerem lub jakimkolwiek innym poruszającym się obiektem, wszak jest to pies z myśliwską naturą. Decydując się na Jack Terriera trzeba też pamiętać, że są to często psy dość hałaśliwe – doskonale odnajdą się w roli stróża na posesji, ale w mieszkaniu może być to kłopotliwe – przy czym warto dodać, że z uwagi na wrodzoną odwagę i pewność siebie rzadko Jacka Russell Terriera dopada lęk separacyjny. Jack Russell będzie idealnym psem dla aktywnych ludzi, będzie szczęśliwy mogąc towarzyszyć nam w długich spacerach czy podczas biegów i sam chętnie weźmie udział w sportowej rywalizacji np. typu agility.


Czy Jack Russell Terrier lubi dzieci? JRT terrier jak większość psów doskonale odnajduje się w życiu rodzinnym także z dziećmi pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji. Niemniej trzeba zwracać uwagę na zabawę szczególnie z małymi dziećmi, bo chociaż pies zwykle lubi zabawy z dziećmi to wysoki poziom aktywności Jack Russell, oraz nieco zadziorna i nieustępliwa natura mogą być zagrożeniem.

Przeczytaj także: Psy dla dzieci - ranking ras

W umaszczeniu Jack Russell Terriera musi przeważać biel, łaty głównie brązowe lub czarne.

Jack Russell Terrier – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Jack Russell Terrier jes to pies o dobrym zdrowiu, a najczęstszym problemem zdrowotnym jakie go dotyka to są alergie – zarówno te kontaktowe jak i pokarmowe – dlatego warto starannie dobierać karmę i przysmaki. Dobrym rozwiązaniem będzie karma dla psa przeznaczona tylko dla tej rasy.
Ze względu na wysoki poziom aktywności do gabinetu weterynaryjnego trafiają też psy ze zwichnięciami kończyn, psy te miewają również kulawiznę w wyniku zwichnięcia rzepki.

Pielęgnacja Jacka Russell Terriera nie jest trudna i polega głównie na dbaniu o sierść, którą należy regularnie wyczesywać i trymować – dlatego zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości szczotki i grzebienie dla psa. Dzięki temu sierść będzie zdrowa i lśniąca, a my nie będziemy musieli walczyć z nią podczas porządków w domu – bo trzeba przyznać, że odkurzanie drobnych igiełek z tapicerki kanapy czy dywanów bywa wyzwaniem.


Jakie potrzeby ma Jack Russell Terrier? Największą potrzebą JRT jest ruch. Pies ten potrzebuje sporej ilości spacerów i aktywności przez cały okres swojego życia. Zapewnienie odpowiedniej aktywności to jedyny sposób na uszczęśliwienie tego psa i najlepsza metoda na uniknięcie wszelkich problemów behawioralnych, które mogą wynikać z niespożytej ilości energii jaki ten mały pies w sobie kumuluje. Słupki, huśtawki czy kładki zręcznościowe dla psa to zabawki wprost stworzone dla tej rasy.

 

Ile żyje Jack Rusell Terrier?

Jack Rusell Terrier żyje około 13 - 16 lat. Psy JRT są psami długowiecznymi i na ogół zdrowymi i cieszącymi się dobrą kondycją przez długie lata.

Jednak duży wpływ ma tutaj profilaktyka i regularne badania psa u lekarza weterynarii.

 

Jack Russell Terrier - cena

Cena za Jack Rusell Terriera wynosi około 3500 - 4500 zł z rodowodem. Dużo zależy od wielkości i renomy danej hodowli. Im bardziej utytuowani rodzice, tym szczenięta z miotu mogą być droższe. 

Ze względu na wysoką popularność rasy, można trafić na ogłoszenia typu Jack Russel Terrier bez rodowodu, miniaturka Jack Russel Terriera itp. Pamiętajmy, że takie ogłoszenia oraz mocno zaniżona cena za szczeniaka nie wróżą nic dobrego! To prawdopodobnie ogłoszenia pseudohodowli. Zamist wspierać takie biznesy, lepiej zdecydować się na adopcję psa. Schroniska i fundacje pękają w szwach, można i tam trafić na psa w typie trasy.

 

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość