Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Jack Russell Terrier – najważniejsze informacje o rasie

Jack Russell Terrier to aktywny, wesoły pies o myśliwskiej naturze. Idealny towarzysz wszelkich aktywności. Długie spacery, zabawy na świeżym powietrzu czy psie agility to zajęcia stworzone dla Jack Russella! Przeczytaj co jeszcze charakteryzuje tę rasę.

Jack Russell to pies, który dzięki swojej przyjaznej, wesołej naturze bardzo łatwo zyskuje sympatię – należy jednak wiedzieć, że jest to wbrew pozorom wymagająca rasa. Bywa również uparty, zawzięty i nieustępliwy. Jego zadziorne, wesołe usposobienie przysparza mu jednak coraz szerszą rzeszę miłośników – szczególnie wśród aktywnych ludzi, którzy docenią jego żywiołową naturę i sprostają jego potrzebie ruchu.

Jack Russell Terrier uwielbia aktywności na świeżym powietrzu. JRT będzie świetnym kompanem do wspólnych zabaw z opiekunem.


Jack Russel Terrier – historia rasy

Twórca rasy pastor John Russell pewnie nawet nie spodziewał się, że po kilkudziesięciu latach zyskają taką popularność. Pastor był zapalonym myśliwym i to właśnie w celu pomocy podczas polowań na lisy wyhodował Jack Russella. Po śmierci pastora w 1883 roku prace nad doskonaleniem rasy kontynuowano, aby ostatecznie w 1990 roku została zaakceptowana przez angielski Kennel Club. Pies ten miał mieć kilka podstawowych cech psa myśliwskiego – szybkość, waleczność, nieustępliwość, posturę pozwalającą im zmieścić się w lisich norach oraz umaszczenie odróżniające je od lisów. Nie jest znana dokładna ścieżka krzyżowań jakich dokonano, by ostateczne stworzyć rasę jaką znamy dzisiaj, ale przypuszcza się, że wśród dalekich przodków Jack’a jest bullterier , beagiel oraz m.in. foksterier, norfolk terier i norwich terrier.


Jack Russell Terrier – sylwetka

Jack Russell Terrier to niewielki pies o krępej budowie ciała i prostokątnej, umięśnionej sylwetce. Jego wysokość w kłębie wynosi od 25 do 30 cm, a obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu wynosi około 40 cm. Waga wynosi ok. 5 kg - 6 kg.
JRT to pies krótkowłosy - o sierści gładkiej, szorstkiej lub drutowatej, o dominującym białym umaszczeniu z czarnymi, rudymi lub czarnymi (podpalanymi) znaczeniami.
Uszy JRT są małe, załamane ku przodowi lub opadające. Oczy o ciemnej barwie i w kształcie migdała. Nos zawsze czarny.

Jack Russell Terrier jest niewielkim psem, o sylwetce wpisanej w prostokąt. Od Parson Jack Russella jest wyższy i ma krótsze nogi.


Jack Russell Terrier – zachowanie i charakter

JCR to pies o wesołym, nieco zadziornym charakterze. Charakteryzuje go wrodzona pewność siebie, a czasem nawet arogancja – w sytuacjach konfliktu z większymi psami zdaje się nie zważać na swoje małe rozmiary i pozostaje odważny i nieustępliwy. Od właściciela będzie wymagał sporo uwagi i stanowczości oraz dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu – zdecydowanie nie jest to typ kanapowca! Co może przysporzyć kłopotu właścicielom? Nieoczekiwana pogoń za zwierzyną, rowerem lub jakimkolwiek innym poruszającym się obiektem, wszak jest to pies z myśliwską naturą. Decydując się na JRS trzeba też pamiętać, że są to często psy dość hałaśliwe – doskonale odnajdą się w roli stróża na posesji, ale w mieszkaniu może być to kłopotliwe – przy czym warto dodać, że z uwagi na wrodzoną odwagę i pewność siebie rzadko Jacka Russell Terriera dopada lęk separacyjny. JCR będzie idealnym psem dla aktywnych ludzi, będzie szczęśliwy mogąc towarzyszyć nam w długich spacerach czy podczas biegów i sam chętnie weźmie udział w sportowej rywalizacji np. typu agility.


Czy Jack Russell Terrier lubi dzieci? JRS terrier jak większość psów doskonale odnajduje się w życiu rodzinnym także z dziećmi pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji. Niemniej trzeba zwracać uwagę na zabawę szczególnie z małymi dziećmi, bo chociaż pies zwykle lubi zabawy z dziećmi to wysoki poziom aktywności JRT, oraz nieco zadziorna i nieustępliwa natura mogą być zagrożeniem.

 

W umaszczeniu Jack Russell Terriera musi przeważać biel, łaty głównie brązowe lub czarne.

Jack Russell Terrier – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

JRT jes to pies o dobrym zdrowiu, a najczęstszym problemem zdrowotnym jakie go dotyka to są alergie – zarówno te kontaktowe jak i pokarmowe – dlatego warto starannie dobierać karmę i przysmaki. Dobrym rozwiązaniem będzie karma przeznaczona tylko dla tej rasy np. ROYAL CANIN Jack Russell Terrier Adult 7.5 kg karma sucha dla psów dorosłych rasy jack russell terrier
Ze względu na wysoki poziom aktywności do gabinetu weterynaryjnego trafiają też psy ze zwichnięciami kończyn, psy te miewają również kulawiznę w wyniku zwichnięcia rzepki.
Pielęgnacja Jacka Russell Terriera nie jest trudna i polega głównie na dbaniu o sierść, którą należy regularnie wyczesywać i trymować – dlatego zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości szczotki i grzebienie dla psa. Dzięki temu sierść będzie zdrowa i lśniąca, a my nie będziemy musieli walczyć z nią podczas porządków w domu – bo trzeba przyznać, że odkurzanie drobnych igiełek z tapicerki kanapy czy dywanów bywa wyzwaniem.
Jakie potrzeby ma Jack Russell Terrier? Największą potrzebą JRT jest ruch. Pies ten potrzebuje sporej ilości spacerów i aktywności przez cały okres swojego życia. Zapewnienie odpowiedniej aktywności to jedyny sposób na uszczęśliwienie tego psa i najlepsza metoda na uniknięcie wszelkich problemów behawioralnych, które mogą wynikać z niespożytej ilości energii jaki ten mały pies w sobie kumuluje. Słupki, huśtawki czy kładki zręcznościowe dla psa to zabawki wprost stworzone dla tej rasy.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+