Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Australijski silky terrier (Australian silky terrier) - Encyklopedia ras

Silky terrier to pies praktycznie nieznany w naszym kraju. Jest to idealny przykład wyrażenia - „mały pies, wielka osobowość”. Choć przedstawiciele tej rasy ważą niespełna 4,5 kg, psy te są niezwykle odważne i pewne siebie.

 

 

Silky terrier – opis rasy

Silky terrier to energiczny nieduży pies o lekko wydłużonej sylwetce. Jego cecha charakterystyczna to prosta i jedwabista sierść z przedziałkiem wzdłuż całej długości grzbietu. Szczeniaki australian silky terrier mają szatę barwy czarnej lub po prostu bardzo ciemnej – jednak z czasem przybiera ona barwę stalowoniebieską lub srebrzystopodpalaną. Z wyglądu łatwo pomylić go z yorkiem, jednak australian silky terrier jest od niego większy i dłuższy.

Jak wszystkie terriery, pies ten uwielbia kopać, co należy mieć na uwadze przy wyborze czworonoga. Aby uratować swój ogródek, warto rozważyć inną rasę lub wytrenować teriera, by ten kopał jedynie w wyznaczonym obszarze – znacznie łatwiej jest kierować psim instynktem niż go tłumić.

 

Silky terrier stoi bokiem.

 

Silky terrier a york

Na pierwszy rzut oka większość ludzi weźmie australijskiego silky terriera za nieco wyrośniętego yorka. Jest to jednak osobna rasa, a rozróżnienie tych psów wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać.
Silky terrier jest nieco większy i masywniejszy od yorka. Jego głowa jest bardziej płaska, o wydłużonym i klinowatym kształcie. Oczy australijskiego teriera są również bardziej owalne. U silky terierów występuje więc u niego mniej cech miniaturyzacji niż u typowego yorka. Największe podobieństwo, przez które te dwa psy są tak często mylone, to szata. W przypadku obu ras jest podobna – delikatna, o jedwabistym połysku, lejąca się i bez podszerstka. Podstawową różnicą jest jednak długość włosa – w przypadku australijskiego teriera jest on krótszy. U dorosłego osobnika nie powinien on sięgać ziemi – a pozostawiać lekki prześwit pod tułowiem. Z kolei grzywka – podobnie jak u yorka - nie może przesłaniać oczu, ponieważ w efekcie może to doprowadzić do zakażeń i chorób wzroku. W przypadku australijskiego teriera, kosmyki włosów opadają na boki głowy.

 

Australian silky terrier z długim wystawowym włosem.

 

Australijski terrier jedwabisty – charakter

Silky terriery to bardzo mądre i aktywne psy, które – biorąc pod uwagę ich niewielki rozmiar - potrzebują sporo ruchu i pobudzenia psychicznego. Terrier ten może wyglądać jak zabawka, jednak to prawdziwy pies, który potrzebuje ćwiczeń i treningu. Lubi codzienne spacery, szaleństwo na podwórku lub wycieczki do psiego parku ze specjalną strefą dla małych ras. Przy zachowaniu odpowiedniej równowagi, jest to również pies idealny do trzymania w mieszkaniu.
Australian silky terrier to dość przyjazny piesek, który raczej nie wchodzi w konflikty z innymi zwierzętami. Jeśli będzie wychowywał się z nimi od małego, ich relacje mogą być bardzo dobre. Należy jednak pamiętać, że pies ten uwielbia ścigać małą zdobycz, co w efekcie może doprowadzić do częstych gonitw za kotami, wiewiórkami, gryzoniami – a czasem nawet innymi psami. Na spacerach warto również pamiętać o smyczy dla psa – zwłaszcza w niezabezpieczonych miejscach. Zwierzę może instynktownie udać się w pogoń i znacznie oddalić się od opiekunów, co, jak wiadomo, jest bardzo niebezpieczne.
Psy te lubią przebywać z rodziną i są najszczęśliwsze, gdy mogą spędzić cały dzień w towarzystwie swojego ludzkiego rodzica. Silky terrier może być wspaniałym rodzinnym zwierzakiem, o ile wychowuje się z dziećmi i dorasta wokół ich hałasu i zamieszania. Jednak, biorąc pod uwagę jego silną osobowość, zwykle najlepiej nadaje się dla rodzin z dziećmi w wieku powyżej 10 lat, które wiedzą, jak obchodzić się z psem. Usposobienie terierów australijskich jest z reguły bardzo przyjazne, jednak mogą one przejawiać skłonności terytorialne i agresywne wobec innych psów – zwłaszcza, jeśli nie są odpowiednio uspołecznione.
Terrier jedwabisty jest przyjaznym, inteligentnym, energicznym i pewnym siebie psem. Zgodnie ze swoimi korzeniami myśliwskimi uwielbia ścigać małe zwierzęta i jest bardzo odważny. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jego usposobienie czyni go doskonałym psem stróżującym. Gdy na posesji pojawi się niezapowiedziany gość, pies szybko poinformuje o tym wszystkich domowników.

 

Australijski terrier jedwabisty biegnie.

 

Opieka i pielęgnacja teriera australijskiego

Silky terrier powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla małych psów, dostosowaną kalorycznością do aktywności psa i prowadzonego przez niego trybu życia. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady dietetyka. Nie jest to rasa podatna na tycie, co oczywiście nie oznacza, że może jeść bez kontroli. W przypadku braku odpowiedniej dawki ruchu i zbilansowanej diety, pies będzie zmagał się z nadwagą.
Pomimo długiej sierści, psy te są dość łatwe w utrzymaniu. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji - dokładnego szczotkowania dwa do trzech razy w tygodniu i regularnych kąpieli, podczas których idealnie sprawdzą się kosmetyki dla psa.

Jeśli chodzi o trening, Silky terriery to zdolni uczniowie. Psy te są jednak bardzo sprytne, dlatego należy zachować konsekwencję – w przeciwnym razie trening może okazać się mozolny i bezowocny. Najlepszym sposobem na wygranie współpracy z terierem australijskim są zabawne lekcje wykorzystujące wzmocnienie pozytywne. W wielu przypadkach pomocna może okazać się również klatka. Zapewni ona psu bezpieczeństwo i uchroni przed kłopotami, gdy właściciele są poza domem. Silky terriery są z natury psotne i mogą być destrukcyjne, gdy nie są nadzorowane. Pamiętaj jednak, by pies nigdy nie spędzał w klatce zbyt wiele czasu.

 

 

Silky terrier – cena

Cena australian silky terriera zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, wieku oraz płci psa. Średnio wynosi ona 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI, jednak może sięgać 4000 zł i więcej.
Średni miesięczny koszt utrzymania psa nie należy do wysokich. Z powodu swojego niewielkiego rozmiaru nie potrzebuje on tak wiele pożywienia jak duże rasy. Pies ten nie należy również do chorowitych, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze na wizytach u lekarza weterynarii.




Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość