Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Jeśli twój pies skrupulatnie zostawia kratery i dziury na całym podwórku, należy pamiętać, że nie robi tego z złośliwości lub chęci zniszczenia twojego krajobrazu; bardziej prawdopodobne, że szuka rozrywki, uwagi, komfortu.

 

 

Dlaczego pies kopie dziury?

Chęć kopania jest zakorzeniona w psim DNA i jest tak naturalna jak wycie czy szczekanie. To instynktowne zachowanie jest tak normalne dla naszych futrzastych przyjaciół, że wiele psów zostało w przeszłości wyhodowanych specjalnie ze względu na ich biegłość w kopaniu. Z tego powodu chęć kopania pozostała obecna w wielu rasach w naszym domu. Niektóre z ras, które najbardziej lubią kopać, to Jack Russell Terrier, jamniki. husky syberyjskie czy beagle.

 

 Boxer kopie w ogrodzie.

 

Szuka zdobyczy

Chociaż nasi futrzani przyjaciele mogą być daleko od swoich dzikich przodków, nadal lubią gonić potencjalną zdobycz. Zwierzaki, takie jak małe ssaki i robaki, mogą przedostać się na naszą posiadłość, pobudzając psią ciekawość. Odchody zwierząt i resztki zapachów mogą wywołać u psa chęć do polowania, prowadząc tym samym do nadmiernego kopania.

 

Kopanie łagodzi stres

Wiele psów ucieka się do innych psich zachowań, aby złagodzić stres i niepokój, ale kopanie może być dla wielu psów przyjemną czynnością i przy okazji dać im ujście w ich obecnej walce.
Psy mogą doświadczać stresu w kilku sytuacjach. Pies może przejść do zachowania kopania, jeśli jest pozostawiony sam na długi czas, nie ma wystarczającej ilości ruchu, radzi sobie z przyprowadzeniem nowego psa do domu i nie tylko. Jeśli kopanie Twojego psa rozpoczęło się po potencjalnie stresującym wydarzeniu, może być to właśnie jego przyczyną.

 

Pies kopie z nudów

Wiele psów może zwrócić się w stronę destrukcyjnych zachowań, jeśli doświadczają nudy. Kopanie psa może być w rzeczywistości odpowiedzią na brak zajęć. Pies ze stłumioną energią może szukać zabawy, co może w praktyce przełożyć się na kopanie.
Jeśli twój psi towarzysz nie wykonuje zalecanej ilości ćwiczeń dla swojej rasy, możesz u niego zaobserwować wiele form destrukcyjnych zachowań. Bardzo ważne jest, aby wdrożyć odpowiednie ćwiczenia i szkolenie. Jeśli szczeniak kopie w każdej wolnej chwili, może nadszedł czas, aby zwiększyć jego mentalną i fizyczną stymulację.

 

Zakopują skarb

Czy masz psa, który lubi ukrywać swoje zabawki przed innymi zwierzętami w domu lub zabiera swoje smakołyki do drugiego pokoju? Takie psy chętnie lubią ukrywać swój „skarb” w bezpiecznym miejscu , upewniając się, że tylko one mogą się nim cieszyć.
Niektóre psy robią to, kopiąc dziury w swoim ulubionym miejscu na podwórku, a następnie zakopując swoje zabawki dla psów. Takie szczenięta mają tendencję do postrzegania ukrywania swojej ulubionej zabawki jako rodzaju gry stymulującej mózg.

 

Dlaczego pies kopie legowisko?

Dzikie psy tworzyły nory w ziemi, aby chronić siebie i swoje szczenięta przed żywiołami, oferując im przytulny obszar, w którym mogły czuć się bezpiecznie. Ten instynkt jest powodem, dla którego można zauważyć, że pies kopie w kocu, gdy chce położyć się na łóżku.
Jeśli zauważysz, że pies kopie doły na podwórku, a następnie leży w nich i odpoczywa, można postawić w ogrodzie wygodne legowisko dla psów, które pozwoli zwierzęciu poczuć się komfortowo.

 

Chcą uciec

Jeśli twój pies zawsze kopie u podstawy twojego ogrodzenia, może próbować zaplanować ucieczkę. Ten plan ucieczki może być szczególnie niebezpieczny dla naszych futrzastych przyjaciół, które po ucieczce mogą się zgubić lub – co gorsza – wpaść pod koła samochodu.

Przeczytaj również: Jak napisać ogłoszenie o zaginionym psie?

 

 Jack russel terrier kopie w ogrodzie.

 

Jak oduczyć psa kopania?

Zastanawiając się, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie, znaleźć możemy wiele porad w tym zakresie. Jeśli kopanie zaczyna się, gdy pies jest znudzony, wykonanie dodatkowych ćwiczeń może wystarczyć, aby je zakończyć. Spacerując lub bawiąc się z psem trochę więcej każdego dnia, nie będą one już czuły potrzeby, by skierować się w stronę destrukcyjnych zachowań. Dobrze wyćwiczone szczenię to często dobrze wychowane szczenię!


Niezwykle trudno jest psu ignorować zwierzaki, które wchodzą na twoje podwórko. Z tego powodu często należy również wyeliminować szkodniki z podwórka.
Jeśli zauważymy kopanie w pobliżu podstawy ogrodzenia, może być konieczne utrudnienie psy kopania w tym obszarze. Można to zrobić umieszczając kamienie u podstawy ogrodzenia lub sadząc krzaki na obwodzie podwórka. Ważne jest również, aby wykastrować psa uciekającego, ponieważ jego hormony spowodują przytłaczającą potrzebę ucieczki i znalezienia samicy.


Jednym z najlepszych sposobów, aby uniemożliwić psu kopanie, jest oferowanie innych rozrywek, gdy jest na zewnątrz. Można to zrobić grając z psem w gry, bawiąc się w aportowanie czy w przeciąganie liny lub jakąkolwiek inną aktywność, która zapewni im mentalną stymulację.

Może Cię zainteresować: Ogrodzenie dla psa - jakie jest najlepsze?

 

Preparat odstraszający psy od kopania

W wielu przypadkach sprawdzi się również preparat odstraszający psy od kopania. Gdy zobaczymy, że pies kopie dziury w ogrodzie, użyjmy preparatu – dzięki czemu pies nauczy się, że nie powinien kopać. Jest to niezwykle przydatny sposób – szczególnie w przypadku, gdy inne zawodzą.

 

 

Arnika Persona

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość