Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kule włosowe u kota – karma to skuteczny sposób na ich pozbycie

„O, kłaczek!” – na pewno pamiętasz scenę z kotem w butach z filmu animowanego „Shrek”. W bajce było to całkiem zabawne, ale w rzeczywistości kule włosowe zalegające w przewodzie pokarmowym i żołądku kota mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia. Zakłaczenie kota, również rasy długowłosej, można jednak bardzo mocno zminimalizować i to bardzo prosto – stosując odpowiednią karmę. Dowiedz się, co zawiera i jak działa karma na „kłaczki”.


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są kule włosowe u kota i skąd się biorą? Koty należą do zwierząt, które bardzo dbają o higienę i myją się bardzo często. Ich język pokryty jest haczykowatymi brodawkami, przez co ma szorstką powierzchnie, która idealnie zbiera martwą okrywę włosową. Najczęściej trafia ona do przewodu pokarmowego, a w żołądku przybiera formę zbitej kulki, co prowadzi do zakłaczenia u kota.


Koty pozbywają się kul włosowych na dwa sposoby – poprzez wydalanie oraz prowokując wymioty. Niestety nagromadzona w przewodzie pokarmowym sierść może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – od zaparć, po nawet martwicę jelit, a nawet śmierć zwierzęcia.

 

Zakłaczenie kota – czynniki ryzyka

Kule włosowe u kota tworzą się niezależenie od jego wieku czy płci, jednak niektóre rasy są na nie mocniej narażone. Opiekunowie kotów długowłosych lub posiadających gęste futro, takich jak maine coony, persy, koty syberyjskie, norweskie czy brytyjskie muszą zwrócić szczególną uwagę na problem zakłaczenia. Kule włosowe u niektórych kotów mogą tworzyć się również jedynie w okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień. Problem z ich wydalaniem wiąże się również z mniejszą ilością przyjmowanej wody przez kota lub rozpoczęciem okresu grzewczego w mieszkaniu. Czynników sprzyjających zakłaczeniu u kota jest kilka, dlatego odpowiednią dietę oraz pielęgnację zwierzęcia powinno się stosować na co dzień.

 

Kot długowłosy trzymany na rękach kobiety.

 

Objawy zakłaczenia u kota

Warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o kulach włosowych w organizmie kota. Zakłaczenie kota może zwiastować:
• biegunka lub nawracające zaparcia,
• wymioty i próby wymiotów
• zaburzenia apetytu,
• osłabienie,
• ból w obrębie jamy brzusznej,
• zaprzestanie toalety przez kota.

 

 

Zakłaczenie u kota – jak zapobiegać?

Chociaż koty słyną ze swojej niezależności, to nie zwalnia cię to z obowiązku dbania o kondycję i zdrowie swojego pupila. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwalają zapobiegać zakłaczeniu, a w konsekwencji poważniejszym problemom zdrowotnym. Należą do nich:
• specjalistyczna karma,
• regularne czesanie,
• nawadnianie,
preparaty/smakołyki odkłaczające.


Zacznijmy od regularnej pielęgnacji kociej sierści, szczególnie mocno zwróć na to uwagę w przypadku ras długowłosych. Warto przyzwyczajać kota do codziennego czesania od najmłodszych lat. Czym czesać kota? Opiekunowie zwierząt krótkowłosych mają ułatwione zadanie, wystarczy bowiem użyć zgrzebła. Koty długowłose powinny być czesane grzebieniem o dużych zębach, a sama czynność wymaga większej ostrożności. U długowłosych zwierząt mogą tworzyć się również kołtuny, które należy rozczesywać.
Jak już wspominaliśmy zakłaczenie u kota może występować przy okazji wymiany sierści dwa razy w roku. Szczególnie rozpoczęcie okresu grzewczego sprawia, że kotu trudniej jest wydalić sierść z układu pokarmowego, ponieważ zwiększona temperatura w pomieszczeniu powoduje szybsze odwodnienie organizmu. Zachęcaj zwierzę do przyjmowania większej ilości płynów. Oprócz tradycyjnej miseczki, możesz rozstawić w różnych miejscach w domu poidełko, dozownik, a nawet kocią fontannę.
W odkłaczaniu może pomóc umieszczenie w domu doniczki z kocią trawą. Czyści ona żołądek zwierzęcia z zalegających resztek, a jednocześnie wspiera prawidłowy metabolizm. Możesz kupić doniczkę z wyhodowaną już trawą, a także samodzielnie ją wysiać. Okazjonalnie możesz podawać kotu również specjalistyczne preparaty odkłaczające, np. suplementy w postaci pasty.
W profilaktyce zakłaczenia u kota najistotniejsza jest jednak dieta. Niestety standardowa karma, nawet ta wysokojakościowa, może nie wystarczyć, aby uniknąć tworzenia się kul włosowych u kota.

 

 

Dieta a profilaktyka zakłaczenia u kota

Zbilansowana dieta jest niezwykle istotna dla twojego kota z wielu powodów. Jednak w kontekście ryzyka zakłaczenia wysokojakościowa, ale uniwersalna karma, czasami nie wystarczy. W trosce o zdrowie kotów niewychodzących specjaliści z Royal Canin opracowali dwie karmy wspierające profilaktykę zakłaczenia – Hairball Care oraz Indoor Long Hair.
Hairball Care dedykowana jest dla dorosłych kotów od 1. do 10. roku życia. Jej receptura sprzyja naturalnej eliminacji kul włosowych z przewodu pokarmowego. Zastosowane składniki mają nie tylko pokrywać zapotrzebowanie na energię, ale pobudzić pasaż jelitowy, dzięki czemu połknięte włosy będą ulegać łatwemu wydalaniu. Jednocześnie stosowanie karmy Hairball Care ma wspomagać pracę układu pokarmowego, dzięki zastosowaniu składników o wysokiej strawności.

W zależności od preferencji kota karma HairBall Care występuje w formie suchych krokietów oraz mięsnych kawałków w aromatycznym sosie. Można również łączyć suchą i mokrą karmę, kierując się zaleceniami producenta.


Jeśli jesteś opiekunem kota długowłosego, możesz wybrać karmę z serii Royal Canin Indoor Long Hair, dedykowaną dla zwierząt od 1. do 7. roku życia. Jak już wspominaliśmy koty ras długowłosych są szczególnie mocno narażone na zakłaczenie, ale również wymagają poświęcenia większej uwagi na pielęgnację. Indoor Long Hair, podobnie jak HairBall Care, ma pobudzać pasaż jelitowy do łatwego usuwania sierści odkładającej się w układzie pokarmowym. Receptura Royal Canin Indoor Long Hair kładzie również nacisk na zapewnienie kotu mocnej i lśniącej sierści, redukcję zapachu kału oraz ochronę układu moczowego.

 

 

Postaw na dobry błonnik

W jaki sposób karmy Royal Canin ułatwiają kotu naturalne wydalanie kul włosowych? Jest to możliwe dzięki włączeniu do składu kompozycji włókien pokarmowych m.in. psyllium. Ten rodzaj rozpuszczalnego w wodzie błonnika skutecznie leczy zaparcia, korzystnie wpływa na stan jelit, które są pobudzane do intensywnej pracy. W efekcie stolec kota jest miękki, a zwierzę nie ma problemów z usuwaniem z organizmu zalegających resztek oraz połkniętych włosów. Psyllium pozyskiwane jest z babki jajowatej i stosowane jest o wieków w medycynie chińskiej.

Zarówno w karmie Indoor Long Hair, jak i HairBall Care zastosowano odpowiednie proporcje białek i tłuszczów, aby uchronić koty niewychodzące przez ryzykiem otyłości.
Co więcej, karma Indoor Long Hair zawiera wysokostrawne białko oraz kwasy tłuszczowe, w tym EPA i DHA, aby pomóc utrzymać zdrową skórę oraz lśniącą sierść.

 

 

Zakłaczenie u kota – zapobiegaj zamiast leczyć

Zalegające w przewodzie pokarmowym kota kłaczki, zwane również pilobezoarami, mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Na szczęście, aby wyeliminować ten problem wystarczy zastosować proste rozwiązania – regularne wyczesywanie, a przede wszystkim właściwą dietę, która będzie wspomagać układ pokarmy w eliminacji zalegającej sierści.



Bianka Sawoniuk

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość