Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Kot syberyjski – najważniejsze informacje o rasie

Kot syberyjski to rasa dość długowieczna, bowiem zwierzęta te żyją 15–20 lat. Za sprawą dużej ilości puszystej sierści i nieco zaokrąglonego kształtu ciała ich sylwetkę żartobliwie porównuje się do beczułki. Mimo to są zwinne oraz bardzo lubią wspinanie i wdrapywanie się.

 

Kot syberyjski jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji. Przez lata uważany był w swojej ojczyźnie za pospolitego dachowca. Koty czystej krwi syberyjskiej wydzielają jedną z mniejszych ilości białka FELD1 odpowiadającego za alergie.

 

Koty syberyjskie posiadają pięknie zarysowaną, bujną kryzę.

 

Kot syberyjski – historia rasy

Kot syberyjski zaliczany jest do ras naturalnych, co oznacza, że w jego ewolucji nie brał udziału człowiek. Początków rasy upatruje się w XVII w. Zwierzę wywodzi się z Syberii. Rasa odkryta została w 1989 roku w Związku Radzieckim przez państwo Schultz, którzy przywieźli ją z Sankt Petersburga do Niemiec, gdzie rozpoczęli hodowlę. W tym samym roku także w Polsce Jolanta Sztykiel sprowadziła pierwszego kota syberyjskiego. Rasa zarejestrowana została w FIFE dopiero w 1998 roku.

 

 

Sylwetka kota syberyjskiego

Koty syberyjskiego osiągają pełną dojrzałość dopiero w wieku około 3 lat. Dorosłe osobniki płci żeńskiej mają mniej więcej 30 cm i ważą 4–6 kg. Kocury są nieco większe – osiągają 30–35 cm i 5–8 kg masy ciała. Przedstawiciele tej rasy mają silnie rozwiniętą muskulaturę i mocne kości. Ich sierść jest półdługa i bardzo gęsta. Włos okrywowy błyszczący, twardy, wydłuża się od łopatek do zadu, opada na boki i górną część ogona. Kot syberyjski może mieć dwie formy kołnierza – owalny dłuższy po bokach, a pod podbródkiem krótszy albo okrągły, równy na całej długości. Nie jest dopuszczalny kołnierz trójkątny. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalnych jest wiele oprócz czekoladowego, cynamonowego, liliowego i płowego. Poza odmianą klasyczną Francuska Organizacja Felinologiczna LOOF wyodrębniła odmianę Syberyjski Neva Masquerade – koty te powinny mieć niebieski kolor oczu, a odmiana klasyczna – dopasowany do koloru sierści.

 

Koty syberyjskie zaliczane są do ras naturalnych, co oznacza, że człowiek nie brał udziału w ich ewolucji.

 

Koty syberyjskie – zachowanie i charakter

Koty syberyjskie to zwierzęta żywiołowe, ruchliwe, przyjacielskie, uczuciowe, z dużym temperamentem. W rodzinie są serdeczne i towarzyskie, a przy tym nienatarczywe. Są wspaniałymi myśliwymi, stąd z pewnością przypadną im do gustu zabawki do ganiania, jak piłeczki czy wędki dla kota.

 

Koty te bardzo lubią wspinanie, wdrapywanie się i skakanie. Dlatego należy zapewnić im odpowiednie do takiej rozrywki warunki. Kluczowe są wysokie i rozbudowane drapaki.

 

Zobacz najlepsze zabawki dla kotów

 

Ze względu na zamiłowanie do odpoczywania na wysokościach, spanie w odosobnieniu i z dala od domowego zgiełku wskazane są dla nich wygodne legowiska.

 

Koty syberyjskie odpowiednio wychowywane szybko się uczą. Dzięki dużej inteligencji zrobią to, czego oczekuje od nich opiekun. Zwłaszcza jeśli wykorzysta się przy tym pozytywne wzmocnienie w postaci smaczków. Pomocna okazać się może także kocimiętka. W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz preparaty do nauki kota których jednym ze składników jest naturalna kocimiętka.

 

 

Jakie potrzeby żywieniowe ma kot syberyjski

Ze względu na energiczny charakter kota syberyjskiego, jeśli nie zapewni się mu warunków do rozładowania energii, istnieje ryzyko, że z nudów zacznie się objadać. Kot syberyjski wymaga wysokiej jakościowo karmy i dobrze zbilansowanej diety, bowiem bywa wybredny. Można podawać mu żywność BARF, o ile posiada się odpowiednią wiedzę na ten temat. Sprawdź niezwykle szeroki wybór gotowych karm dla kotów, które dobiera się adekwatnie do fazy życia, aktywności, specjalnych potrzeb. Ze względu na ilość futra i intensywne zrzucanie go nie wolno zapomnieć o odkłaczaniu.

 

Kot syberyjski jest żywiołowy i przyjacielski. Uwielbia zabawę, skoki i wspinanie się.

 

Kot syberyjski – zdrowie i pielęgnacja

Jak długo żyją koty syberyjskie? Przeciętnie 15–20 lat. Doskwierać im mogą takie same dolegliwości, jak u innych kotów. Rasa obciążona jest większym ryzykiem kardiomiopatii przerostowej, niedoboru kinazy pirogronianowej, która prowadzi do anemii, FUS – zespołu schorzeń, wśród których znajduje się m.in. zapalenie pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych.

 

Jeśli chodzi o pielęgnację, dotyczy ona zwłaszcza sierści. Poza okresem linienia (czyli na wiosnę i jesień), kiedy trzeba czesać go codziennie, zabieg ten przeprowadza się raz na tydzień. W zachowaniu pięknej sierści pomogą grzebienie, jak np. ZOLUX grzebień podwójny , a do rozplątywania kołtunów Zgrzebło uniwersalne. Ważna jest także higiena jamy ustnej.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+