Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot syberyjski neva masquerade – najważniejsze informacje o rasie

Kot neva masquerade to jedna z polecanych ras kotów rodzinnych, która nadaje się nawet do domów z małymi dziećmi. Oprócz pięknego wyglądu charakteryzuje go duża energiczność i chęć do zabawy. Uważany jest za jedną z najzdrowszych ras.

Kot neva masquerade ze względu na swój charakterystyczny wygląd określany jest mianem kota z oznaczeniami. Oryginalna „maseczka” jest główną cechą odróżniającą go od pozostałych kotów syberyjskich. Od stycznia 2009 roku neva masquerade stał się pełnoprawnym uczestnikiem wystaw kotów rasowych.

 

Neva masquarade nazywane są w Rosji "newskaja maskaradnaja".

 

Kot syberyjski neva masquerade – historia rasy

Powszechnie uważa się, że kot rasy neva masquerade powstał dzięki samoistnym krzyżówkom kotów syberyjskich z syjamskimi. Pierwsze koty tej rasy pojawiły się w okolicach Petersburga w XVII wieku. Jego nazwa wiąże się z nazwą rzeki przepływającej przez Petersburg – Newą oraz wydawanymi przez rosyjskich władców wystawnymi balami maskowymi. Wzrost zainteresowania rasą obserwuje się dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszy standard neva masquerade opracowany został w 1987 roku w klubie „Kofofiej” znajdującym się na terenie ówczesnego ZSRR. W nim także powstała nazwa rasy. W 1991 roku ogłoszono pierwszy międzynarodowy standard rasy. Jednak znaczenie później, bo w 2008 roku neva masquerade uznany został przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (Federation Internationale Féline, FIFe) za odrębną rasę, która jest siostrzana wobec kota syberyjskiego i różni się od niego tylko umaszczeniem. Obecnie obowiązujący standard rasy jest określony przez FIFe, a jego punktacja rozkłada się następująco: jakość futra i głowa po 25, korpus 20, uszy i oczy po 10, kondycja i ogon po 5. Za najpiękniejsze uznaje się osobniki pochodzące z renomowanych hodowli w Krasnojarsku na Syberii. Do Polski rasa neva masquarade trafiła w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w.

 

 

Kot neva masquerade – charakter i usposobienie

Koty syberyjskie neva masquerade charakteryzuje żywy temperament. To ciekawskie wszystkiego i błyskotliwie zwierzęta. Wykazują dużą inteligencję. Są przyjacielskie i bardzo silnie przywiązują się do opiekuna. Mimo to należy zaznaczyć, że nie są natarczywe. Dobrze dogadują się z innymi domowymi zwierzętami pod warunkiem, że zostaną poddane prawidłowemu wprowadzeniu przy zastosowaniu metody socjalizacji z izolacją. Unikają wszelkich nieporozumień z pozostałymi domownikami. Nie ma w nich cienia agresji. To jedne z bardziej komunikatywnych kotów. Ich głos jest bogaty w dźwięki i barwy. Są obdarzone dość silnym instynktem łowiecki, dlatego to świetni myśliwi. Zwierzęta te szybko przyswajają panujące w domu zasady. Nie mają tendencji do niszczenia mebli czy innych rzeczy.

Opiekunowie neva masquerade muszą zapewnić im możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobrze jest zabierać je na spacery na smyczy I w szelkach. Najlepiej jeśli zwierzę ma dostęp do zabezpieczonego ogrodu albo choć balkonu. Neva masquerade syberyjski wykazują łatwość w przystosowaniu się do zmieniających się warunków otoczenia. Dodatkowo dobrze znoszą podróże, dlatego z powodzeniem mogą towarzyszyć podczas wakacyjnych czy weekendowych wyjazdów. Bardzo ważne jest wyposażenie w transporter zapewniający bezpieczne i komfortowe warunki. Akcesorium powinno być dobrze dopasowane do wielkości zwierzęcia. Ma być na tyle duże, aby mogło się w nim bez problemu położyć i obrócić.

Koty neva masquerade uwielbiają spędzać czas na zabawie, zwłaszcza jeśli są w niej elementy skoków i wspinaczki. Zapewniając pupilowi możliwość zabawy, wpływa się korzystnie na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Przede wszystkim ogranicza się ryzyko nadmiernej masy ciała, dostarcza wielu bodźców rozwojowych, zwalcza nudę i zapewnia dużo radości. Do zabawy wykorzystać można m.in.: piłeczki, pluszaki czy wędki. Nie powinno zabraknąć zabawek interaktywnych, które zapewnią mu zajęcie, kiedy opiekun nie może poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi.

 Kocięta neva masquarade rodzą się białe, a charakterystyczne znaczenia pojawiają się dopiero z wiekiem.

 

Kot rasy neva masquerade – wygląd

Koty neva masquerade są dość duże. Dorosłe kocury mogą osiągnąć nawet 7 kg, kotki są znacznie mniejsze i uzyskują około 4-5 kg masy ciała. Zwierzęta te poszczycić się mogą niezwykle proporcjonalną i harmonijną budową ciała. Przedstawiciele tej rasy mają dobrze umięśnione i muskularne, a przy tym są bardzo zwinne, zgrabne, silne, pełne gracji ciało. Rasa kotów neva masquerade posiada dość masywną głowę, która jest delikatnie dłuższa niż szersza, ale pozbawiona ostrych rysów, z zaokrąglonym podbródkiem. Akceptowane są wyłącznie oczy w kolorze niebieskim, duże, odrobinę skośne, szeroko rozstawione, uszy natomiast szerokie i średniej wielkości. Zwierzęta te dość późno osiągają dorosłość, bo dopiero około 3 roku życia.

Podstawowy kolor sierści jest jasny, a znaczenia występują na pyszczku, czyli tzw. masce, na uszach, ogonie, łapach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że młode koty syberyjskie neva masquerade są całkowicie białe. Nie mają żadnych barwnych znaczeń, które pojawiają się z czasem. Dorosły osobnik neva masquerade może mieć białe skarpetki, ostrogi na tylnych łapkach, brzuch, klatkę piersiową, medalion. Za takie ubarwienie odpowiada mutacja genetyczna. Jej wynikiem jest niedobór tyrozyny, czyli enzymu, który odpowiada za proces produkcji melaniny. Konsekwencją tego jest tzw. częściowy / lokalny albinizm.

Wzorzec rasy uznaje wiele odmian umaszczenia typu colorpoint, w tym m.in.: złociste, srebrzyste, kremowe (creme point), rude (red point), ciemnobrązowe (seal point), niebieskie (blue point), szylkretowe, pręgowane. Niedopuszczalne są odmiany barwne sierści koloru płowego, cynamonowego, liliowego i czekoladowego. Sierść neva masquerade jest bardzo gęsta i półdługa. Występuje obfity podszerstek, który ze względu na wodoszczelność zapewnia doskonałą ochronę nie tylko przed wilgocią, ale i chłodem. Porą letnią sierść nieco bardziej chłodzi niż w innych miesiącach. Wyjątek stanowi ogon, który poprzez bujne owłosienie ma wygląd kity oraz stopy, które między palcami pokryte są kępkami futra. Na uwagę zasługuje też wydatny kołnierz i kosmyki włosów przy uszach.

 

Neva masquarade jest odmianą barwną kotów syberyjskich.

 

Kot neva masquerade – pielęgnacja, zdrowie, potrzeby

Mimo swojego okazałego wyglądu kot neva masquerade nie potrzebuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawę stanowi regularne czesanie. Powinno się je wykonywać co kilka dni. W czasie wzmożonego linienia, czyli latem, kot czesany powinien być nawet codziennie. Dzięki systematycznemu czesaniu znacznie redukuje się ryzyko powstania kołtunów i filcowania sierści. W czasie wzmożonej utraty sierści warto od czasu do czasu użyć furminatora, który dokładnie usunie obumarłą sierść, co wpłynie pozytywnie na powstanie nowej. Nie można zapomnieć o wspieraniu zwierzęcia od wewnątrz w czasie linienia. Warto podawać mu środki odkłaczające, które wspomogą proces wydalania sierści z przewodu pokarmowego. Użyć w tym celu można np. trawy dla kota. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać zwierzęciu uszy, które w razie zalegania woskowiny można wyczyścić specjalną chusteczką lub mokrym wacikiem. Średnio raz na miesiąc powinno się przycinać pazury. Jeżeli chodzi o odżywianie, dobrze skomponowana karma dla neva masquerade powinna mieć niską zawartość węglowodanów, a dużą wysokowartościowych białek. Ze względu na ryzyko niewydolności nerek poleca się bardziej karmę mokrą od suchej. Osoby o wystarczającej wiedzy mogą serwować kotom tej rasy dietę BARF.

Kot syberyjski neva masquerade uważany jest za jedną z najzdrowszych kocich ras. Tłumaczone jest to kształtowaniem się jego przodka kota syberyjskiego przez długi czas bez ludzkiego oddziaływania. Na uwagę zasługuje fakt, że nie jest obarczony chorobami dziedzicznymi. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie choruje. Najczęściej zmaga się z przeziębieniem, chorobami zaraźliwymi, wielotorbielowatością nerek. Jako koty rasy dużej mają predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej serca. Średnia długość życia neva masquerade wynosi około 12 lat. Warto zaznaczyć, że kot syberyjski neva masquerade polecany jest dla osób zmagających się z alergią. Wiąże się to ze znacznie mniejszą w porównaniu do innych ras produkcją białka Fel-D1 (Feline domesticus allergen number 1) zawartego w ślinie, łzach czy łoju, które odpowiada za nadwrażliwość (a nie, jak uznaje się powszechnie, sierść). Nie można jej nazwać hipoalergiczną, lecz przy należytej pielęgnacji kota i czystości w domu alergik może pozwolić sobie na takiego towarzysza.

 

Kot neva masquerade – cena

Cena neva masquerade może być dość rozbieżna. Funkcjonujące w Polsce hodowle sprzedają koty rasy neva masquerade od 2300 zł nawet do 3300 zł. Powszechnie przyjęto, że im kot bardziej wpasowuje się w ramy wzorca, tym więcej się za niego zapłaci. Jednak spotkać można i ogłoszenia, w których proponowana cena to kilkaset złotych. Należy mieć się wówczas na baczności, ponieważ jest to pseudohodowla. Kupno kocięcia neva masquerade w niskiej cenie może wydawać się kuszące, jednak koszty szybko nadgonią się w trakcie wizyt u weterynarza i diagnozowaniu schorzeń wynikłych z błędów pseudohodowli i osłabionej kondycji takich kociąt.

Cena za miesięczne utrzymanie neva masquerade wynosi około 300 zł. Najwięcej tutaj kosztuje karma, która powinna być dobrej jakości, aby zapewnić odpowiedni rozwój tej wymagającej rasy. Dodatkowe koszty to żwirek i badania profilaktyczne. Wyprawka w podstawowej formie kota tej rasy to zazwycaj ok. 500 zł.

 

 

Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość