Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Kot syberyjski neva masquerade – najważniejsze informacje o rasie

Kot syberyjski neva masquerade to jedna z polecanych ras kotów rodzinnych, która nadaje się nawet do domów z małymi dziećmi. Oprócz pięknego wyglądu charakteryzuje go duża energiczność i chęć do zabawy. Uważany jest za jedną z najzdrowszych ras.

Kot syberyjski neva masquerade ze względu na swój charakterystyczny wygląd określany jest mianem kota z oznaczeniami. Oryginalna „maseczka” jest główną cechą odróżniającą go od pozostałych kotów syberyjskich. Od stycznia 2009 roku neva masquerade stał się pełnoprawnym uczestnikiem wystaw kotów rasowych.

 

Neva masquarade nazywane są w Rosji "newskaja maskaradnaja".

Kot syberyjski neva masquerade – historia rasy

Powszechnie uważa się, że kot syberyjski neva masquerade powstał dzięki samoistnym krzyżówkom kotów syberyjskich z syjamskimi. Pierwsze koty tej rasy pojawiły się w okolicach Petersburga w XVII wieku. Jego nazwa wiąże się z nazwą rzeki przepływającej przez Petersburg – Newą oraz wydawanymi przez rosyjskich władców wystawnymi balami maskowymi. Wzrost zainteresowania rasą obserwuje się dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszy standard neva masquerade opracowany został w 1987 roku w klubie „Kofofiej” znajdującym się na terenie ówczesnego ZSRR. W nim także powstała nazwa rasy. W 1991 roku ogłoszono pierwszy międzynarodowy standard rasy. Jednak znaczenie później, bo w 2008 roku neva masquerade uznany został przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (Federation Internationale Féline, FIFe) za odrębną rasę, która jest siostrzana wobec kota syberyjskiego i różni się od niego tylko umaszczeniem. Obecnie obowiązujący standard rasy jest określony przez FIFe, a jego punktacja rozkłada się następująco: jakość futra i głowa po 25, korpus 20, uszy i oczy po 10, kondycja i ogon po 5. Za najpiękniejsze uznaje się osobniki pochodzące z renomowanych hodowli w Krasnojarsku na Syberii. Do Polski rasa neva masquarade trafiła w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w.

 

 

Kot syberyjski neva masquerade – charakter i usposobienie

Koty syberyjskie neva masquerade charakteryzuje żywy temperament. To ciekawskie wszystkiego i błyskotliwie zwierzęta. Wykazują dużą inteligencję. Są przyjacielskie i bardzo silnie przywiązują się do opiekuna. Mimo to należy zaznaczyć, że nie są natarczywe. Dobrze dogadują się z innymi domowymi zwierzętami pod warunkiem, że zostaną poddane prawidłowemu wprowadzeniu przy zastosowaniu metody socjalizacji z izolacją. Unikają wszelkich nieporozumień z pozostałymi domownikami. Nie ma w nich cienia agresji. To jedne z bardziej komunikatywnych kotów. Ich głos jest bogaty w dźwięki i barwy. Są obdarzone dość silnym instynktem łowiecki, dlatego to świetni myśliwi. Zwierzęta te szybko przyswajają panujące w domu zasady. Nie mają tendencji do niszczenia mebli czy innych rzeczy.

Opiekunowie neva masquerade muszą zapewnić im możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobrze jest zabierać je na spacery na smyczy I w szelkach. Najlepiej jeśli zwierzę ma dostęp do zabezpieczonego ogrodu albo choć balkonu. Neva masquerade syberyjski wykazują łatwość w przystosowaniu się do zmieniających się warunków otoczenia. Dodatkowo dobrze znoszą podróże, dlatego z powodzeniem mogą towarzyszyć podczas wakacyjnych czy weekendowych wyjazdów. Bardzo ważne jest wyposażenie w transporter zapewniający bezpieczne i komfortowe warunki. Akcesorium powinno być dobrze dopasowane do wielkości zwierzęcia. Ma być na tyle duże, aby mogło się w nim bez problemu położyć i obrócić. Oto wybrane modele: STEFANPLAST Transporter Gulliver 7 Iata Plus, TRIXIE Transporter "Skudo" 3: 40x39x60 cm, TRIXIE Box transporter nylonowy 60 x 50 x 50 cm 7 kg, Z większą ofertą można zapoznać się tutaj.

Koty neva masquerade uwielbiają spędzać czas na zabawie, zwłaszcza jeśli są w niej elementy skoków i wspinaczki. Zapewniając pupilowi możliwość zabawy, wpływa się korzystnie na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Przede wszystkim ogranicza się ryzyko nadmiernej masy ciała, dostarcza wielu bodźców rozwojowych, zwalcza nudę i zapewnia dużo radości. Do zabawy wykorzystać można m.in.: COMFY Zabawka gaia wędka z motylem 40, COMFY Zabawka gaia wędka z myszką 40, TRIXIE Piłka grzechocząca 2 szt., KONG Wild Tails Assorted zabawka dla kota. Wśród zabawek nie powinno zabraknąć tych interaktywnych, które zapewnią mu zajęcie, kiedy opiekun nie może poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. Dobrą propozycją są np. TRIXIE Wieża do zabawy dla kota, TRIXIE Gra Strategiczna Activity Slide & Feed 30 × 27 cm, TRIXIE Activity Fun Board XXL gra dla dużych kotów.

 Kocięta neva masquarade rodzą się białe, a charakterystyczne znaczenia pojawiają się dopiero z wiekiem.


Kot syberyjski neva masquerade – wygląd

Koty syberyjskie neva masquerade są dość duże. Dorosłe kocury mogą osiągnąć nawet 7 kg, kotki są znacznie mniejsze i uzyskują około 4-5 kg masy ciała. Zwierzęta te poszczycić się mogą niezwykle proporcjonalną i harmonijną budową ciała. Przedstawiciele tej rasy mają dobrze umięśnione i muskularne, a przy tym są bardzo zwinne, zgrabne, silne, pełne gracji ciało. Rasa kotów neva masquerade posiada dość masywną głowę, która jest delikatnie dłuższa niż szersza, ale pozbawiona ostrych rysów, z zaokrąglonym podbródkiem. Akceptowane są wyłącznie oczy w kolorze niebieskim, duże, odrobinę skośne, szeroko rozstawione, uszy natomiast szerokie i średniej wielkości. Zwierzęta te dość późno osiągają dorosłość, bo dopiero około 3 roku życia.

Podstawowy kolor sierści jest jasny, a znaczenia występują na pyszczku, czyli tzw. masce, na uszach, ogonie, łapach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że młode koty syberyjskie neva masquerade są całkowicie białe. Nie mają żadnych barwnych znaczeń, które pojawiają się z czasem. Dorosły osobnik neva masquerade może mieć białe skarpetki, ostrogi na tylnych łapkach, brzuch, klatkę piersiową, medalion. Za takie ubarwienie odpowiada mutacja genetyczna. Jej wynikiem jest niedobór tyrozyny, czyli enzymu, który odpowiada za proces produkcji melaniny. Konsekwencją tego jest tzw. częściowy / lokalny albinizm.

Wzorzec rasy uznaje wiele odmian umaszczenia typu colorpoint, w tym m.in.: złociste, srebrzyste, kremowe (creme point), rude (red point), ciemnobrązowe (seal point), niebieskie (blue point), szylkretowe, pręgowane. Niedopuszczalne są odmiany barwne sierści koloru płowego, cynamonowego, liliowego i czekoladowego. Sierść neva masquerade jest bardzo gęsta i półdługa. Występuje obfity podszerstek, który ze względu na wodoszczelność zapewnia doskonałą ochronę nie tylko przed wilgocią, ale i chłodem. Porą letnią sierść nieco bardziej chłodzi niż w innych miesiącach. Wyjątek stanowi ogon, który poprzez bujne owłosienie ma wygląd kity oraz stopy, które między palcami pokryte są kępkami futra. Na uwagę zasługuje też wydatny kołnierz i kosmyki włosów przy uszach.

 

Neva masquarade jest odmianą barwną kotów syberyjskich.

Kot syberyjski neva masquerade – pielęgnacja, zdrowie, potrzeby

Mimo swojego okazałego wyglądu kot syberyjski neva masquerade nie potrzebuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawę stanowi regularne czesanie. Powinno się je wykonywać co kilka dni. W czasie wzmożonego linienia, czyli latem, kot czesany powinien być nawet codziennie. Dzięki systematycznemu czesaniu znacznie redukuje się ryzyko powstania kołtunów i filcowania sierści. Można do tego wykorzystać m.in.: TRIXIE Grzebień Metalowy 16 cm, TRIXIE Szczotka drewniana dwustronna 6 × 21 cm, ZOLUX Grzebień podwójny. W czasie wzmożonej utraty sierści warto od czasu do czasu użyć furminatora, który dokładnie usunie obumarłą sierść, co wpłynie pozytywnie na powstanie nowej. Polecany jest np. FURMINATOR Undercoat deShedding dla kotów długowłosych – Large, 8IN1 Perfect Coat DeShedder Cat - narzędzie do wyczesywania podszerstka dla kota. Nie można zapomnieć o wspieraniu zwierzęcia od wewnątrz w czasie linienia. Warto podawać mu środki odkłaczające, które wspomogą proces wydalania sierści z przewodu pokarmowego. Użyć w tym celu można np. BENEK Kocia trawka szybkorosnąca duet pojemnik dzielony, FRANCODEX Pasta odkłaczająca 70 g. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać zwierzęciu uszy, które w razie zalegania woskowiny można wyczyścić specjalną chusteczką lub mokrym wacikiem. Średnio raz na miesiąc powinno się przycinać pazury. Jeżeli chodzi o odżywianie, dobrze skomponowana karma dla neva masquerade powinna mieć niską zawartość węglowodanów, a dużą wysokowartościowych białek. Ze względu na ryzyko niewydolności nerek poleca się bardziej karmę mokrą od suchej, w tym np. O'CANIS Kurczak, łosoś i olej szafranowy, ALPHA SPIRIT Turkey with raspberries Indyk z malinami 85 g, ALPHA SPIRIT Quail for sterilised cats Przepiórka koty sterylizowane 85 g, O'CANIS Kaczka, drób, olej kartamusowy. Osoby o wystarczającej wiedzy mogą serwować kotom tej rasy dietę BARF.

Kot syberyjski neva masquerade uważany jest za jedną z najzdrowszych kocich ras. Tłumaczone jest to kształtowaniem się jego przodka kota syberyjskiego przez długi czas bez ludzkiego oddziaływania. Na uwagę zasługuje fakt, że nie jest obarczony chorobami dziedzicznymi. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie choruje. Najczęściej zmaga się z przeziębieniem, chorobami zaraźliwymi, wielotorbielowatością nerek. Jako koty rasy dużej mają predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej serca. Średnia długość życia neva masquerade wynosi około 12 lat. Warto zaznaczyć, że kot syberyjski neva masquerade polecany jest dla osób zmagających się z alergią. Wiąże się to ze znacznie mniejszą w porównaniu do innych ras produkcją białka Fel-D1 (Feline domesticus allergen number 1) zawartego w ślinie, łzach czy łoju, które odpowiada za nadwrażliwość (a nie, jak uznaje się powszechnie, sierść). Nie można jej nazwać hipoalergiczną, lecz przy należytej pielęgnacji kota i czystości w domu alergik może pozwolić sobie na takiego towarzysza.

 

Kot syberyjski neva masquerade – cena

Cena neva masquerade może być dość rozbieżna. Funkcjonujące w Polsce hodowle sprzedają młode tej rasy od 1600 zł nawet do 3000 zł. Powszechnie przyjęto, że im kot bardziej wpasowuje się w ramy wzorca, tym więcej się za niego zapłaci. Jednak spotkać można i ogłoszenia, w których proponowana cena to kilkaset złotych. Należy mieć się wówczas na baczności, ponieważ istnieje ryzyko, że jest to pseudohodowla.

 

 

Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+