Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bedlington terrier – czy to owieczka w skórze psa?

Żadna inna rasa psa nie stwarza takich pozorów jak bedlington terrier. Pies wygląda jak owieczka, ba - w dotyku jest miękki jak owieczka! A bliżej mu do wilka niż wspomnianej owcy. Bedlington terrier to pies nie dla każdego. Wymaga opiekuna cierpliwego i mającego zasoby na zadziorny charakter psa, oraz mającego dużo czasu na wspólne aktywności, a także na czasochłonne pielęgnowanie sierści psa. Z pewnością jednak raz ujrzany bedlington zapada w pamięci na długo.

 

Historia rasy bedlington terrier

Historia rasy związana jest ze Szkocją i Anglią, a dokładniej z miasteczkiem Bedlington w hrabstwie Northumberland. To stamtąd pochodzą pierwsze wzmianki z XVIII w. o psach tego typu. Widywane one były na ulicach miasteczka i służyły kłusownikom i górnikom do polowania na niewielkie zwierzęta i do tępienia gryzoni. Tych niewielkich psów było tak dużo, że nawet okoliczni włóczędzy je sobie przygarniali.

Niegdyś bedlington terrier nazywany był również ‘rothbury terrier’, na cześć hodowcy i miłośnika tych psów, który w Bedlington rozpoczął udoskonalanie rasy. Bedlington terriery to prawdopodobnie efekt połączenia terierów szkockich i terierów dandie dinmont (po którym zapewne pozostała typowa czuprynka bedlingtona), otterhoundów i chartów, co ma odzwierciedlenie w dzisiejszym i wyglądzie i charakterze omawianej rasy.


Rasa bedlington terrier została oficjalnie uznana w 1987 r. i wpisana do grupy III – teriery i sekcji 1 – teriery duże i średnie.

 

Dwa bedlington terriery.

 

Bedlington terrier – wzorzec rasy

Bedlington terrier należy do ras średnich. Masa ciała dorosłego osobnika to 8 – 10 kg, a wysokość w kłębie to ok. 41 cm. Bedlington terrier ma specyficzną sylwetkę, która łączy w sobie wygląd terierów i chartów, a dodatkwoo wzmocniona jest przez mocne strzyżenie okrywy włosowej. Pysk bedlingtona jest nie do pomylenia z pyskiem psa żadnej innej rasy.

Ze względu na obecność w krwi bedlingtona domieszki charcich genów, bedlington ma mocno podkasany brzuch i łukowaty grzbiet. Ogon noszony nisko, najczęściej między nogami psa, jedynie w ruchu unoszony, ale nie może przekraczać linii grzbietu. Głęboka klatka piersiowa pozwala na dużą wydolność organizmu psa. Głębokość klatki piersiowej bedlingtona jest jeszcze wizualnie wzmacniania poprzez specjalne stylizowanie sierści.

Głowa bedlington terriera jest mocno wydłużona i wąska, z dużą czupryną na czubku. Charakterystyczny dla rasy jest brak stopu – linia od oczu do nosa psa jest prosta. Oczy pies ma duże i skośne, trójkątne, barwy ciemnej. Specyficzne są również uszy, które są trójkątne, wiszące i mocno przylegające do głowy psa. U psów wystawowych, uszy powinny być zakończone pomponikiem sierści.

Bedlington oprócz charakterystycznego wyglądu posiada również nietypowo miękkie ciało – skórę i sierść. Okrywa włosowa psów tej rasy jest gęsta, kręcąca się, bardzo miękka i w dotyku przypominająca wełnę. Umaszczenie powinno być niebieskie, piaskowe lub wątrobiane, z czarnym pigmentem, który nadaje efektu siwienia psa.

 

Piaskowy bedlington terrier.

 

Charakter bedlington teriera

Mimo niewinnego wyglądu, bedlington terrier nie należy do najgrzeczniejszych psów. Rasa ta przejawia mocne cechy terierów, niekiedy nawet wzmocnione. Bedlington to pies pewny siebie, zdeterminowany i zrywny. Ma niski próg pobudzenia i raczej szybko się rozdrażnia. Może to skutkować szczekliwością i konfliktowością wobec innych zwierząt, nawet psów tej samej rasy. Jako pies używany niegdyś w myślistwie, bedlington ma silny instynkt łowiecki, na spacerach może się wymykać w pogoń za zwierzyną. Szczególnie należy uważać na koty bezdomne czy wychodzące samopas, a także kuny czy łasice. Należy zaopatrzyć psa w dobrze dobrane szelki, a jeżeli pies przejawia chęć zjadania wszystkiego podczas spacerów – również w kaganiec przeciw podjadaniu.

Poza powyższymi cechami, bedlingtony to również psy bardzo wesołe i chętne do zabawy. Lubią aktywności na dworze, świetnie odnajdują się w zabawach typu frisbee, podrzucaniu zabawek, wspólnym bieganiu z opiekunem czy bieganiu podczas jazdy opiekuna na rowerze. Są to psy bardzo szybkie i wytrzymałe, co mają po chartach. Lubią wszelkie tory przeszkód, a także przeskakiwanie przez przeszkody.

Przeczytaj więcej: Jak rozpocząć bieganie z psem? Jak się przygotować?

 

Bedlington terrier w szelkach gotowy do aktywności, którą uwielbia.

 

Bedlington terrier – zdrowie

Jak większość terierów, bedlington cieszy się na ogół dobrym zdrowiem i mocną odpornością. Słabym punktem tej rasy są choroby i wady oczu, a także duża tendencja do schorzeń wątroby.

Choroby, do których bedlington terrier ma predyspozycje:

  • dysplazja siatkówki oka - wada dziedziczna, rokowania niepomyślne, kończy się ślepotą
  • distichiasis (dwurzędowość rzęs) – wada dziedziczna, możliwe wyleczenie operacyjne
  • aplazja punktu łzowego – wada wrodzona, możliwe wyleczenie operacyjne
  • toksykoza miedziowa (odkładanie się miedzi w wątrobie) – choroba dziedziczna, rokowania niepomyślne
  • idiopatyczne zapalenie wątroby – rokowania niepomyślne


Ile żyje bedlington terrier? Średnia długość życia psa tej rasy to 12 – 14 lat.

Największym zagrożeniem dla tych psów są schorzenia wątroby, dlatego tak ważne są regularne badania z uwzględnieniem enzymów wątrobowych, ALT, AST, ALP. Odkładanie się miedzi w wątrobie jest nazywane schorzeniem bedlingtonów, pod koniec XX wieku prawie połowa psów tej rasy umierała na tę chorobę. Toksykoza miedziowa powoduje ostre zapalenie wątroby i niewydolność tego narządu. Objawy widoczne są w młodym wieku psa – najczęściej ok. 6 miesiąca życia - i są to apatia, żółtaczka, spadek lub całkowity brak apetytu.

 

Bedlington terrrier - pielęgnacja

Sierść bedlington terriera bardzo szybko rośnie. Konieczne są regularne zabiegi pielęgnacyjne, które często pochłaniają długie godziny. Ze względu na gęstą i kręcącą się okrywę, włos psa jest podatny na kołtunienie się i niszczenie. Czesanie powinno odbywać się codziennie w domu, natomiast co dwa – trzy miesiące wskazane są wizyty na strzyżenie u groomera z psem. Zalecane jest, aby pies tej rasy był strzyżony w charakterystyczną dla nich fryzurę. Groomer skróci włos na grzbiecie i brzuchu, wystylizuje na klatce piersiowej, mostku i łapach psa, co nada psu charciego wyglądu. Łapy i przestrzenie między palcami wygoli. Szczególną uwagę specjalista poświęci na strzyżenie włosów na głowie psa – wystylizuje dłuższy włos na potylicy i na stopie, uszy wygoli pozostawiając pędzelek na ich końcu. Strzyżenie bedlingtona u groomera może zająć nawet 4 godziny. Pies powinien być do takich wizyt przyzwyczajany od małego, aby nie przejawiał agresji podczas takich zabiegów.

 

Szczeniak bedlington terriera.

 

Bedlington terrier – cena

Cena za szczeniaka bedlington terriera z rodowodem wynosi ok. 4000 zł. Psy przeznaczone do dalszej hodowli lub te rokujące na championy na wystawach psów osiągają kwoty 6000 zł.

Hodowli bedlington terierów nie ma wiele, szczeniaka z dobrej hodowli warto poszukać na zagranicznych portalach, szczególnie celując w te zachodnie. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to ok. 300 zł, co dwa – trzy miesiące należy doliczyć koszt groomera, który wynosi ok. 400 zł.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość