Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Norwich terrier - encyklopedia ras psów

Norwich terrier jest jedną z najmniejszych ras terierów w ogóle. Bliźniaczo podobny do norfolk terriera i tak samo jak on – polecany osobom mieszkającym w miastach, małych mieszkaniach. Norwich jest łagodnym i niekonfliktowym psem, który mocno przywiązuje się do swoich ludzi.

 

Norwich terrier na łące.

 

Jak powstała rasa psa norwich terrier?

Norwich terrier jest rasą myśliwską, powstałą dzięki świadomej pracy hodowlanej. W Wielkiej Brytanii była potrzeba posiadania psów małych, które mogą dotrzeć w każde miejsce, i czujnych, które dostrzegą nawet najdelikatniejszy ruch. Powstała rasa miała pomagać w łapaniu myszy i szczurów, głównie w miasteczkach przyportowych, na targach, ale i w centrach miast. Rozpoczęto krzyżowanie dandie dinmont, bedlington, glen of imaal i cairn terrierów z nierasowymi, miejscowymi terierami o umaszczeniu rudym. Wynik tych krzyżówek zaskoczył wszystkich, psy były idealnie przystosowane do wymagań, jakie nadali ludzie. Co więcej, psy były na tyle sympatyczne, że wiele osób pragnęło posiadać je jako psy domowe. Uznanie rasy nastąpiło w 1932 roku przez Kennel Club.

W czasie hodowli i prac hodowlanych, hodowcy natrafiali na jedno zagadnienie, które ciężko było obejść. Bowiem w każdym miocie psów pojawiały się szczeniaki zarówno ze stojącymi uszami, jak i z uszami złamanymi. Hodowcy nie potrafiąc złamać szyfru genetycznego związanego z ułożeniem uszu i wiele lat pomijali kwestię, przyjmując za norwich terriery obie odmiany. Dopiero w 1964 roku Angielski Kennel Club zdecydował o rozdzieleniu psów i utworzeniu dwóch oddzielnych ras różniących się jedynie uszami. Wtedy nastąpiło oficjalne zakończenie sporu i tak norwich terrier pozostał rasą psa ze stojącymi uszami, natomiast norfolk terrier ze złamanymi uszami.

 

Norwich terrier na smyczy na spacerze.

 

Wygląd i wzorzec norwich terriera

Norwich terrier należy w FCI do grupy III terierów i sekcji 2 terierów małych. Jak już zostało wspomniane, jest to jeden z najmniejszych terierów na świecie. Dorosły norwich osiąga wysokość w kłębie ok. 25 cm przy masie ciała ok. 5 kg. Rasa jest bardzo wyrównana eksterierowo, nie występuje również dymorfizm płciowy.

Ten mały piesek ma nieproporcjonalnie dużą i szeroką głowę, która nabiera objętości również przez odpowiednio strzyżoną sierść – w okrąg. Stop jest mocno zaznaczony, nos ciemny. Oczy norwich terriera są małe i owalne, powinny być koloru ciemnego lub czarnego. Mają one iskierki w oczach, a ich spojrzenie jest bystre i wesołe. Uszy u tej rasy są małe, trójkątne, szeroko rozstawione i co ważne – stojące. Uszy są jedynym elementem wyglądu odróżniającym norwich terriera od norfolk terriera, u którego uszy są złamane.

Norwich terrier ma prostokątną sylwetkę, długi tułów na niskich i prostych nogach. Grzbiet prosty, zakończony prostym ogonem – średniej długości lub kopiowanych (w krajach, gdzie zabieg jest dozwolony).

 

Sierść i umaszczenie norwich terriera

Psy tej rasy mają twardą, krótką sierść. Podszerstek jest gęsty, a włos okrywowy prosty, druciany. Na głowie wyraźna broda, wąsy i brwi.

Dozwolone umaszczenie u norwich terriera to szare i rude w różnych odcieniach, grizzle oraz czarne podpalane.

 

Norwich terrier wzorzec.

 

Charakter norwich terrier

Norwich terriery to małe, wesołe pieski, które mają duże pokłady energii. Uwielbiają się bawić i aktywnie spędzać czas z opiekunem, ale i z gośćmi rodziny. Norwich nie ma problemu z zapoznawaniem obcych osób czy zwierząt, dobrze dogaduje się również z dziećmi. Psy tej rasy są towarzyskie, źle znoszą dłuższe rozstania z rodziną, nie lubią pozostawać same i mogą cierpieć na lęk separacyjny. Ważna jest socjalizacja psa i zapewnianie mu codziennie odpowiedniej dawki uwagi.

Psy norwich terriery, jako psy myśliwskie, są ciekawskie i bystre. Szybko wyłapują nadarzające się okazje do rozrabiania, a dzięki wysokiej inteligencji w mig pojmują nowe sztuczki i komendy. Norwich terrier, szczególnie w okresie dorastania, może wykazywać bunt i nie słuchać się poleceń – zwłaszcza w czasie spacerów, gdy ilość bodźców jest ogromna. Mogą zdarzyć się ucieczki, dlatego istotne jest zaopatrzenie psa w dobrze dobrane szelki i mocną smycz, która uchroni psa przed zerwaniem się z niej. Warto na spacerach z psem mieć ze sobą dobry kaganiec, norwich mają tendencję do zbierania wszystkiego ze ścieżki oraz do zjadania odchodów. Mimo wielu cech charakterystycznych dla psów myśliwskich, norwich terrier jest bardzo łagodnym, niezaczepnym i niekonfliktowym psem. Świetnie odnajduje się w małych mieszkaniach i w gwarze miasta.

 

Przeczytaj także: Dlaczego pies ucieka? 

Szczeniak norwich terriera.

 

Norwich terrier – cena

Koszt szczeniaka norwich terriera to ok. 3000 zł w hodowli FCI. W Polsce rasa nie jest bardzo popularna, ale bez problemu można znaleźć hodowlę norwich terrierów właściwie w każdym województwie.

Miesięczny koszt utrzymania psa norwich terriera to ok. 150 – 200 zł. Wyprawka dla szczeniaka natomiast kosztować będzie ok. 900 zł. Należy pamiętać, że średnia długość życia norwich terriera to nawet 15 lat, zatem decyzja o zakupie psa jest już na wiele lat.

 

Norwich terrier - zdjęcia

Norwich terrier bawi się piłką.  Wystrzyżony norwich terrier.

Norwich terrier siedzi.  Niestrzyżony norwich terrier.
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość