Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Border terrier - najważniejsze informacje - Encyklopedia psów

Pies border terrier wywodzi się z grupy terierów o typie wysokonożnym, wilkowatym. O charakterystycznym kształcie głowy, przypominającym wygląd wydry. Czworonogi te posiadają niezwykle dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, ale jednocześnie mają bardzo łagodne usposobienie.

Jak wygląda poprawna opieka nad border terrier? Dla kogo ta rasa będzie najbardziej odpowiednia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Border terrier nietrymowany.

 

Historia rasy border terrier

Rasa psów border terrier pochodzi z pogranicza pomiędzy Anglią a Szkocją, stąd też pochodzi ich nazwa, która w tłumaczeniu z angielskiego oznacza granicę. Border terrier należy do III grupy psów w FCI – terriery. Zapisały się one w historii jako psy myśliwskie, które najczęściej były wykorzystywane przy polowaniach na lisy, wydry czy gryzonie.

Rasa była popularna również wśród farmerów czy kłusowników, dopiero w późniejszych latach border terrier zaczął się pojawiać na wystawach psów, ale wzorzec rasy cały czas pozostał taki sam. Aktualnie rasa ta najbardziej popularna jest w Anglii, Skandynawii oraz Niemczech, do Polski dotarła dopiero ok. roku 2000, dlatego też ilość hodowli jest mocno ograniczona.

 

Rasy psów border terrier - wygląd

Border terrier to średniej wielkości pies. Dorosłe border terriery mogą ważyć maksymalnie 7 kg w przypadku samców, suczki są delikatnie lżejsze. Czworonogi osiągają przeważnie 30 cm wysokości. Sylwetka psa rasy border terrier ma kształt kwadratu, charakterystycznym elementem wyglądu psa jest głowa, która przypomina głowę wydry, oraz stosunkowo długie nogi. Dodatkowo border terrier posiada specyficznie szorstką i gęsta sierść, która jest przeważnie krótka. Dlatego też jej pielęgnacja ogranicza się jedynie do regularnego rozczesywania grzebieniem oraz trymowania, jeśli będziemy robić to systematycznie, nie powinniśmy mieć zbyt dużego problemu z nadmiernym linieniem. Wedle ustalonego wzorca, możliwych jest kilka opcji kolorystycznych umaszczenia, najpopularniejsze z nich to:

  • grizzle, czyli brąz z szarością i czernią,
  • rudy,
  • błękit,
  • pszeniczny.

 

Border terrier trymowany.

 

Border terrier - charakter i usposobienie

Pies border terrier należy do aktywnych i wesołych czworonogów, które uwielbiają towarzystwo nie tylko ludzi, dobrze czują się również wśród innych psów, szybko się aklimatyzują i nie mają problemu z socjalizacją. Border terrier ma żywiołowy temperament, potrzebuje stosunkowo dużo ruchu, dlatego idealnie odnajduje się w różnego rodzaju psich sportach, typu agility. Szybko się uczy nowych sztuczek i mimo że jest przyzwyczajony do życia w stadzie, nie zaleca się trzymać w jednym domu dwóch samców border terrier, gdyż możemy mieć problemy z rywalizacją i chęcią dominacji. Do innych ras jest stosunkowo przyjaźnie nastawiony. Szybko się przywiązuje do właściciela, jest niezwykle wierny i oddany, relacja pies - właściciel jest w przypadku tej rasy szczególnie istotna. Border terrier polecany jest dla opiekunów ze sporym zapasem czasu na długie spacery i aktywności.

 

Jak się zająć border terrier?

Border terrier ma różne opinie, niektórzy uważają, że jest to rasa wyłącznie dla doświadczonych. Prawdą jest zdecydowanie fakt, iż border terrier wymaga dużo uwagi oraz aktywności fizycznej. Jako że był wykorzystywany przy polowaniach, żyjąc w warunkach domowych, musi mieć zapewnione zajęcie, dlatego wcześniej wspomniane psie sporty, tak dobrze się sprawdzają w przypadku tej rasy. Pies border terrier nie jest wymagający, odnajdzie się w każdym miejscu nawet w niewielkim mieszkaniu, o ile będzie miał zapewnione rozrywki na świeżym powietrzu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup gier strategicznych dla psów, czy mat węchowych, które rozwijają zmysły szczególnie w przypadku border terrierów szczeniaków. Pamiętajmy również o tresurze młodych piesków, podstawowe komendy muszą być wprowadzone jak najszybciej, by potem nie mieć poważniejszych problemów wychowawczych, gdyż border terrier czasem bywa uparty i grymaśny.

Jeśli chodzi o zdrowie, pies nie ma żadnych poważniejszych chorób genetycznych, jest odporny na niskie temperatury i szybko się regeneruje. Mimo to warto pamiętać o żywieniu i suplementacji, które wpływają na stan zdrowia czworonoga. Suchą karmę dla psa zaleca się mieszać z mokrą w celu urozmaicenia posiłków. Młode border terriery powinny dostawać więcej karmy z uwagi na większe zapotrzebowanie energetyczne.

 

Pies border terrier.

 

Border terrier - cena

Rasa border terrier aktualnie jest najbardziej znana w Anglii i Niemczech, Polska nie posiada zbyt dużo hodowli, dlatego też często trzeba dość długo czekać na szczeniaka border terrier.

Szczeniaki boreder terrier kosztują od 3000 zł do 4000 zł, do tego musimy doliczyć koszty miesięcznego utrzymania, które nie są aż tak wysokie, czyli około 300 zł.

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Wypiekana w piecu karma z koniną i łososiem 1,2 kg

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 29.99 zł

26.99  (22.49 zł / kg)
29.99 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 500 ml

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 35.99 zł

32.39 
35.99