Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szpic średni niemiecki - Encyklopedia psów

Szpic niemiecki średni to popularna rasa psa wśród osób starszych i rodzin z dziećmi. Czworonóg zachwyca nie tylko wyglądem, ale również charakterem, który idealnie sprawdza się u ludzi, którzy mają sporo wolnego czasu i chcą posiadania psa towarzysza. Jeśli zapewnimy średniemu niemieckiemu szpicowi odpowiednie warunki życia, wysokiej jakości karmę nie powinniśmy mieć większych problemów ze zdrowiem i zachowaniem naszego pupila.

W tym artykule dowiecie się, jak powinna wyglądać opieka nad szpicem średnim i jakie akcesoria najlepiej sprawdzają się w przypadku pielęgnacji sierści psa tej rasy.

 

Średni szpic niemiecki kremowy.

 

Szpic średni niemiecki – pochodzenie rasy

Szpice niemieckie mają długą historię i są uznawane za jedne ze najstarszych gatunków psów. Należą do grupy V FCI – szpice i psy pierwotne. Wśród szpiców wyróżniamy te europejskie, czyli szpice miniaturowe, szpice małe, szpice średnie, szpice duże i szpice wilcze.

Niemieckie średnie szpice popularność zyskały, dopiero kiedy to zaczęły pojawiać się na wystawach psów. Uznawane na początku były za zwykłe psy podwórkowe, dopiero z czasem zyskały większe uznanie. Pierwotnie rasa wywodzi się z Niemiec, chociaż aktualnie tam nie ma aż tak dużo hodowców szpiców średnich, w pozostałych krajach europejskich cieszą się większym uznaniem.

 

Szpic średni - wygląd

Wygląd szpica średniego niemieckiego jest zbliżony do szpica małego, jedyną różnicą jest wielkość. Dorosły osobnik szpica małego osiąga około 40 centymetrów wysokości i waży do 10 kg. Szpic średni posiada dwuwarstwową sierść, czyli twardą część okrywowa oraz miękki podszerstek. Włos jest długi, na podgardlu tworzy kryzę, przypominającą lwią grzywę i jest jednym z charakterystycznych znaków tej rasy.

Pies występuje w kilku najpopularniejszych odcieniach umaszczenia:

  • szpic średni biały,
  • szpic średni czarny,
  • szpic średni brązowy.


Okrywa włosowa szpica średniego jest wymagająca pod względem pielęgnacji. Należy ją codziennie lub maksymalnie co drugi dzień dokładnie czesać szczotką do rozczesywania sierści, szczególnie w okresie linienia. Zaniechanie tego skutkuje szybkim filcowaniem się sierści. Szampon do mycia psa zaleca się wybierać produkty o naturalnym składzie, które nie będą podrażniać skóry psa. Poruszając temat pielęgnacji, warto pamiętać również o regularnym skracaniu pazurów czy wizytach u groomera.

 

Szpic średni niemiecki biały.

 

Szpic niemiecki średni - charakter

Szpic średni to niezwykle inteligentny i towarzyski pies, który idealnie odnajduje się wśród ludzi. Wymaga dość dużo uwagi, nie lubi zostawać sam w ciągu dnia, dlatego przed wyborem tej konkretnej rasy musimy być świadomi, że czworonóg wymaga uwagi i zapewnienia odpowiednio dużo aktywności. Rasy szpiców niemieckich szybko uczą się nowych sztuczek, nie mają również większego problemu z tresurą. Dlatego dość często możemy spotkać te psy, na różnego rodzaju wystawach psów czy zawodach, typu agility.

Szpic średni nie należy do agresywnych psów, ale jest bardzo żywiołowy i hałaśliwy – lubi szczekać. W stosunku do innych zwierząt jest raczej przyjaźnie nastawiony tak samo, jak i do dzieci. Ma łagodny charakter, dlatego też osoby starsze często decydują się na tę rasę psa, gdyż są w stanie nad nim zapanować i nie są aż tak problematyczne w utrzymaniu.

 

Najlepsza opieka dla szpica średniego niemieckiego

Hodowla szpica średniego nie jest trudna. Pies nie należy do chorowitych, ale nie znosi upałów. Zaopatrz się w maty chłodzące na okresy letnie!

Wychowanie niemieckiego szpica średniego nie powinno stwarzać większych problemów, tresurę warto wspomagać przysmakami dla psa. Jako że pies posiada predyspozycje do sportów, warto od szczenięcych lat uczyć czworonoga podstawowych komend czy przygotowania do agility. Szpice często zdobywają dość wysokie wyniki w tego typu zawodach, szybko się uczą i dzięki niewielkiemu wzrostowi i zwinności nie mają większego problemu z wykonaniem zadań. Oprócz agility ta rasa równie dobrze odnajduje się w:
- tańcu z psem,
- obedience.

Dlatego też hodowcy cenią tę rasę za niezwykłą inteligencję i spryt, który przekłada się również w codziennym życiu.
Podczas tresury warto pamiętać o częstym urozmaicaniu zadań, pies szybko się nudzi i traci motywację. Dlatego też nauka w formie zabawy najlepiej się sprawdzi u szpica średniego. Poza nauką nowych sztuczek pamiętajmy również o codziennych spacerach, psy lubią przebywać na powietrzu, niekoniecznie biegać, ale wolny spacer w zupełności wystarczy. Jeśli zastanawiacie się, czy dana rasa się sprawdzi u was w domu, to tego czworonoga można określić zdecydowanie jako bezkonfliktowego psa, który kocha towarzystwo ludzi. Dlatego nawet początkujący hodowcy nie powinni mieć z czworonogiem większych problemów wychowawczych, o ile odpowiednio szybko podejdą do nauki i tresury szpica.

 

Akcesoria do pielęgnacji psa.

 

Ile żyje szpic średni?

Szpic średni nie posiada większy genetycznych predyspozycji do chorób, jeśli będzie odpowiednio traktowany i karmiony wysokiej jakości karmą dla psa, jest w stanie dożyć nawet do 15 lat.

 

Szpic niemiecki średni – cena

W Polsce dostępność szczeniaków szpiców średnich jest ograniczona, trzeba najczęściej zamówić psa i poczekać na nie nawet do kilkunastu miesięcy. Jeśli chodzi o cenę to w zależności od hodowli, za szczeniaka szpica małego zapłacimy od 400 złotych do 5000 złotych.

 

 

Lida Pieczulis

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość