Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szpic mały niemiecki - Encyklopedia psów

Szpice niemieckie to psy, które występują w 4 różnych wielkościach – miniaturowym, małym, średnim, dużym i wilczym. Szpic mały mimo niewielkich gabarytów posiada charakterystyczną długą sierść. To przyjazna rasa psa, szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach. Mały szpic wywodzi się z grupy europejskich szpiców niemieckich, dlatego też posiada tak samo żywiołowe i wesołe usposobienie, jak i inni przedstawiciele tej rasy.

Jak pielęgnować sierść małego szpica niemieckiego? Czy ta rasa powinna mieszkać w bloku, czy wymaga więcej przestrzeni? Dowiedz się wszystkiego o tej rasie.

 

Mały szpic niemiecki brązowy.

 

Szpic mały - pochodzenie

Mały szpic wywodzi się z grupy V psów w FCI – szpiców i psów w typie pierwotnym. Na samym początku osiedlały się na terenach niemieckich i holenderskich, dopiero potem rasa zyskała popularność w pozostałych częściach Europy. Przemieszczanie się psów, przyczyniło się do nowych krzyżowań pomiędzy innymi rasami, to właśnie dzięki temu powstała dzisiejsza odmiana szpiców niemieckich. W Wielkiej Brytanii rasa cieszyła się największą popularnością, w epoce wiktoriańskiej pojawiły się pierwsze odmiany małych szpiców niemieckich.

Przeczytaj więcej o całej grupie psów szpiców

 

Mały szpic niemiecki – waga i wzrost

Pies mały szpic ma budowę ciała oraz pysk charakterystyczny dla całej grupy szpiców. Dorosłe psy szpiców małych osiągają 30 cm w kłębie oraz mogą ważyć do 5 kg. Tak więc są zdecydowanie mniejsze od szipców dużych i jednocześnie znacząco większe od szpiców miniaturowych.


Uszy małych szpiców mają kształt trójkąta, sylwetka wpisana w prostokąt, nogi krótkie i masywne. Dozwolone są następujące umaszczenia:
- czerń,
- brąz,
- biel,
- pomarańcz.

Szpic mały posiada charakterystyczną lwią grzywę, która okala szyję psa. Włosy są gęste, ale tym samym stosunkowo gładkie i przylegające. Pielęgnacja gęstej szaty szpica małego wymaga systematyczności i dokładności. Codziennie lub maksymalnie co dwa dni należy czesać sierść psa grzebieniem o szerokim rozstawie, a następnie szczotką, bez tego cała okrywa zacznie się filcować i zbrylać w bolesne dla szpica kołtuny. Szczególnie w okresie linienia powinniśmy zwrócić uwagę na dokładne rozczesywanie każdej części ciała czworonoga. Nie każdy pies dobrze znosi szczotkowanie, dlatego szpic niemiecki już jako szczeniak powinien być przyzwyczajany do dość częstego kontaktu z grzebieniem. Jeśli zaniedbamy szczotkowanie sierści, będziemy mieli problemy z częstym plątaniem się włosia. Jeśli już posiadamy szpica małego, a nie dajemy sami rady z dbaniem o jego sierść to najlepiej udać się do wykwalifikowanego groomera, który zajmie się włosiem i da przydatne wskazówki.

 

Szpic mały niemiecki biały.

 

Szpic niemiecki mały - charakter

Małe szpice są to niezwykle żywiołowe stworzenia, które są przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt. Szybko się przywiązują do właściciela i są mu bardzo oddane i wierne. Szpice charakteryzują się dużą czujnością i dlatego często i chętnie szczekają na nowo poznane osoby czy zwierzęta, ale nie musimy się obawiać, ta rasa nie należy do psów agresywnych. Mały szpic uwielbia towarzystwo innych osób a szczególnie spędzanie czasu ze swoim właścicielem, często nie odstępując go na krok. Dodatkowo mały szpic niemiecki ma wysoką inteligencję, szybko uczy się nowych sztuczek i nie ma problemu z zapamiętywaniem nowych komend. Oczywiście podczas tresury warto mieć przy sobie dużą ilość przekąsek dla psów, by nagradzać pupila po każdym dobrze wykonanym zadaniu.

 

Małe szpice - opieka

Małe szpice niemieckie to niezwykle inteligentne psy, których hodowla nie powinna stwarzać większego problemu. Duża część szpiców świetnie odnajduje się w psich sportach typu agility, musimy jedynie od najmłodszych lat uczyć szczeniaki prawidłowych wzorców. Mimo to hodowla tej rasy nie powinna być uciążliwa, szczególnie popularna jest wśród osób starszych, którzy szukają psa towarzysza - ta rasa idealnie wpasowuje się w to zadanie. Dodatkowo szpic mały uwielbia długie spacery, warto mieć to na uwadze i w ciągu dnia wygenerować kilka godzin na aktywności na zewnątrz. Pamiętajmy również o akcesoriach, takich jak długa smycz oraz wygodna obroża, dostosujmy je pod pupila, by czuł się swobodnie i nic nie ograniczałoby jego ruchów.

Szpice niemieckie są stosunkowo zdrową rasą, która nie powinna mieć większych problemów zdrowotnych. Najczęstszym schorzeniem, z jakim może mieć do czynienia mały szpic niemiecki to choroby oczu, dlatego warto dbać o nie profilaktycznie i regularnie badać u weterynarza.

 

Odwiedź sklep zoologiczny fera.pl

 

Ile żyje mały szpic niemiecki?

Małe szpice mogą dożyć nawet do 15 lat. Pamiętajmy ze żywienie psa, jest równie ważne, wybierajmy wysokiej jakości karmę dla psa, oraz nie zapomnijmy o suplementacji witaminami, które mogą znacznie poprawić stan zdrowia psa, ale również kondycję futra.

 

Szpic niemiecki mały - cena

Mały szpic niemiecki to stosunkowo droga rasa, jej dostępność jest także ograniczona, często musimy dość długo czekać na swojego szczeniaka. Cena psa z rodowodem może się wahać pomiędzy 6000 złotych a 8000 złotych. Warto wybierać sprawdzone hodowle, gdzie kupimy szczeniaki, które są hodowane w odpowiednich warunkach.

 

Przeczytaj również: Szpice średnie niemieckie

                        

 

Lida Pieczulis

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość