Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szpic duży niemiecki - Encyklopedia psów

Szpic niemiecki duży to rasa szpica, która różni się wielkością od szpica miniaturowego, małego i średniego. Szpice są to niezwykle inteligentne i towarzyskie psy, które uwielbiają przebywać ze swoimi właścicielami. Wygląd szpiców dużych niemieckich również przyciąga wielu hodowców, gęsta dwuwarstwowa sierść i długa lwia grzywa to znaki charakterystyczne tej rasy.

Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda hodowla dużych szpiców oraz jakie akcesoria pielęgnacyjne będą potrzebne, w poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na wszelkie nurtujące was pytania.

 

Szpic niemiecki duży biały.

 

Duży szpic niemiecki – pochodzenie i historia rasy

Spice niemieckie do Europy sprowadzili wikingowie. Na początku rasa pełniła głównie rolę stróżów, szczególnie sprawdzało się to w przypadku wiejskich terenów, gdzie hodowcy chętnie brali do swoich gospodarstw ten konkretny rodzaj szpiców. Z biegiem lat funkcja tej rasy zaczynała się przeobrażać w psy myśliwskie, które pomagały w polowaniach na ptactwo. W XVIII wieku biała odmiana rasy zyskała uznanie i trafiła na salony. Wielu malarzy pragnęło ukazać piękno szpiców i coraz to więcej wpływowych ludzi również zdecydowało się na zakup dużego szpica niemieckiego.

Czworonogi z biegiem lat rozpowszechniły się również na pozostałe krańce Europy, dotarły nawet do Polski.

Duży szpic niemiecki należy do grupy V w klasyfikacji FCI „szpice i psy w typie pierwotnym” oraz do sekcji 4: Szpice europejskie.

 

Szpic duży niemiecki - wygląd i pielęgnacja

Duży szpic niemiecki i jego wzorzec to istotny temat, szczególnie kiedy chcemy kupić czworonoga z hodowli, a nie jesteśmy pewni co do wiarygodności miejsca. Dorosły duży szpic niemiecki powinien osiągać 40 - 50 centymetrów wysokości w kłębie i ważyć do 25 kg. Suczki są delikatnie mniejsze i lżejsze niż samce. Sierść tak samo, jak i w przypadku mniejszych odmian rasy jest dwuwarstwowa. Składa się z prostego włosa okrywowego i grubego podszerstka. Większość ciała jest pokryta długim, stosunkowo charakterystycznym włosiem, jedynie łapy i uszy porośnięte są krótką sierścią. Kolory umaszczenie zależne są od gatunku, popularne opcje to:
  • czerń,
  • biel,
  • brąz.

Duży szpic niemiecki wymaga przeznaczania dużo czasu na pielęgnację, należy go regularnie czesać, szczególnie w okresie linienia, który u tej rasy występuje dwa razy do roku. Pomocne w tym przypadku są szczotki przeznaczone do ras długowłosych oraz szampony. Dodatkowo warto wprowadzić suplementację witaminami dla psów i przede wszystkim olejem z łososia, który poprawia kondycję sierści i zdrowie pupila.

Jeśli chodzi o samą budowę szpica niemieckiego, pewne elementy nadają mu dzikiego wyglądu, szczególnie spiczaste, blisko osadzone uszy i kształt głowy z niedużymi oczyma.

 

Szpic duży niemiecki brązowy.

 

Szpic duży niemiecki - charakter

Duży szpic niemiecki, podobnie jak jego mniejsze odmiany, jest niezwykle inteligentny i towarzyski. Rasa szybko odnajduje się w nowych miejscach, jest żywiołowa, ale uważa się, że duże szpice są spokojniejsze niż przykładowo szpic mały. Mimo to czworonogi wyróżniają się niezwykłą odwagą i pewnością siebie, dlatego też jego właściciel powinien mieć to na uwadze. Niemieckie duże szpice nie należą do agresywnych psów, są przyjaźnie nastawione do otoczenia i innych zwierząt. Jako że wywodzą się od psów stróżujących, aktualnie w domu również starają się pełnić taką funkcję. Dbają o bezpieczeństwo swoich domowników, dobrze odnajdują się wśród dzieci, są niezwykle towarzyskie, ale również wymagają czasu tylko i wyłącznie dla siebie.

 

Sklep zoologiczny fera.pl

 

Duże szpice – prawidłowa opieka

Jeśli decydujemy się na zakup dużych szpiców niemieckich, musimy również zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi prawidłowego wychowania oraz tresury tej rasy. Warto na wstępie zaznaczyć, że szpice niemieckie kiedyś były wykorzystywane podczas występów cyrkowych, tam często chodziły na tylnych łapkach i przedstawiały sztuczki, jakich się nauczyły. Dlatego też w domowych warunkach również możemy dość szybko nauczyć psa różnego rodzaju sztuczek. Spice niemieckie są niezwykle pewne siebie, dlatego często nawet bez wcześniejszego polecenia wykonują różnego typu akrobacje, lubią być w centrum uwagi. Nie mają większego problemu z zaaklimatyzowaniem się w nowych miejscach i uznawane są za najłatwiejszą w tresurze rasę szpiców. Dlatego odnajdą się nawet w mieszkaniu, ale również będą się czuły dobrze, biegając czy spacerując na świeżym powietrzu.

Duże niemieckie szpice sprawdzając się również dla osób starszych. Pies przystosowuje się szybko do nowych warunków życia, tym samym od razu wchodzi w rolę psa stróżującego, który jest wierny i oddany swojemu właścicielowi. Należy pamiętać, że szpic niemiecki duży lubi być hałaśliwy. Często szczeka, nawet jako oznaka podekscytowania i chęci zabawy.

 

Szpic duży niemiecki biały.


Szpic niemiecki duży - cena

Standardowa cena za dużego szpica niemieckiego zaczyna się od 3000 złotych a kończyć się może nawet na 5000 złotych. Kwoty są często zależne od hodowli, z jakiej kupujemy psa, oraz od koloru umaszczenia szczeniaka. Wybieraj świadomie hodowlę szpiców dużych, sprawdź jej legalność oraz odwiedź i zobacz mioty. Bardzo dużo jest pseudohodowli, które nie bacząc na zdrowie i dobro psów, liczą tylko na zyski z ich sprzedaży.

Duże szpice niemieckie są coraz to popularniejsze na świecie, niestety często ich dostępność jest mocno ograniczona i jeśli już decydujemy się na zakup psa, musimy poczekać na szczeniaki kilka miesięcy, a nawet rok.

 

Przeczytaj również: Szpic miniaturowy pomeranian - jaki jest?

                            Opis szpica średniego niemieckiego

 

Lida Pieczulis

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość