Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Spokojne psy - czy takie właściwie istnieją?

Łagodny temperament, niski próg pobudliwości, cichy i zwykle mały pies – to często ideał dla ludzi, którzy szukają psa do mieszkania lub jako towarzystwo dla osoby starszej. Przeczytaj, jakie psy warto brać pod uwagę.

Niestety znaleźć małego, cichego, spokojnego psa jest bardzo trudno. Zwykle niestety te najmniejsze są najbardziej szczekliwe i hałaśliwe – jest to niemalże cecha typowa dla małych ras. Za to duże psy z reguły szczekają znacznie mniej i to one, w gruncie rzeczy emanują siłą spokoju. Jeżeli więc mamy dużo przestrzeni i poszukujemy spokojnego psa – zdecydowanie warto wziąć pod uwagę dużą rasę. Jeśli jednak ogranicza nas przestrzeń, musimy zgodzić się na kompromis w postaci częściej szczekającego psa.

 

Spokojne rasy psów

1) Buldog francuski

To jedna z najpopularniejszych obecnie ras psów. Jest mały, umiarkowanie spokojny, z reguły nie jest nadmiernie hałaśliwy – jeśli nie wliczać w to głośnego sapania, „chrumkania” i chrapania. Świetnie dogaduje się z dziećmi i nie wymaga dużo uwagi czy pielęgnacji – chociaż jak każdy pies, potrzebuje regularnej porcji ruchu.
Jest to znakomity przykład psa do mieszkania.

Więcej o tej rasie: Buldog francuski (French Bulldog) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie

 

Spokojny buldog francuski.

 

2) Papillon

Spaniel miniaturowy – inaczej Papillon - to typowy pies do towarzystwa. Uwielbia spędzać czas z rodziną na kanapie, chociaż nie jest typowym kanapowcem – ma w sobie sporo energii, którą warto wykorzystać np. do psich sportów. Jest jednym z najmniej szczekających psów ras małych, chociaż jest bardzo czujny i gdy tylko poczuje zagrożenie z pewnością da znać o tym właścicielowi.

 

Spokojny papillon.

 

3) Berneński pies pasterski

To zdecydowanie jeden z najspokojniejszych i najłagodniejszych psów w naszym zestawieniu. Dorosły pies szczeka bardzo rzadko i tylko wtedy, kiedy ma ku temu powody. Niestety z racji gabarytów nie jest to odpowiedni pies dla osoby starszej, ani do mieszkania. Za to idealnie sprawdzi się w rodzinie z dziećmi w domu z dużym ogrodem, gdzie będzie mógł się wylegiwać na tarasie.

Więcej o tej rasie: Berneński pies pasterski – najważniejsze informacje o rasie 

 

Spokojny berneński pies pasterski.

 

4) Bokser

Z reguły boksery nie są psami spokojnymi – wręcz roznosi je energia i wesoły temperament. Jednak jeżeli wziąć pod uwagę hałaśliwość, to większość bokserów szczeka bardzo rzadko, więc nie zakłóca spokoju sąsiadom. Jest to pies średnich rozmiarów, więc nadaje się nawet do małego mieszkania – choć wymagać będzie długich spacerów, które pozwolą mu spalić nadmiar energii.
Więcej o tej rasie: Bokser – najważniejsze informacje o rasie 

 

Spokojny boxer.

 

5) Amstaff

Mimo groźnego wyglądu i opinii niebezpiecznego psa, amstaffy to wrażliwe psy, które w domu są bardzo rodzinne i spokojne. Pies ten nigdy nie szczeka bez potrzeby i bardzo chętnie się uczy. Nie jest to jednak pies dla każdego – wymaga silnego, stanowczego opiekuna.
Więcej o tej rasie: Amstaff (American staffordshire terrier) - charakter, zdrowie, akcesoria

 

Spokojne amstaffy

 

6) Nowofunland

Jest to bardzo spokojny i zrównoważony pies, który nigdy nie szczeka bez powodu. Jest to znakomity towarzysz dla dzieci, który uwielbia pieszczoty. Pies ten jest zupełnie pozbawiony agresji, ale nadaje się wyłącznie do domu – przez wzgląd na swoje imponujące gabaryty.
Więcej o tej rasie przeczytasz tutaj: Nowofundland – najważniejsze informacje o rasie

 

Spokojny nowofoundland.

 

Czy spokojny pies szczeka?

Psy mogą szczekać z najróżniejszy powodów – najczęściej z nudy, tęsknoty, strachu, radości czy chęci zwrócenia na siebie uwagi. Dlatego też to te małe psy częściej szczekają – z uwagi na mniejsze gabaryty, muszą inaczej zwrócić na siebie uwagę.

Przeczytaj więcej na temat szczekania psa

 

Szczekanie może być wynikiem realizacji potrzeb i komunikacji – w końcu szczekanie to rodzaj psiej mowy, ale nadmierne szczekanie może być także sygnałem zwiastującym problemy behawioralne np. lęk separacyjny.
Długotrwałe , uporczywe wycie i szczekanie jest nie tylko problemem dla właścicieli i udręką dla sąsiadów, ale też może być groźne dla zdrowia psa, dlatego nie należy go lekceważyć – nawet jeśli dotyczy rasy, która według wzorca uchodzi za szczekliwą.

W wielu przypadkach spotkanie z behawiorystą i szkolenie w znacznym stopniu zniweluje ten kłopot i sprawi, że pies będzie szczekał tylko wtedy, kiedy będzie ku temu prawdziwy powód.

 

 

Przeczytaj więcej o zachowaniu psów i zrozum je lepiej

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość