Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Nowofundland – najważniejsze informacje o rasie

Nowofundland niegdyś był psem pociągowym, dziś jest ratowniczym i do towarzystwa. Potocznie nazywany jest nowofunlandczykiem lub wodołazem. Jest czuły, opiekuńczy, przyjaźnie nastawiony, posłuszny, wierny. Wykazuje dużą siłę i umiarkowaną aktywność fizyczną.

 

Nowofundland to idealny towarzysz dla rodziny z dziećmi. Lubi zabawę i pieszczoty. Ze względu na pokaźne rozmiary nie nadaje się do małego mieszkania. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem. Jest bardzo inteligentny. Podczas szkolenia wymaga jednak konsekwentnego, łagodnego, cierpliwego podejścia.

 

Pies nowofundland jest psem typowo pracującym, nie straszny mu wysiłek i uwielbia pracę z ludźmi.

 

Nowofundland – historia rasy

Nowofundlandy w klasyfikacji FCI przydzielono do grupy II – „Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła” oraz sekcji II – „Molosy w typie górskim”. Rasa pochodzi z Nowej Fundlandii. Za jej protoplastów uważa się wymarłe już psy o nazwie St. John's dog. Ze względu na zwinność i szybkość poruszania się w wodzie pełnią często funkcję ratowników wodnych, a bardzo dobry węch sprawia, że pomagają w odnajdywaniu zaginionych.

 

Nowofundland – sylwetka

Nowofundlandy to duże psy. Dorosła suka osiąga 64–68 cm wysokości i 50–60 kg masy ciała, pies natomiast ma 69–73 cm i waży 60–70 kg. Przedstawiciele tej rasy mają półdługą, prostą, mocną, gęstą, tłustą (dzięki temu odporną na przemakanie) sierść. Występują trzy umaszczenia: brązowy z jasnymi oczami, czarny i biało-czarny z ciemnobrązowymi oczami. Oczy nowofundlanda są małe, migdałowate i głęboko osadzone. Uszy są natomiast niewielkie, płasko przylegające i osadzone z tyłu. Ogon średniej długości w spoczynku zwisa, a kiedy pies się porusza, unosi go do góry.

 

Psy nowofundlandy należą do psów ras dużych, dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet 70 - 80 kg masy ciała.

Nowofundland – zachowanie i charakter

Nowofundland to pies zrównoważony, spokojny, cierpliwy, pozbawiony agresji, odważny. Mocno przywiązuje się do ludzkiej rodziny. Jest łagodny i życzliwy nawet dla obcych oraz tolerancyjny wobec innych psów. Odpowiednio przygotowany zaakceptuje nawet domowego kota. Doskonale nadaje się do rodzin z dziećmi, jednak ze względu na gabaryty nie powinno się go zostawiać samego z kilkulatkiem. Pies może go niechcący przewrócić lub przygnieść. Nowofundlandy mają opinię troskliwych nianiek. Nie sprawdzą się natomiast w domu osób lubiących nieskazitelny porządek. Wnoszą sporo błota i intensywnie się ślinią. Dodatkowo wychlapują wodę z miski i rozsypują jedzenie. Aby ograniczyć nieco bałaganiarstwo, warto nabyć podkładki pod miski.

 

Nowofundlandy potrzebują ruchu, ale umiarkowanego. Uwielbiają długie spacery i zabawy w wodzie. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się szelki dla psa i mocna smycz.

 

Nowofundland – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia nowofundlanda to 10–12 lat. To dość odporne psy, mają jednak skłonność do skrętu i rozszerzenia żołądka oraz dysplazji stawów biodrowych, łokciowych i kolanowych. Czasem występują u nich choroby serca i układu krążenia, jak przetrwały przewód tętniczy i podzastawkowe zwężenie aorty, wady ustawienia powiek, cystynuria – dziedziczna metaboliczna choroba układu moczowego, alergie pokarmowe i problemy skórne. Źle znoszą wysokie temperatury. W łagodzeniu dyskomfortu podczas upalnych dni pomóc może mata chłodząca.

 

Nowofundlandy nie są wybredne jeśli chodzi o żywienie. Dobra będzie dla nich gotowa karma dla ras olbrzymich. Dzienną porcję dla dorosłego psa trzeba podzielić co najmniej na 2 posiłki. Ze względu na intensywny wzrost szczeniaki powinny otrzymywać preparaty chroniące stawy z glukozaminą i chondroityną. Podczas wzmożonej utraty sierści warto podawać nowofundlandom suplementy z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi poprawiające jej stan. Konieczne jest częste uzupełnianie wody – psy tej rasy piją dość dużo.

 Nowofundland potrzebuje dużo energii i siły, odpowiednie żywienie jest tutaj klucze. Te psy nie mają tendencji do tycia, jednak bardzo ważne jest zaspokojenie ich wymogów odżywczych.

Nowofundlandy trzeba czesać raz w tygodniu, a w czasie linienia codziennie. Najlepiej używać metalowych grzebieni o długich i rzadkich zębach oraz pudlówki i rzadkiej szczotki. Należy też regularnie wycinać włosy pod uszami i między opuszkami. Kąpiel powinna się odbywać co dwa miesiące. Warto przy tej okazji korzystać z szamponów dla psów długowłosych.

Przeczytaj: Kąpanie psa - najważniejsze informacje

 

 

Nowofundland - cena

Szczeniak nowofundlanda kosztuje od 5000 zł do nawet 7000 zł. Należy odwiedzić hodowlę przed podjęciem decyzji o zakupie psa. Porozmawiaj dokładnie z hodowcą, zapytaj o wyniki badań, o rodziców szczeniąt, o poprzednie mioty - wszystko jest dla ciebie ważne. Niska cena za nowofundlanda może wskazywać na zaniechania w opiece lub, co gorsza, na pseudohodowlę, która jest źródłem cierpienia i chorób psów.

Nowofundlandy są stosunkowo drogie w miesięcznym utrzymaniu - ok. 600 - 700 zł. Ma to związek z dużymi potrzebami tych psów. Co parę miesięcy należy również doliczyć koszt wizyt weterynaryjnych (ok. 500 zł), a dla osób nielubiących dbać o futro psa - również wizyt groomerskich (ok. 400 - 700 zł w zależności od stanu okrywy włosowej psa).

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość