Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Nowofundland – najważniejsze informacje o rasie

Nowofundland niegdyś był psem pociągowym, dziś jest ratowniczym i do towarzystwa. Potocznie nazywany jest nowofunlandczykiem lub wodołazem. Jest czuły, opiekuńczy, przyjaźnie nastawiony, posłuszny, wierny. Wykazuje dużą siłę i umiarkowaną aktywność fizyczną.

 

Nowofundland to idealny towarzysz dla rodziny z dziećmi. Lubi zabawę i pieszczoty. Ze względu na pokaźne rozmiary nie nadaje się do małego mieszkania. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem. Jest bardzo inteligentny. Podczas szkolenia wymaga jednak konsekwentnego, łagodnego, cierpliwego podejścia.

Pies nowofundland jest psem typowo pracującym, nie straszny mu wysiłek i uwielbia pracę z ludźmi.

 

Nowofundland – historia rasy

Nowofundlandy w klasyfikacji FCI przydzielono do grupy II – „Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła” oraz sekcji II – „Molosy w typie górskim”. Rasa pochodzi z Nowej Fundlandii. Za jej protoplastów uważa się wymarłe już psy o nazwie St. John's dog. Ze względu na zwinność i szybkość poruszania się w wodzie pełnią często funkcję ratowników wodnych, a bardzo dobry węch sprawia, że pomagają w odnajdywaniu zaginionych.

 

Nowofundland – sylwetka

Nowofundlandy to duże psy. Dorosła suka osiąga 64–68 cm wysokości i 50–60 kg masy ciała, pies natomiast ma 69–73 cm i waży 60–70 kg. Przedstawiciele tej rasy mają półdługą, prostą, mocną, gęstą, tłustą (dzięki temu odporną na przemakanie) sierść. Występują trzy umaszczenia: brązowy z jasnymi oczami, czarny i biało-czarny z ciemnobrązowymi oczami. Oczy nowofundlanda są małe, migdałowate i głęboko osadzone. Uszy są natomiast niewielkie, płasko przylegające i osadzone z tyłu. Ogon średniej długości w spoczynku zwisa, a kiedy pies się porusza, unosi go do góry.

Psy nowofundlandy należą do psów ras dużych, dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet 70 - 80 kg masy ciała.

Nowofundland – zachowanie i charakter

Nowofundland to pies zrównoważony, spokojny, cierpliwy, pozbawiony agresji, odważny. Mocno przywiązuje się do ludzkiej rodziny. Jest łagodny i życzliwy nawet dla obcych oraz tolerancyjny wobec innych psów. Odpowiednio przygotowany zaakceptuje nawet domowego kota. Doskonale nadaje się do rodzin z dziećmi, jednak ze względu na gabaryty nie powinno się go zostawiać samego z kilkulatkiem. Pies może go niechcący przewrócić lub przygnieść. Nowofundlandy mają opinię troskliwych nianiek. Nie sprawdzą się natomiast w domu osób lubiących nieskazitelny porządek. Wnoszą sporo błota i intensywnie się ślinią. Dodatkowo wychlapują wodę z miski i rozsypują jedzenie. Aby ograniczyć nieco bałaganiarstwo, warto nabyć podkładki pod miski.

 

Nowofundlandy potrzebują ruchu, ale umiarkowanego. Uwielbiają długie spacery i zabawy w wodzie. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się szelki dla psa i mocna smycz.

 

Nowofundland – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia nowofundlanda to 10–12 lat. To dość odporne psy, mają jednak skłonność do skrętu i rozszerzenia żołądka oraz dysplazji stawów biodrowych, łokciowych i kolanowych. Czasem występują u nich choroby serca i układu krążenia, jak przetrwały przewód tętniczy i podzastawkowe zwężenie aorty, wady ustawienia powiek, cystynuria – dziedziczna metaboliczna choroba układu moczowego, alergie pokarmowe i problemy skórne. Źle znoszą wysokie temperatury. W łagodzeniu dyskomfortu podczas upalnych dni pomóc może mata chłodząca.

 

Nowofundlandy nie są wybredne jeśli chodzi o żywienie. Dobra będzie dla nich gotowa karma dla ras olbrzymich. Dzienną porcję dla dorosłego psa trzeba podzielić co najmniej na 2 posiłki. Ze względu na intensywny wzrost szczeniaki powinny otrzymywać preparaty chroniące stawy z glukozaminą i chondroityną. Podczas wzmożonej utraty sierści warto podawać nowofundlandom suplementy z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi poprawiające jej stan. Konieczne jest częste uzupełnianie wody – psy tej rasy piją dość dużo.

 Nowofundland potrzebuje dużo energii i siły, odpowiednie żywienie jest tutaj klucze. Te psy nie mają tendencji do tycia, jednak bardzo ważne jest zaspokojenie ich wymogów odżywczych.

Nowofundlandy trzeba czesać raz w tygodniu, a w czasie linienia codziennie. Najlepiej używać metalowych grzebieni o długich i rzadkich zębach oraz pudlówki i rzadkiej szczotki. Należy też regularnie wycinać włosy pod uszami i między opuszkami. Kąpiel powinna się odbywać co dwa miesiące. Warto przy tej okazji korzystać z szamponów dla psów długowłosych.

Przeczytaj: Kąpanie psa - najważniejsze informacje

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+