Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies ma zatwardzenie? Radzimy co na zaparcia u psa

Zatwardzenie u psa to zaburzenie w obrębie układu pokarmowego, które objawia się trudnością w oddawaniu stolca. To przykra dolegliwość, która męczy psa i martwi właściciela, niepokojącego się o zdrowie zwierzaka. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co jest przyczyną zaparcia u psa, dlaczego zaparcie może być groźne i jak sobie z nim skutecznie poradzić.

 

 

Zatwardzenie u psa - objawy

Objawy zatwardzenia u psa są bardzo wyraźne. Widzimy, że nasz pupil przestaje oddawać kał albo ma dużą trudność z wypróżnieniem, czyli kilkukrotnie przyjmuje charakterystyczną pozycję, ale mimo wysiłku, nie może się załatwić. Ale czy brak stolca zawsze powinien budzić nasz niepokój? Przyjmuje się, że zdrowy pies wypróżnia się raz na dzień.

Zatem, jeżeli nasz pupil nie wypróżni się przez jeden dzień, nie powinniśmy rwać włosów z głowy, tylko wdrożyć rady, którymi dzielimy się z wami w tym artykule. Równocześnie jeśli stolec nie pojawi się przez okres dłuższy niż dwa dni, przychodzi czas na interwencję i wizytę u weterynarza. Zatwardzenie u psa jest objawem problemów w obrębie układu pokarmowego i nigdy nie możemy go lekceważyć.

 

Zgarbiony pies siedzi w lesie.

 

Pies ma zatwardzenie – przyczyny:

Istnieje wiele przyczyn powodujących zatwardzenie u psa. Najczęstsze z nich to:
• nieodpowiednia dieta – zatwardzenie u psa po kościach, karma złej jakości
• brak dostatecznej ilości ruchu: aktywność fizyczna to podstawa dobrego samopoczucia psa
• ciało obce w układzie pokarmowym
• picie zbyt małej ilości wody
• wstrzymywanie się od wypróżniania: pies zbyt długo czeka na spacer
• otyłość
stres: brak dobrej komunikacji z właścicielem
• zmiana diety

Jak widzisz powody zaparć są bardzo prozaiczne. Zatwardzenie u psa to też sygnał ostrzegawczy, który podpowiada nam, ze przyszedł czas na zmiany, na przykład zmianę w diecie. Niestety, wciąż zdarza się, że właściciele podają zwierzęciu gotowane kości, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia pupila i mogą uszkodzić układ pokarmowy psa w takim stopniu, że ląduje on na stole operacyjnym.

Z kolei brak dostatecznej ilości ruchu rozleniwia jelita i spowalnia wszelkie procesy w organizmie, co także przyczynia się do powstawania zaparć i nie rzadko problemów z trawieniem. Zbyt długie wstrzymywanie się od wypróżnienia, w chwili gdy pies przez wiele godzin czeka na spacer, także sprzyja zaparciom.

Problemem są też przedmioty, woreczki, zabawki, które pies może połknąć i które następnie zalegają w układzie pokarmowym. W przypadku ciała obcego w układzie pokarmowym często pojawiają się wymioty. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który zrobi prześwietlenie i podejmie odpowiednie kroki. W przypadku wystąpienia tych dwóch objawów: zaparcie oraz wymioty, od razu odstawiamy psu jedzenie, picie i jedziemy do lekarza.

 

 

Zaparcia u psa jak pomóc?

Zatwardzenie zatwardzeniu nierówne. W niektórych przypadkach trzeba będzie niezwłocznie udać się do weterynarza, a w innych wystarczy leczenie domowe i zmiana nawyków. Musisz wiedzieć, że zatwardzenie u psa i nietypowy wygląd stolca (krew i śluz w kale) mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, takie jak: zapalenie jelita czy okrężnicy, a nawet chorobę nowotworową. Zatem zaparć nie można bagatelizować.

 

Szczeniak podkula zad i przyjmuje pozycje wskazującą na zaparcia.

 

Co dać psu na zatwardzenie? Domowe sposoby

Jeżeli chcesz poznać domowe sposoby na zatwardzenie u psa, przeskroluj ten artykuł i wróć do miejsca, w którym mówimy o przyczynach zaparć u psa, a następnie zrób wszystko na odwrót. Co to oznacza w praktyce? To oznacza na przykład zmianę karmy.

Na zatwardzenie u psa doskonale zadziała dobrze zbalansowana dieta. Nigdy nie kupuj karmy w marketach, bo to grozi… zaparciami i dodatkowymi wydatkami na leczenie. Psy jedzące wysokiej jakości mokrą karmę znacznie rzadziej cierpią na zaparcia.
Jednak dieta to nie tylko karma.

Pamiętaj, aby twój pupil miał stały dostęp do świeżej wody. Miseczkę do wody czyść nawet kilka razy dziennie, żeby nie dopuścić do rozwoju bakterii. W przypadku psów doskonale sprawdza się też karma bezzbożowa, która jest łagodniejsza dla żołądka i składa się z lekkostrawnych składników. Polecamy.

Często na zatwardzenie cierpią psi seniorzy. Zatwardzenie u starszych psów spowodowane jest mniejszą ilością ruchu, ale też spowolnieniem metabolizmu czy zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie miednicy. Seniorów też możemy wesprzeć specjalnie dedykowaną dla nich dietą.

 

 

Na zatwardzenie u psa – aktywność fizyczna i zabawa

Jeżeli twój pies cierpi na zaparcia, zabieraj go częste i dłuższe spacery. Ważne są też stałe godziny waszych schadzek, tak samo jak ważne są stałe pory posiłków. Żeby urozmaicić wyprawy weźcie ze sobą piłkę lub inne zabawki do rzucania, na przykład czarne frisbee, stworzone z wytrzymałej gumy kauczukowej o zaokrąglonych krawędziach, które umili wam spacer. Wystarczy kilka rzutów, aby zachęcić do pracy rozleniwione jelita twojego psiaka.

 

 

Zaparcia u psa z nadwagą

Dodatkowa porcja ruchu oraz zabawki świetnie sprawdzą się w przypadku psów z nadwagą. Jeżeli problem z nadmiarem kilogramów jest poważny, skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem zwierzęcym. Ruch oraz dobra dieta mogą też zniwelować nocne chrapanie psa – ot, taki ważny i miły bonusik!


 

Zatwardzenie u psa wizyta u lekarza

Jeżeli pomimo wprowadzonych zmian, zaparcie nadal się utrzymuje i przerwa w wypróżnieniu przekracza dwa dni, udajemy się do weterynarza. W chwili gdy wraz z zatwardzeniem pojawią się też inne objawy, takie jak wymioty, gorączka: nie czekamy, tylko wkładamy buty, bierzemy kluczyki od auta i natychmiast jedziemy do weterynarza. Po zdiagnozowaniu psa weterynarz wdroży leczenie, które przyniesie ulgę naszemu pupilowi i uwolni nas od zmartwienia.

 



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość