Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zadbać o głuchego psa? Rozpoznanie objawów i praktyczne wskazówki szkoleniowe

Głuchy pies – objawy

Głuchota u psa może być trudna do zauważenia, ponieważ psy potrafią kompensować utratę słuchu innymi zmysłami. Jednak istnieją pewne objawy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że twój pies może być głuchy.

Objawy głuchoty u psa:

  • Brak reakcji na dźwięki: głównym objawem jest brak reakcji psa na dźwięki, takie jak wołanie go po imieniu, dzwonienie czy pukanie.
  • Nieposłuszeństwo komend dźwiękowych: jeśli pies wcześniej reagował na komendy dźwiękowe, a teraz wydaje się nie słyszeć, może to wskazywać na utratę słuchu.
  • Brak reakcji na dźwięki otoczenia: głuchy pies może nie zareagować na dźwięki otoczenia, takie jak dzwonienie telefonu czy dzwonienie drzwi.
  • Senność lub przewlekłe zmęczenie: psy często reagują na dźwięki otoczenia, nawet gdy śpią. Głuchota może prowadzić do zwiększonej senności, ponieważ pies nie jest pobudzany dźwiękami.
  • Nadmierna reakcja na dotyk: głuchy pies może stać się bardziej wrażliwy na bodźce dotykowe, ponieważ to jedyny sposób komunikacji.


W ten sposób możesz sprawdzić, czy pies jest głuchy, jednak nie każdy z objawów musi świadczyć o głuchocie. Niektóre z nich mogą być spowodowane stresem, chorobą lub czymś innym. Warto skonsultować to z weterynarzem.

Może Cię zainteresować: Jak pomóc niewidomemu psu i ułatwić mu życie?

 

Opieka nad głuchym psem.

 

Jak sprawdzić, czy pies jest głuchy?

Jeśli Twój pies nie reaguje na wołanie, nie reaguje na głośne dźwięki i jest nieposłuszny komendom, istnieje ryzyko, że cierpi na utratę słuchu lub głuchotę. Użyj głośnych dźwięków (np. klaśnięcie, zagwizdanie), aby sprawdzić słuch lub spróbuj obudzić je dźwiękami podczas snu. Aby zdiagnozować głuchotę i zmierzyć stopień ubytku słuchu, lekarze weterynarii mogą zastosować test BAER (Brainstem Auditory Evoked Response). Ten nieinwazyjny test sprawdza przewodność elektryczną mózgu w odpowiedzi na sygnały słuchowe. Jest to najrzetelniejsza metoda na sprawdzenie głuchoty u pupili. Psów i szczeniąt nie poddaje się rutynowym badaniom pod kątem głuchoty, ale zazwyczaj łatwo ją wykryć podczas rutynowego badania fizykalnego. Lekarz weterynarii może wykonać badanie ucha zewnętrznego za pomocą otoskopu, prześwietlenie rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Każdą nieprawidłowość należy konsultować z lekarzem weterynarii, który potwierdzi lub obali nasze obawy. W przypadku takiego zwierzęcia możemy się zastanawiać, czy głuchy pies szczeka? Oczywiście tak! Jest to naturalny i instynktowny sposób na zwrócenie na siebie uwagi, wyrażenie emocji czy komunikację.

Przeczytaj również: Jak widzi pies? 

 

Głuchy pies – leczenie

W przypadku utraty słuchu generalnie nie istnieje leczenie. Głuchota spowodowana infekcjami bakteryjnymi ucha środkowego i wewnętrznego może zostać wyleczona antybiotykami. Aby zapobiec takim infekcjom należy regularnie sprawdzać stan uszu psa i czyścić je specjalnymi preparatami do higieny uszu psa.

Jeśli głuchota jest spowodowana utrzymującym się intensywnym hałasem lub urazem, powrót do zdrowia jest również mało prawdopodobny.

W przypadku wrodzonej głuchoty lub głuchoty starczej wyleczenie jest niemożliwe.

Głuche psy nie wydają się odczuwać bólu ani dyskomfortu z powodu tej choroby. Jednak opieka nad psem, który jest głuchy na oba uszy, wymaga więcej poświęcenia niż posiadanie słyszącego psa. Mimo braku konkretnego leczenia warto udać się z psem do weterynarza, aby wykluczyć nowotwór i inne choroby, które mogą powodować utratę słuchu. Zwłaszcza psy seniorzy potrzebują regularnych wizyt u weterynarza, aby kontrolować stan zdrowia na bieżąco.

 

Głuchota starcza u psa.

 

Głuchy pies w domu – jak postępować?

Warto wiedzieć, jak postępować z głuchym psem. Jeśli poświęcimy odpowiednią ilość czasu i uwagi, nasz pupil może wieść długie i wygodne życie pomimo ubytku słuchu. Głuchy pies w domu potrzebuje więcej uwagi, ale wystarczy niewiele, aby ułatwić mu życie:
  • Naucz się komunikacji wizualnej: zastąp komendy dźwiękowe sygnałami ręcznymi i wskazówkami wizualnymi. Wykorzystuj wyraźne sygnały ręczne, gesty i mimikę twarzy, aby przekazywać polecenia i uczucia. W ten sposób łatwiej będzie nawiązać komunikację z psem.
  • Bezpieczeństwo na zewnątrz: głuche psy nie słyszą niebezpieczeństw, dlatego trzymaj je zawsze na smyczy na otwartej przestrzeni. Głuchy pies może nie zareagować na niebezpieczne dźwięki, takie jak klakson samochodu. Wybiegi dla psów to bezpieczne miejsce do swobodnej zabawy bez smyczy, jednak pamiętaj, aby mieć zawsze czworonoga na oku. Możesz skorzystać także z obroży wibracyjnej dla głuchego psa czy z gwizdka dla głuchego psa. Te akcesoria ułatwią Ci komunikację z pupilem i zwiększą jego bezpieczeństwo.
  • Zwracaj uwagę na otoczenie: głuche psy mogą łatwo się przestraszyć, dlatego ważne jest delikatne budzenie ich i stosowanie znaków ostrzegawczych przed zbliżeniem się do nich.
  • Szkolenie: szkolenie psa niesłyszącego nie różni się znacznie od szkolenia psa słyszącego. Zastąp polecenia dźwiękowe sygnałami wizualnymi i nagradzaj psa za poprawne reakcje.
  • Zrozumienie: zachowanie Twojego psa może się zmienić, jeśli dojdzie do nagłej utraty słuchu. Musisz wykazać się wyrozumiałością i na spokojnie nauczyć się komunikacji z Twoim psem. Dla niego to też nowa sytuacja! Jeśli Twój pies jest głuchy od urodzenia, będzie mu łatwiej żyć bez zmysłu słuchu. Głuche psy mogą być wrażliwsze na dotyk i reagować bardziej impulsywnie w przypadku zmian w otoczeniu.

 

 

Głuchota starcza u psa

Głuchota starcza u psa, nazywana również presbykuzją, to zjawisko naturalne związane z wiekiem zwierzęcia. Podobnie jak ludzie, psy doświadczają procesu starzenia, który może wpływać na różne funkcje organizmu, w tym zdolność słyszenia. Starsze psy zazwyczaj zaczynają tracić zdolność słyszenia w miarę upływu czasu. Może dojść do nagłej głuchoty u psa, jednak wraz z wiekiem słuch zaczyna po prostu słabnąć. Niektóre rasy psów są bardziej podatne na głuchotę starczą niż inne. Rasy większe, takie jak dogi niemieckiedalmatyńczyki czy boksery mogą doświadczać utraty słuchu wcześniej niż rasy mniejsze. Głuchota starcza rozwija się stopniowo, a psy mogą zauważać stopniowy spadek zdolności słyszenia, co sprawia, że staje się trudniejsze dla nich odbieranie dźwięków o niższej częstotliwości.

Objawy głuchoty starczej u psa obejmują brak reakcji na zwyczajne dźwięki, takie jak dzwonienie dzwonka czy zawołanie po imieniu. W przypadku głuchoty starczej nie ma specyficznych leków ani procedur, które mogą przywrócić pełną zdolność słuchu. Jest to nieodwracalny proces, dlatego istotne jest dostosowanie się do zmian i dostarczenie psu odpowiedniego wsparcia. Starsze psy wymagają regularnych wizyt u weterynarza w celu monitorowania ich zdrowia, w tym również zdolności słyszenia. Weterynarz może doradzić, jak dostosować środowisko domowe do zmieniających się potrzeb psa. Dostosowanie środowiska domowego do potrzeb psa z głuchotą starczą obejmuje unikanie nagłych dźwięków, utrzymanie stałych rytuałów i dostarczanie psu dodatkowych bodźców wizualnych.

Najważniejsze jest zapewnienie psu miłości, zrozumienia i komfortu w procesie starzenia się. Głuchy pies na starość to nic nadzwyczajnego. Pies potrzebuje bliskości i troski ze strony opiekuna. Dostarczając odpowiednią opiekę i uwagę, można zapewnić starszemu psu satysfakcjonujące i komfortowe życie, pomimo utraty słuchu związanej z wiekiem.

Może Cię zainteresować: Jak wybrać imię dla psa? Kryteria



Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość