Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dogue de Bordeaux - Encyklopedia ras psów

Dogue de Bordeaux to jeden z bardziej popularnych w Polsce molosów. Charakterystyczna, intensywnie ruda sierść na muskularnym, dużym ciele psa jest nie do podrobienia. Dogue de Bordeaux niegdyś walczył z niedźwiedziami, wilkami, bykami, dzisiaj jest oddanym i łagodnym opiekunem całych rodzi, ale z zaciętością do stróżowania. Czy takie połączenie w ogóle jest możliwe? Jak dogue de Bordeaux radzi sobie w warunkach domowych?

 

Dogue de Bordeaux rudy.

 

Pies dogue de Bordeaux – historia

Jest to rasa stara, wywodząca się – jak i pozostałe psy molosy - bezpośrednio od doga tybetańskiego. Pierwsze wzmianki o dogue de Bordeaux pochodzą z XIV wieku. Psy tego typu opisywane były jako olbrzymie, ale bardzo pomocne ludziom. Pies Bordeaux służył jako pies bojowy, brał udział w polowaniach na dużą zwierzynę – w tym na niedźwiedzie, pomagał w wypasaniu zwierząt, zaganiał również zwierzęta idące na rzeź. W wieku XVI i XVII zyskał nawet miano psa rzeźników, gdyż stał się nieodłącznym elementem pracy w tych zakładach. Dogue de Bordeaux stanowił także rozrywkę dla ludu, gdyż dzielnie i długo walczył na arenach rzymskich. Rasa cieszyła się dużą popularnością, była chętnie przygarniana do większości domów. Zmieniło się to wraz z nadejściem rewolucji francuskiej, kiedy to psy dog de Bordeaux były tępione między innymi ze względu na postrach jaki budziły, a także dużą ich liczebność. Rasa uchowała się jedynie w południowej części Francji. To tamta populacja dała możliwość odrodzenia się liczebności psów. Duży udział w ponownym tworzeniu się rasy mieli hodowcy z Niemiec. Dogue de Bordeaux brał nawet udział w kształtowaniu się psa rasy dog argentyński.

Dogue de Bordeaux uzyskał wzorzec w 1863 roku i został wpisany do grupy II pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz do sekcji 2 molosy. Do Polski pierwsze okazy trafiły w roku 1992, jednak na początku nie znalazły grona wielbicieli. Rozkwit popularności rasa zdobyła kilka lat później, kiedy to psy bojowe stały się w Polsce znane i pożądane. Aktualnie dog de Bordeaux jest stosunkowo często spotykanym psem, szczególnie na przedmieściach i w domach, gdzie pełni rolę stróża.

 

Dogue de Bordeaux z mocno widocznym umięśnieniem.

 

Jak wygląda dogue de Bordeaux?

Pies dogue de Bordeaux należy do ras dużych. Dorosły osobnik osiąga masę ciała co najmniej 50 kg oraz wysokość w kłębie między 60 – 68 cm. U rasy występuje dymorfizm płciowy, samice od samców są lżejsze o ok. 5 kg oraz niższe o ok. 5 cm.
Dogue de Bordeaux jest masywny, krępy i umięśniony. Sylwetka wpisana jest w prostokąt, głowa bardzo szeroka i duża. Grzbiet lekko wygięty, okolica lędźwiowa uniesiona, zad opadający do nisko osadzonego ogona. Kończyny masywne, ogon długi, bardzo gruby u nasady. Brzuch delikatnie podkasany. Klatka piersiowa bardzo szeroka, o obwodzie większym niż wysokość psa w kłębie. Szyja mocna, silna.

Charakterystyczny dla rasy jest kształt głowy – zarówno z góry, jak i z przodu przypomina trapez. Skóra mocno pofałdowana, tworzy grube fałdy. Stop mocno zaznaczony, widoczny przodozgryz. Dogue de Bordeaux ma małe oczy, szeroko rozstawione. Uszy małe i bardzo wysoko osadzone, mało ruchliwe. Nos lekko cofnięty.

Umaszczenie dogue de Bordeaux

Dopuszczalne umaszczenie dogue de Bordeaux to jednobarwne o każdym odcieniu rudego. Na głowie dozwolona jest maska – czarna lub brązowa. W przypadku znaczenia czarnego, nie powinna być ona bardzo duża, a nos musi być koloru czarnego. Przy umaszczeniu z brązową maską, wymagane jest, aby pies miał nos i powieki również brązowe.

Sierść psa tej rasy jest krótka, ale stosunkowo miękka.

 

Dogue de Bordeaux w czasie treningu.

 

Dogue de Bordeaux - charakter

Dog de Bordeaux wykazuje wiele cech charakterystycznych dla molosów. Jest to pies zrównoważony z wysokim progiem pobudliwości. Aby zostać sprowokowanym potrzebuje on mocnych bodźców lub sygnałów do ataku. Dogue de Bordeaux z zaciętością broni swoich zasobów i swoich ludzi, ale nie atakuje pierwszy czy bez powodu. Natomiast jeśli dojdzie do ataku to dogue de Bordeaux nie cofnie się przed niczym i będzie walczył do końca. W końcu ten upór pozwalał mu na wygrywanie bitew z najsilniejszymi rywalami – niedźwiedziami, wilkami czy bykami.

Do swojej rodziny dogue de Bordeaux mocno się przywiązuje i broni jej przed obcymi. Mimo swojej silnej osobowości, ten dog jest łagodnym i uczuciowym opiekunem. Potrzebuje on jednak pewnego i konsekwentnego wychowania, ale opartego na treningach pozytywnego wzmacniania. Pies de Bordeaux z natury jest dominujący, przy niestabilnym opiekunie może zacząć wykazywać cechy destruktywne. Przy złej socjalizacji, psy tej rasy mają tendencję do występowania lęku separacyjnego. Warto od początku przyzwyczajać szczeniaka do klatki kennelowej, która jest cennym akcesorium treningowym, szczególnie przy psach bojowych.

Przeczytaj więcej: Psy do walk i psy bojowe - czym się wyróżniają?

 

Dogue de Bordeaux – żywienie i pielęgnacja

Dogue de Bordeaux posiada przodozgryz. Przy takim ułożeniu szczęk występują tendencje do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, a także do utrudnionego przegryzania kąsków, szczególnie karmy suchej. W przypadku żywienia doga de Bordeaux warto postawić na BARF dla psów lub karmę mokrą. Należy jednak pamiętać, ze psy psach ras dużych ilość skarmianych puszek mokrej karmy dla psa będzie ogromna. Konieczne jest regularne czyszczenie zębów psa. Najlepiej skorzystać ze specjalnych chusteczek do higieny jamy ustnej lub ze szczoteczek i past do zębów dla psów.

 

Szczeniak dogue de Bordeaux.

 

Dogue de Bordeaux – cena

Cena za szczeniaka dogue de Bordeaux to ok. 6000 zł. Im bardziej renomowana hodowla, z psami zdobywającymi najważniejsze tytuły, tym cena za szczeniaka będzie wyższa. Dodatkowym kryterium jest decyzja o dalszej hodowli z danym szczeniakiem. Szczeniak dogue de Bordeaux przeznaczony do rozrodu czy krycia będzie kosztował więcej niż pies „na kolanka”.

Należy pamiętać, że szczeniak może być odebrany od matki dopiero po ukończeniu 12 tygodnia życia, ponieważ jest to czas podstawowej nauki życia w stadzie i zachowań. Szczenięta odebrane szybciej mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów behawioralnych. Przed zakupem szczeniaka upewnij się, że dana hodowla zarejestrowana jest w FCI, odwiedź miejsce bytowania psów i porozmawiaj z hodowcą, aby rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.

Miesięczny koszt utrzymania doga de Bordeaux to ok. 500 zł.

 

Dogue de Bordeaux – zdjęcia

 Dwa dogi de Bordeaux.  Dogue de Bordeaux atakuje.

Dogue de Bordeaux biegnie.  Dogue de Bordeaux siedzi.

 Szczeniaki dogue de Bordeaux.  Dogue de Bordeaux bawi się.

 

 

 Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość