Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dlaczego psu śmierdzi z pyska i co wtedy zrobić?

Nieprzyjemny zapach z pyska psa, może być nie tylko uciążliwy, ale również wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Dowiedz się, jak dbać o higienę jamy ustnej psa i co może być przyczyną przykrego zapachu z pyska.

 

Co zrobić, jak psu śmierdzi z pyska?

 

Dlaczego psu śmierdzi z pyska rybą?

Nieprzyjemny zapach z pyska psa, przypominający zapach ryby, może być spowodowany kilkoma różnymi czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pyska psa są problemy związane z zębami i dziąsłami. Kamień nazębny, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia mogą prowadzić do nieświeżego oddechu. Jeśli występuje przy tym krwawienie z dziąseł lub mocne zaczerwienienie dziąseł, mogą to być objawy zapalenia dziąseł. Również infekcje bakteryjne lub grzybicze w jamie ustnej mogą powodować nieprzyjemny zapach. Bakterie rozkładają resztki jedzenia i powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Występuje wtedy opuchlizna i zaczerwienienie.

Choroby nerek mogą powodować specyficzny, nieprzyjemny zapach z pyska psa, przypominający amoniak lub rybę. Warto wtedy przyjrzeć się, czy pies pije więcej i częściej oddaje mocz. Nieprzyjemny zapach z pyska psa może być również wynikiem problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność, refluks żołądkowo-przełykowy lub pasożyty. Niektóre składniki diety mogą przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z pyska psa. Karma zawierająca ryby lub oleje rybne może powodować taki zapach. Nie jest to nic złego, nie są to wtedy objawy chorobowe, a jedynie zapach tego, co jadł pies.

Przeczytaj również: Zapalenie warg u psa

 

Mycie zębów psu.

 

Dlaczego psu śmierdzi z pyska padliną?

Psu może śmierdzieć z pyska padliną, co jest najbardziej nieprzyjemnym zapachem. Najczęściej powodem takiego zapachu są problemy z dziąsłami lub zębami. Mogą to być objawy zapalenia dziąseł lub nadmiernego kamienia nazębnego. Również infekcje w jamie ustnej mogą powodować przykry zapach z pyska. Warto też obserwować, co pies robi na spacerze. Jeśli chodzi bez smyczy i kagańca, może zjadać padlinę lub odpadki, które znajdzie. Jeśli pies dostaje resztki z obiadu, może to też być powodem nieprzyjemnego zapachu z pyska. Psiak może mieć też problemy z żołądkiem i jelitami, co daje objaw zapachu padliny z pyska i może też objawiać się biegunką psa, mniejszym apetytem i bólem brzucha. Taki zapach może być też spowodowany chorobami – cukrzycą u psa, chorobami nerek czy wątroby. Warto też przyjrzeć się jamie ustnej psa, bo może coś utknęło mu w zębach lub dziąsłach.

Przeczytaj również: Dlaczego pies podjada ze stołu?

 

Kamień nazębny u psa jest powodem smrodu z pyska.

 

Co zrobić, jak psu śmierdzi z pyska?

Przede wszystkim warto zapobiegać wystąpieniu takim dolegliwościom. Najlepszym i najskuteczniejszym na to sposobem jest regularne mycie psu zębów. Dodatkowo najważniejsze przy pozbyciu się smrodu z pyska psa są regularne wizyty u weterynarza. Pies powinien być regularnie odrobaczany, szczepiony i sprawdzany przez lekarza weterynarii. Istotne są też badania krwi, moczu i kału, aby mieć pewność, że problemy z jamą ustną nie są związane z chorobami czy pasożytami. Jeśli już wykluczymy potencjalne choroby, a problem dalej występuje, warto przyjrzeć się diecie psa. Jeśli pies je za dużo węglowodanów lub zjada resztki z obiadu, mogą występować rozmaite problemy z jamą ustną oraz żołądkiem. Pies powinien mieć karmę dostosowaną do wagi oraz wieku. Istotny jest też codzienny dostęp do świeżej wody. Kolejnym istotnym czynnikiem jest sama higiena jamy ustnej. Pies powinien mieć codziennie czyszczone zęby. Do tego celu można użyć specjalnych środków do czyszczenia zębów psom. Surowe kości i gryzaki dentystyczne też wspierają zdrowie jamy ustnej. Dodatkowo można zastosować preparaty zmniejszające osadzanie się kamienia nazębnego, jednak nie zastąpi to regularnego szczotkowania. Jeśli pies bardzo nie lubi szczotkowania, można uczyć go tego jak komendy. Po każdym szczotkowaniu powinien dostać psi przysmak i po jakimś czasie powinna to już być naturalna rutyna. Warto pamiętać, że tuż po posiłku będzie odczuwalny zapach karmy z pyska. Jeśli pies jadł coś z rybą, to zapach może być nieprzyjemny, jednak jest to naturalna reakcja organizmu, można ewntualnie zmienić karmę dla psa. Gdy zapach jest bardzo przykry, zazwyczaj jest to nieprawidłowy objaw i należy zareagować.

Przeczytaj więcej: Jak dbać o zęby psa?


 

Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość