Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy warto zdecydować się na strzyżenie królika?

Czy każdego królika trzeba strzyc i dlaczego warto to robić? Jakie korzyści zdrowotne ma dla królika strzyżenie. Przeczytaj, jak często to robić i w jaki sposób.

Każdy słyszał o strzyżeniu psów, a nawet kotów – zwłaszcza tych długowłosych. Czy jednak króliki także wymagają strzyżenia – jeśli nie są hodowane dla futra? Regularne dbanie o zdrową i mocną okrywę włosową zwierząt to wyraz troski nie tylko o dobre samopoczucie, ale i zdrowie. Przeczytaj dlaczego.

 

Dbanie o sierść królika.

 

Czy króliki trzeba strzyc?

Króliki – zwłaszcza te długowłose – mają piękną, gładką sierść, która jednak wymaga starannej pielęgnacji. Konieczne jest regularne wyczesywanie i dbanie, aby nie pojawiały się na niej kołtuny. Króliki są zwierzętami, które bardzo dbają o swoją higienę, są jednak sytuacje, kiedy to właściciel musi interweniować i pomóc królikowi czuć się dobrze i czysto – taką sytuacją są choroby skórne, odebranie królika ze złych warunków, które spowodowały zaniedbanie futra - np. złe żywienie królików. Wtedy jednym z zabiegów, które mogą pomóc królikowi w higienicznym życiu, jest właśnie strzyżenie.

Większość królików nie wymaga regularnego strzyżenia, ale warto mieć na uwadze, że są sytuacje, w których warto rozważyć takie rozwiązanie – i albo samodzielnie wyczyścić i skrócić sierść królikowi, albo poszukać groomera dla królika – najczęściej go można znaleźć bezpośrednio u zwierzęcego fryzjera lub obok lecznicy dla zwierząt.

 

Oferta karm dla królików

 

Kiedy warto strzyc królika?

Bezwzględnie wtedy, kiedy jest bardzo pokołtuniony, czyli inaczej sfilcowany. Kołtuny są częstym zjawiskiem u królików, które nie są regularnie czesane. Jest to sfilcowana sierść, najczęściej zmieszana ze ściółką. Tworzą się one zwłaszcza za ogonem i pod szyją. Jeśli szybko je zauważymy, będzie szansa, że je rozczeszemy, ale zaniedbane kołtuny łatwiej będzie wyciąć niż rozczesywać.

Strzyżenie królika może być zalecone przez lekarza weterynarii. Przyczyną mogą być nawracające stany zapalne skóry, problemy grzybicze lub pasożytnicze. W trakcie leczenia łatwiej aplikować preparaty na skórę królika bez sierści. Dodatkowo, zlecając zabieg chirurgiczny czy badanie np. USG konieczne jest obcięcie włosów. Należy jednak pamiętać, że golenie królika u weterynarza różni się przede wszystkim długością pozostawionych włosów. Maszynka u weterynarza skraca sierść właściwie do zera, co bez odpowiednich wskazań nie jest poprawne – zaburza termoregulację, zwiększa ryzyko udaru i poparzeń skóry, a także ułatwia skaleczenia skóry.

 

Królik u weterynarza.

 

Jakie króliki warto strzyc?

Przede wszystkim rasy angorskie i długowłose – choć często wszystkie te rasy nazwa się „angorkami”. Prawidłowo wśród nich są takie rasy jak: angora angielska, angora francuska, angora satynowa, angora niemiecka i angora olbrzym. Długie futro mają również takie rasy królików Jersey Woolly, "lewki" i Teddy.


Przeczytaj również: Najpopularniejsze rasy królików miniaturek

 

Czym strzyc królika?

Samo przycięcie sierści królika można wykonać profesjonalnymi nożyczkami do obcinania. Specjalne modele mają zaokrąglone końce (nożyczki bezpieczne), aby nie skrzywdzić czy zranić zwierzęcia przy nagłym ruchu. W przypadku mocno sfilcowanej sierści, której rozczesanie przyniosłoby duży ból zwierzęciu, można użyć dobrej jakości trymer lub maszynka do strzyżenia sierści. Ważne jest, aby urządzenie pracowało cicho, aby dodatkowo nie stresować zwierzęcia.

Z samodzielnym skracaniem futerka poradzi sobie niemalże każdy, przy czym najwygodniej jest, kiedy robią to dwie osoby – jedna trzyma królika, a druga strzyże.
Zawsze należy omijać okolice głowy i pyszczka, aby przypadkiem nie obciąć wąsów, a także zadu.

 

 

Strzyżenie królika – cena

Ile kosztuje strzyżenie królika? Zależne jest to przede wszystkim od miejsca wykonywania zabiegu. Jeśli zdecydujemy się sami na przycięcie to koszt obejmuje jedynie zakup odpowiednich sprzętów – od 50 do 200 zł. Nożyczki czy maszynka posłużą jednak na długie lata. Strzyżenie królika u groomera to koszt od 60 do 100 zł w zależności od stopnia zaniedbania sierści. Najdroższe jest skracanie futra u weterynarza, ale związane jest to z całą diagnozą, zaleconym leczeniem oraz możliwym wykonywanym zabiegiem.

 

 

Co z nim zrobić z futra ze strzyżonego królika?

Naturalne futro i wełna z królików cieszą się ogromną popularnością, czy więc możemy zrobić coś z futra naszego królika? Niestety nie jest to takie proste. Możemy poszukać samodzielnie nabywców na takie futro, ale szanse na znalezienie nabywcy są niewielkie. Świetnym i przy okazji ekologicznym rozwiązaniem jest pomoc ptakom! Można pozostawić futerko na balkonie lub dać na dwór, a ptaki same już je zbiorą. Jest to dla nich duża pomoc, ptaki bowiem wykorzystują sierść do budowy gniazd i swoich dziupli. Pozostaje nam również użycie futra samodzielnie np. do wypchania zabawek dla psów – będą one dla psa niezwykle atrakcyjne!
Warto jednak wiedzieć, czego z takim futrem nie należy robić – zdecydowanie odradzamy spłukiwania go w umywalce lub toalecie – istnieje duże ryzyko zapchania rur pozlepianym futerkiem.

 

Sierść królika po strzyżeniu.

 

Jak dbać o sierść królika, aby nie doprowadzić do konieczności strzyżenia?

Oprócz zaleceń weterynarza odnośnie strzyżenia (przy chorobach), to zaniedbanie sierści królika jest wynikiem niedbałości o niego. Regularne czesanie sierśc za pomocą szczotek czy grzebieni dla królików sprawi, że będzie ona mocna i bez kołtunów. Warto to robić co najmniej raz w tygodniu, a przy królikach długowłosych nawet co dwa dni. Zbilansowane żywienie królików również ma wpływ na kondycję sierści.

Czesanie jest szczególnie ważne w okresie linienia. W okresie linienia królik może połykać za wiele sierści, co może skutkować niebezpiecznym dla zdrowia i życia królika zapchaniem żołądka. Króliki niestety nie mają odruchu wymiotnego i treść zapycha jelita, które w najgorszym przypadku trzeba opróżniać operacyjnie. Okresy linienia u królików są dwa i zwykle przypadają na wczesną wiosnę i jesień.


Należy pamiętać, że sfilcowane futro uniemożliwia prawidłową termoregulację królika, może doprowadzić do przegrzania, udaru – szczególnie w upalne dni. Pod filcem tworzy się środowisko idealne dla rozwoju bakterii i dostania się pasożytów.

Oprócz regularnego dbania o okrywę włosową królików, warto zdecydować się na obcinanie pazurów u królika oraz sprawdzanie stanu jego uzębienia – czasami konieczne jest przypiłowanie siekaczy, zwłaszcza jeśli królik został odebrany ze złych warunków i źle karmiony.

 

 

Przeczytaj także: Rośliny trujące dla królików



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość