Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Adopcja królika – wszystko co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji

Adopcja zwierząt to wielki przejaw miłości ludzi o wielkim sercu dla wszystkich żyjących stworzeń. Najczęściej spotyka się osoby, które przygarnęły pod swój dach kota i psa, lecz inne zwierzęta również zasługują na to, by się nimi zatroszczyć i dać im drugie życie. Przykładem takich domowych towarzyszy są króliki. Fundacje zabiegające o godne życie zwierzaków po przejściach często zachęcają do akcji „adoptuj królika”, a takie działania mają na celu pokazanie problemu, jaki ma miejsce na świecie i znalezienie nowych właścicieli dla futrzastych stworzeń po przejściach.

 

Dziewczynka przytula się do królika.

 

Co warto wiedzieć o adopcji królika?

Decyzja o adopcji powinna być dogłębnie przemyślana – w końcu dotyczy to opiekowania się żywym stworzeniem, a nie zabawką, jak błędnie myśli wiele osób, mając wyobrażenie słodkiego towarzysza o puszystej sierści, który umili im czas. Warto wiedzieć, że króliki adopcyjne to zwierzęta, które z jakichś względów od początku swojego życia nie otrzymały odpowiednich warunków bytu. Powodem często są właściciele, którzy błędnie wyobrażali sobie zakup zwierzęcia i chcieli wyłącznie sprawić dziecku radość, a kolejno zapomnieli, z czym wiąże się odpowiedzialność i utrzymanie małego stworzenia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie akcesoria – klatki, miski na jedzenie, wyściółkę, zbiorniki na wodę i przede wszystkim odpowiednio zbilansowane pożywienie dla tego rodzaju zwierzaków. Warto zapoznać się również szerzej z usposobieniem królików i dowiedzieć się, jak wygląda ich hodowla oraz poznać zachowania osobników poszczególnych ras. Jeśli rozważacie adopcję królików do rodziny z dziećmi – warto uzgodnić decyzję, co do opieki nad nim z wszystkim członkami rodziny. Tylko zgoda wszystkich domowników i pozytywne nastawienie pozwoli zapewnić radosne życie nowym towarzyszom.

 

Zobacz ofertę klatek dla królików

 

Jak wygląda adopcja królików?

Króliczki do adopcji można wyszukać na kilka sposobów. Wiele z ogłoszeń rodzaju „oddam” można znaleźć bezpośrednio w Internecie na portalach ogłoszeniowych, jednak nie ma się wtedy pewności, z jakich względów zwierzę jest oddawane oraz w jakich warunkach żyło dotychczas. Nie mniej jednak i takie króliki zasługują na nowych opiekunów, więc nie zawsze należy sugerować się miejscem pochodzenia i profilem użytkowników wystawiających dane ogłoszenie. Warto nawiązać kontakt i dopytać o wszystkie szczegóły adopcji, by rozwiać wszystkie występujące wątpliwości. Najbardziej sprawdzoną opcją jest adopcja królików z fundacji i organizacji, które na co dzień zajmują się szukaniem domów dla zwierząt potrzebujących opieki, w tym także dla królików. Postępowanie adopcyjne najczęściej wygląda bardzo podobnie przy korzystaniu z ofert tymczasowych domów dla zwierząt. Należy wysłać formularz zgłoszeniowy i odpowiedzieć na kilka pytań. Przeważnie dotyczą one statusu materialnego, cywilnego, miejsca zamieszkania i innych warunków, które potwierdzą możliwość zapewnienia optymalnego bytu dla adoptowanego zwierzęcia. Po takim zgłoszeniu fundacja nawiązuje kontakt z chętnymi podjęcia się opieki nad królikiem, a często w ramach weryfikacji można spodziewać się domowej kontroli przez pracowników i wolontariuszy, którzy potwierdzą zamieszczone w formularzu dane.
Jeśli zależy Ci na wsparciu królików, ale nie jesteś gotowy na adopcję lub nie masz warunków – warto rozważyć wirtualną adopcję. Często stowarzyszenia organizują akcje „zaadoptuj królika” polegającą na miesięcznym wspieraniu wybranych zwierząt określoną sumą pieniężną, dzięki czemu fundacja jest w stanie zapewnić im pożywienie i potrzebną pomoc.

 

Królik miniaturowy na dłoniach w klatce.

 

Adopcja królika i co potem?

Jak wygląda utrzymanie królika? Przed podjęciem działań adopcyjnych warto poznać kilka faktów dotyczących hodowlanych potrzeb tej grupy zwierząt. Klatka dla królika nie może być za mała. Minimalny rozmiar to jeden metr kwadratowy na jednego towarzysza. Warto tutaj dodać, że króliki nie są samotnikami, więc warto rozważyć adopcję jednocześnie dwóch osobników, dzięki czemu nie będą się wspólnie nudzić i z pewnością będą bardziej szczęśliwe. Dobrze, jeśli królik będzie mógł czasem opuścić swój domek i swobodnie pospacerować po mieszkaniu, domu, a najlepiej podwórku. W tym celu sprawdzą się wybiegi dla królików lub stworzenie specjalnej zagrody, z której nie uda im się uciec. Wypuszczając królika po domu, należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich niebezpiecznych elementów, jak kable lub trujące rośliny w doniczkach. Należy zadbać o stałą opiekę i kontrole weterynaryjne, odrobaczanie, a także pielęgnację pazurków i sierści. Istnieje wiele preparatów dla królików, które pomogą utrzymać Ci prawidłową higienę towarzysza. Postaw na dobrze zbilansowany pokarm. Przekąski również się przydadzą!


Przeczytaj więcej: Jak stworzyć idealny wybieg dla królika?

 

 

Zaadoptuj królika

Króliki miniaturki do adopcji to jedne z chętniej wyszukiwanych zwierząt. Warto jednak pamiętać przy wyborze królików do adopcji nie to jest najważniejsze, ponieważ zwierzę – bez względu na wygląd powinno otrzymać odpowiednią opiekę i miłość, a to jedyny najbardziej istotny warunek całego procesu adopcyjnego!

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość