Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co znaczy, gdy pies saneczkuje?

Obserwacja naszych czworonożnych przyjaciół jest kluczem do ich zdrowia i szczęścia, dlatego niezwykle ważne jest, aby szybko reagować w przypadku odstępstw od normy. Jeżeli widzisz, że Twój piesek wyciera swój zad o podłoże, choć pozornie może się wydawać zabawnym sposobem zwrócenia na siebie uwagi, w rzeczywistości jest powodem do szybkiego zasięgnięcia po poradę weterynaryjną.

 

Pies saneczkuje na dywanie.

 

Czym jest saneczkowanie u psów?

Saneczkowanie jest naturalnym sposobem, aby piesek poradził sobie ze świądem w okolicach odbytu. Wokół psiego odbytu są umiejscowione zatoki okołoodbytowe, w których gromadzi się brązowy, lepki płyn ustrojowy. Służy on do identyfikacji osobniczej u psów, dlatego tak chętnie psi przyjaciele witają się wąchaniem pod ogonem. Gruczoły powinny się oczyszczać samoistnie podczas oddawania stolca. Jeżeli dochodzi do nieprawidłowości, kanaliki w gruczołach się zatykają i dochodzi do świądu i bólu. Na tę przypadłość mogą zapaść zarówno samce, jak i samice.

Aby sobie ulżyć, pies przyjmuje pozycję, jakby jechał na sankach. Siada zadem na ziemi i przednimi łapami przesuwa się do przodu. Należy tez pamiętać, że saneczkowanie może się psu zdarzać w sytuacjach stresowych lub podczas ekscytacji, gdyż wtedy zacznie popuszczać samoistnie wydzielinę.

 

 

Objawy zapalenia gruczołów okołoodbytowych u psa

Te objawy mogą świadczyć o zapaleniu gruczołów okołoodbytowych:

• saneczkowanie po ziemi
• nadmierne lizanie lub gryzienie u nasady ogona
• sącząca się krew lub ropa z okolic odbytu
• nieprzyjemny zapach z gruczołów pod ogonem
• tkliwość na dotyk w okolicach ogona
• zaczerwieniony odbyt
• problemy z oddawaniem stolca


Jeżeli Twój pies zachowuje się niepokojąco i ma któryś z powyższych objawów, udaj się do lekarza weterynarii, który oceni sytuację.
Przyczyny zapalenia gruczołów okołoodbytowych

Przyczyn może być wiele, jednak najpowszechniejszą jest nieprawidłowa dieta, a co za tym idzie – nieprawidłowy stolec (za rzadki). Gruczoły okołoodbytowe czyszczą się same, jeśli psia kupa ma odpowiedni rozmiar. Warto dbać o zbilansowaną dietę psa, aby uniknąć problemów ze stolcem. W organizmie psa mogą występować pasożyty, które drażnią odbyt zwierzęcia, kiedy wychodzą z układu pokarmowego. Niektóre psy ze względu na wadliwą anatomię nie są w stanie samoistnie czyścić gruczołów okołoodbytowych. Należy wtedy regularnie pomagać psu z oczyszczaniem tej strefy. Z kolei zbyt częste wyciskanie gruczołów może doprowadzić do infekcji i zapalenia. Za tę nieprawidłowość mogą być też odpowiedzialne alergie lub nowotwory, które wymagają niezwłocznej konsultacji z weterynarzem.

 

Przeczytaj również: Zatwardzenie u psa - jak pomóc psu?

 

Mops saneczkuje w domu.

 

Leczenie zapalenia zatok okołoodbytowych

Diagnoza jest stawiana na podstawie badania fizykalnego, ale może wymagać mikroskopii, ultrasonografii lub biopsji. Leczenie może obejmować ręczne odciąganie, stosowanie antybiotyków lub leków przeciwzapalnych lub chirurgiczny drenaż. Dodanie błonnika do diety może zwiększyć objętość kału, ułatwiając kompresję i opróżnianie zatok okołoodbytowych.
Jeśli leczenie jest nieskuteczne lub jeśli występuje nowotwór, wskazane jest chirurgiczne wycięcie worka. Gdy musisz opróżniać gruczoły zbyt często, możesz zdecydować się na ich trwałe usunięcie u psa.

Bakterie mogą gromadzić się w gruczołach i powodować infekcję. Gruczoły należy przepłukać roztworem antyseptycznym, a pies może wymagać podania antybiotyków. Może wytworzyć się ropień, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Większość takich ropni dobrze reaguje na antybiotyki i leczenie przeciwzapalne, chociaż zwykle konieczne jest chirurgiczne płukanie i drenaż.

 

Może Cię zainteresować: Czym są modzele u psa?

 

Sprawdź preparaty do groomingu psa

 

Jak pomóc psu przy saneczkowaniu?

Aby zapobiegać rozwikłania się infekcji w okolicach odbytu, warto dbać o dietę psa i obserwować jego zachowanie. Zdrowy pies nie będzie miał problemu z wypróżnianiem się, a więc ryzyko infekcji będzie mniejsze.

 

Przeczytaj więcej na temat żywienia psa


Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość