Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rak skóry u psa - przyczyny, objawy, rokowania

Pomimo że skóra psów może wydawać się trudniejsza i odporniejsza, niż ludzka, to niestety również u nich może rozwijać się nowotwór skóry. Rak skóry u psów może być poważnym wyzwaniem zarówno dla właścicieli, jak i dla weterynarzy. Zobacz, co zrobić, kiedy Twój pies zachoruje.

 

Rak skóry u psa – objawy

Rak skóry u psów może objawiać się różnorodnie, co utrudnia jego wczesne rozpoznanie. Objawy raka skóry u psa mogą obejmować:

zmiany skórne - nowe guzy lub narośle na skórze psa, które mogą być różnej wielkości i kształtu, są częstym objawem raka skóry. Mogą być szorstkie i nierówne lub mało zauważalne
owrzodzenia - rak skóry może prowadzić do powstawania owrzodzeń na skórze psa, które nie goją się lub goją się powoli, a czasami krwawią lub wydzielają ropę
krwawiące lub owrzodowane guzy - istniejące guzy lub narośle mogą zacząć krwawić lub owrzodzić się, co może być objawem zaawansowanego stadium choroby
łuszczenie się, zaczerwienienie i zmiana koloru skóry - takie zmiany w wyglądzie skóry mogą wskazywać na obecność raka skóry u psa
łagodne guzy - niektóre formy raka skóry u psów, takie jak histiocytoma, mogą początkowo wyglądać na łagodne, ale wciąż wymagają uwagi weterynaryjnej, przykładem mogą być modzele lub kaszaki
świąd lub dyskomfort – psie nowotwory skórne mogą powodować dyskomfort lub swędzenie w miejscu zmiany, co może prowadzić do drapania lub nadmiernego lizania przez psa

Pamiętaj, że każda nietypowa zmiana skórna u psa powinna być skonsultowana z weterynarzem, ponieważ wczesne rozpoznanie i leczenie nowotworu skóry może znacząco poprawić rokowania dla zwierzęcia.

Może Cię zainteresować: Choroby skóry u psów

 

Objawy raka skóry u psa.

 

Rak skóry u psa – przyczyny

Rak skóry u psa może mieć różnorodne przyczyny, a wiele z nich jest związanych z ekspozycją na czynniki środowiskowe i genetycznymi predyspozycjami. Oto niektóre z potencjalnych przyczyn raka skóry u psa:

ekspozycja na promieniowanie UV - podobnie jak u ludzi, długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry u psów, zwłaszcza u tych o jasnej sierści lub bez owłosienia. To pokazuje również jak ważne jest odpowiednie dbanie o pielęgnację sierści psa, która jest naturalną barierą ochronną dla skóry – całkowite golenie sierści, nie rozczesywanie jej i pozwalanie na powstawanie kołtunów zaburza zdolności ochronne sierści.
genetyka - niektóre rasy psów, takie jak buldogi, labradory i golden retrievery, wykazują większą skłonność do rozwoju pewnych typów raka skóry związanych z mutacjami genetycznymi.
zanieczyszczenie środowiska - wystawienie psa na toksyczne substancje chemiczne, takie jak pestycydy, herbicydy lub substancje rakotwórcze zawarte w niektórych środkach pielęgnacyjnych, może zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry
wirusy - niektóre wirusy, takie jak wirus brodawczaka (papillomawirus), mogą prowadzić do powstawania guzów i zmian skórnych u psów, które mogą ewoluować w raka skóry
urazy - uszkodzenia skóry spowodowane urazami lub powtarzającymi się zranieniami mogą zwiększyć ryzyko rozwoju raka skóry u psa w miejscach uszkodzeń
zaburzenia immunologiczne - osłabienie układu odpornościowego psa, na przykład w wyniku chorób autoimmunologicznych, może predysponować do rozwoju raka skóry poprzez zmniejszenie zdolności organizmu do zwalczania komórek nowotworowych

Należy regularnie monitorować skórę psa, aby móc zareagować odpowiednio wcześnie i zwiększyć szanse na wyleczenie pupila. Aby zapobiegać potencjalnemu rozwoju nowotworów skóry, należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie UV, oceniać regularnie stan skóry pupila i regularnie udawać się do weterynarza na kontrolę.

Przeczytaj również: Chłoniak u psa 

 

 Rak płaskonabłonkowy u psa.

 

Rak skóry u psa – leczenie

Leczenie nowotworu skóry u psa zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i zaawansowanie nowotworu, wiek psa, jego ogólny stan zdrowia oraz obecność ewentualnych współistniejących schorzeń.

Chirurgia

jest często stosowana w przypadku niewielkich zmian skórnych. Polega na chirurgicznym usunięciu guza i może być skuteczną metodą leczenia. Może być również stosowana do usunięcia większych guzów lub tych, które są potencjalnie złośliwe.

Chemioterapia

może być zalecana w przypadkach raka skóry, zwłaszcza gdy jest on złośliwy i przerzutowy. Leczenie to polega na podawaniu leków przeciwnowotworowych, które mają na celu zahamowanie wzrostu nowotworu i kontrolę jego rozprzestrzeniania się.

Radioterapia

jest kolejną opcją leczenia, która może być stosowana jako terapia miejscowa do niszczenia komórek nowotworowych. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku guzów, które nie mogą być chirurgicznie usunięte lub gdy pies nie może zostać poddany narkozie.

Immunoterapia

może być stosowana w celu wzmocnienia naturalnej odpowiedzi immunologicznej organizmu na walkę z nowotworem. Jest to terapia, która może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia.

Terapia celowana

polega na stosowaniu leków, które są skierowane do określonych molekularnych zmian w komórkach nowotworowych. To może prowadzić do zahamowania wzrostu nowotworu lub jego zabicia.

Ważne jest, aby leczenie raka skóry u psa było indywidualnie dostosowane do konkretnego przypadku i przeprowadzane pod ścisłą opieką weterynaryjną. Weterynarz przeprowadzi szczegółową ocenę psa i zaproponuje najlepszą strategię leczenia, uwzględniając wszystkie czynniki związane z chorobą i ogólnym stanem zdrowia zwierzęcia. Regularne wizyty kontrolne i sprawdzanie stanu skóry są kluczowe dla skutecznego zarządzania rakiem skóry u psa.

Przeczytaj również: Badania krwi u psa - co trzeba wiedzieć?

 

Nowotwór skóry u psa.

 

Rak skóry u psa – rokowania

Rokowania w przypadku raka skóry u psa mogą się różnić w zależności od rodzaju nowotworu oraz jego zaawansowania.

W przypadku raka płaskonabłonkowego skóry u psa rokowania zależą od wielu czynników. Zazwyczaj pojawia się u starszych psów. Często obserwuje się zmiany skórne w okolicach pazurów, co może prowadzić do ich zniekształcenia, oraz na nosie, gdzie mogą powstać guzy, deformacje i owrzodzenia. Nowotwory te mają charakter złośliwy, rozwijają się szybko i często dają przerzuty do pobliskich węzłów chłonnych. Leczenie zazwyczaj obejmuje chirurgiczne usunięcie zmian, jeśli to możliwe, oraz radioterapię. Niestety, nawet po usunięciu, nowotwory te często nawracają. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów skóry u psów.

Histiocytoma skóry u psa jest zazwyczaj łagodnym nowotworem, który zazwyczaj pojawia się u młodszych psów. Rokowania w przypadku histiocytomy są zazwyczaj bardzo dobre, ponieważ guzy te często ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy bez potrzeby interwencji leczniczej. W większości przypadków histiocytoma nie powoduje poważnych powikłań i nie wpływa na ogólny stan zdrowia psa.

W każdym przypadku ważne jest jednak, aby weterynarz przeprowadził szczegółową ocenę nowotworu i zalecił odpowiednie leczenie oraz monitorowanie postępu choroby.


Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość