Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Plusy i minusy czarnego psa - poznaj TOP 7 ras czarnych psów

Umaszczenie psa zwykle nie jest kluczowe przy wyborze czworonoga, ale jest to cecha, która może mieć znaczenie. Stworzyliśmy listę 7 najpopularniejszych czarnych ras – sprawdź, czy jest na niej Twój wymarzony pies.


Czarny pies nie kojarzy się z pechem tak jak czarny kot, ale mimo to, zwykle jest wybierany najrzadziej spośród wszystkich umaszczeń. Krążą mity, że czarne psy są bardziej agresywne – przeczytaj poniżej, czy tak rzeczywiście może być. Sprawdź również, jakie zalety ma posiadanie czarnego psa i czy na coś szczególnego w pielęgnacji należy zwrócić uwagę.

 

Doberman czarny z kopiowanymi uszami.

 

1. Doberman

Pies ten w czarnym kolorze jest typowym przedstawicielem stereotypowych groźnych psów – głównie ze względu na kinematografię, gdzie pokazywano te psy w takiej roli. W istocie jest to pies nieustraszony i silny, ale o bardzo pokojowej naturze. Poza najpopularniejszymi umaszczeniami czarnym i brązowym istnieją także błękitny, biały i izabelowaty.
Więcej o psach rasy doberman

 

2. Czarny labrador retriever

Nie występuje wyłącznie w czarnym kolorze, ale w tym umaszczeniu jest niemalże równie popularny jak w wersji biszkoptowej czy brązowej. Oczy labradora są orzechowe lub brązowe, a nos czarny lub ciemnobrązowy. Czarny Labrador doskonale obala tezę, że czarne psy są agresywne – to doskonały przykład na łagodnego, spokojnego przyjaciela w ciemnej barwie.
Przeczytaj więcej o labradorach.

 

Młode labradory o czarnym umaszczeniu.

 

3. Długowłosy owczarek niemiecki

Ten w odmianie czarnej jest nieco mniej popularny od owczarka w umaszczeniu podpalanym, ale charakterem się od niego nie różni. Może być jednak nieco większy, a sierść może być dłuższa.
Zobacz więcej informacji o owczarkach niemieckich.

 

4. Sznaucer olbrzym

Sierść tego największego ze wszystkich sznaucerów może być czysto czarna lub z jasną domieszką. (pieprz i sól). Jest to zarazem doskonały stróż i obrońca jak i przyjazny i spokojny pies dla rodziny. Ciekawy świata, energiczny i cierpliwy. Jego sierść wymaga jednak bardzo dużo pielęgnacji – odpowiedniego przycinania trymerem i wyczesywania.

 

Czarny sznaucer

 

5. Pudel duży

Czarnego pudla nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, chociaż spektrum barw występujący w umaszczeniu tej rasy jest imponujące i chyba najbogatsze ze wszystkich ras - od czerni, przez srebra, szarości, poprzez brązowy, płowy i morelowy, aż po biel. Pudel to – także wbrew stereotypom – nie tylko piękny, ale i niezwykle inteligenty pies.
Więcej o tej rasie przeczytasz: Pudel duży - opis rasy.

 

6. Buldog francuski

Ta ciesząca się ostatnimi czasy ogromną popularnością rasa, występuje także w czarnym kolorze. Buldogi to wesołe, pełne energii i przyjaźnie nastawione psy do towarzystwa. Nie wymagają szczególnie dużo pielęgnacji i urzekają wspaniałym charakterem.
Przeczytaj więcej o buldogach francuskich.

 

7. Jamnik

Niegdyś bardzo popularny pies, dziś znacznie rzadziej spotykana rasa. Jamniki wprawdzie nie mogą być czysto czarne, ale jedną z najpopularniejszych odmian jest czarna podpalana – stąd miejsce w naszym zestawieniu. Jest to uparty, pewny siebie pies wymagający sporej dawki ruchu – zdecydowanie nie jest to typ kanapowca. Jednak jego łagodność i przyjazne wobec ludzi usposobienie czyni go wspaniałym psem rodzinnym.
Zobacz więcej informacji o jamnikach.

 

Młody czarny jamnik 

 

Wady czarnego psa

Za największą wadę czarnego psa niektórzy – mylnie – uważają skłonność do agresji. Prawdopodobnie wzięło się to z tych samych legend, w których czarny kot przynosi pecha i nie ma to absolutnie nic wspólnego z rzeczywistością! Agresja nigdy nie jest uwarunkowana genetycznie – a już na pewno nie zależy od maści. Nawet psy z listy psów uznanych za agresywne, wcale nie muszą przejawiać zachowań agresywnych – więcej przeczytasz tutaj: Najgroźniejsze rasy psów. W czym tkwi agresja psów? 


Wracając jednak do realnych wad czarnego koloru sierści, to można wymienić przede wszystkim skłonność do przegrzania. Czarny pies przyciąga promienie UV i szybciej się nagrzewa, więc w czasie upałów powinien być chroniony przed słońcem. Do pielęgnacji sierści latem warto używać szamponów do czarnej sierści i odżywek, które zapobiegną rozjaśnianiu sierści na słońcu i często zawierają w sobie filtry chroniące przed promieniowaniem UV.
Niestety na czarnym psie wcześnie widać także oznaki starzenia są – siwizna bardziej rzuca się w oczy. Samym właścicielom zwykle to nie przeszkadza (psom tym bardziej), problem natomiast jest wyraźny u psów schroniskowych – czarne psy szybciej wyglądają jak „psi seniorzy”, więc rzadziej są adoptowane.

 

 

Zalety czarnego psa

Przede wszystkim czarne psy bywają czarujące, a ich sierść zwykle jest zdrowa i błyszcząca. W przeciwieństwie do psów o białym umaszczeniu ich pielęgnacja nie jest tak wymagająca – bo czarna sierść nie żółknie i nie szarzeje.



Natalia Bąk

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość