Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies w pociągu – wszystkie informacje na temat przewozu psa w PKP

Pierwsza podróż z psem pociągiem często wiąże się z wieloma rozterkami i sporą dawką stresu. Czy sobie poradzimy, czy pies nie będzie za bardzo zestresowany, co na obecność psa powiedzą inni pasażerowie? Dobrze jest więc się do takiej podróży dobrze przygotować – poznać przepisy i mieć przy sobie niezbędne dokumenty. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, planując podróż z psem to zapoznanie się z regulaminem przewoźnika. Zasady przewożenia zwierząt w PKP Intercity, w Przewozach Regionalnych, Kolejach Mazowieckich, Kolejach Śląskich, Kolejach Dolnośląskich czy Wielkopolskich są zwykle podobne, ale mogą zawierać drobne różnice, które koniecznie warto poznać.

 

Opiekun z psem śpieszą się na pociąg na peronie.

 

Przewóz zwierząt w pociągu – z biletem czy bez?

Na dzień dzisiejszy wszyscy przewoźnicy kolejowi zgadzają się na podróż z psem czy innym zwierzęciem domowym. Taka podróż z reguły jest bezpłatna jeżeli zwierzę jest przewożone w transporterze. A co z większymi psami? Za psy na smyczy musimy zwykle uiścić opłatę, która przeważnie jest zryczałtowana, więc niezależnie od długości podróży wynosi tyle samo. Ile kosztuje bilet dla psa? Jest to zależne od przewoźnika. W PKP Intercity za psa zapłacimy 15,20 zł, w Przewozach Regionalnych, Kolejach Wielkopolskich, Kolejach Dolnośląskich, w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Arriva RP - 4,5 zł, w SKM w Trójmieście i Kolejach Małopolskich – 3 zł, w Kolejach Śląskich 2 zł, a w Kolejach Mazowieckich i SKM Warszawa – przewóz psa na smyczy jest także darmowy. *

Bilet dla psa najlepiej kupić równocześnie z zakupem własnego biletu – ponieważ jest on przypisany do biletu opiekuna. Jeżeli zdecydujemy, że chcemy zabrać psa z sobą, a już mamy bilet, to niestety dokupienie biletu dla psa możliwe może być tylko w kasie dworca lub u konduktora – nie będziemy tego mogli zrobić elektronicznie. Dokupienie biletu u konduktora może wiązać się z dodatkową opłatą.

Przeczytaj także: Zaginął pies - co robić?

 

Zasady przewozu psa w pociągu – nie może zakłócać porządku!

Chociaż każdy przewoźnik wyraża zgodę na podróż z psem, najważniejszym punktem w każdym regulaminie bez wyjątku jest zastrzeżenie, że na podróż psa muszą wyrazić zgodę wszyscy współpasażerowie w przedziale lub wagonie! Jeżeli ktokolwiek się sprzeciwi (bez względu na przyczynę), konduktor wyznaczy podróżnemu inne miejsce, a jeżeli to będzie niemożliwe, to podróżny musi opuścić pociąg. Oczywiście w takim przypadku zostanie zwrócony koszt podróży, ale to niewielkie pocieszenie jak wyobrazimy sobie, że nagle znajdujemy się z naszym zwierzakiem na obcej stacji i z koniecznością szukania innego transportu. Czy inni podróżni muszą mieć powód, aby nie zgadzać się na psa? Niestety nawet spokojny pies może być dla kogoś problemem. Powodem może być sama obecność psa – bo ktoś ma kynofobię, czyli boi się psów, czy ma alergię, albo po prostu… nie lubi psów. Doświadczeni podróżnicy radzą, aby podróżując z psem w miarę możliwości wybierać wagony bez przedziałowe – mimo że w takim przypadku jest więcej współpasażerów, duża przestrzeń sprawia, że pies jest mniej zauważalny i rzadziej ktoś zgłasza zastrzeżenia. W ciasnych przedziałach – zwłaszcza gdy jest dużo podróżnych i współpasażerom i psu będzie mniej wygodnie.

 

 

Czy pies musi jeździć w kagańcu?

Co do zasady pies w transporcie publicznym musi mieć smycz i kaganiec, w praktyce na szczęście kaganiec powinniśmy założyć psu, który rzeczywiście może zachować się agresywnie. W większości przypadków wystarczy mieć taki kaganiec przy sobie – może się bowiem zdarzyć, że o założenie poprosi konduktor lub inny współpasażer. Jeżeli będzie to jedyne wyjście, aby pozostać w pociągu, warto ten kaganiec założyć. W innym przypadku wystarczy psa trzymać na smyczy, z dala od innych pasażerów. Pamiętajmy, aby był to kaganiec, który nie będzie psu utrudniał oddychania! Dowiedz się, jaki wybrać kaganiec dla psa.

 

Może Cię zainteresować: Do jakiego parku krajobrazowego można z psem?

Pies z opiekunem czeka na peronie na pociąg.

 

Pies w wagonie restauracyjnym – czyli, gdzie pies nie może wejść w pociągu

Podróż z psem wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Niestety pies nie może przebywać w wagonie restauracyjnym, nie może również siedzieć na kanapie czy na łóżku w wagonie sypialnym! Podróżując z psem, zadbajmy o to, aby był jak najmniej uciążliwy dla współpasażerów i w miarę możliwości zajmował tylko miejsce pod stopami właściciela.

Może Cię zainteresować: Do jakiego parku krajobrazowego jechać z psem?

 

Dokumenty potrzebne podczas podróży z psem

Podróż z psem jest możliwa pod warunkiem posiadania ważnego biletu dla psa (jeżeli nie jest w transporterze) oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie – koniecznie należy mieć przy sobie książeczkę zdrowia ze stosownym zaświadczeniem.

 

 

Jak się przygotować do podróży z psem pociągiem?

Przed podróżą spakujmy niezbędne dokumenty i przedmioty ułatwiające podróż: bilet, książeczkę zdrowia, miskę i wodę (!), woreczki i papier do posprzątania nieplanowanych nieczystości, smycz, kaganiec, można zabrać ulubioną zabawkę (koniecznie niepiszczącą) oraz przysmaki (najlepiej bez zapachowe). Jeżeli pies nie jest przyzwyczajony do leżenia na ziemi, można zabrać matę lub kocyk.
Przed samą podróżą wyjdźmy na długi spacer z psem, aby załatwił się tuż przed podróżą. Zmęczony spacerem pies najpewniej pójdzie spać i nie będzie przeszkadzał współpasażerom. Dobrze jest też zrezygnować z posiłku tuż przed podróżą – może się bowiem okazać, że nasz pies cierpi na chorobę lokomocyjną.

 

 

Długa podróż pociągiem z psem

Jeżeli planujemy długą podróż z psem, to najlepiej jakbyśmy zabrali ze sobą transporter – nawet dla dużego psa. Dzięki temu będzie miał bezpieczne schronienie, w którym będzie mógł się spokojnie napić czy zdrzemnąć. W transporterze jest też mniejsze ryzyko, że komuś będzie przeszkadzał i jeżeli podróżujemy z psem w pojedynkę, to łatwiej będzie go zostawić pod opieką współpasażerów, gdy my będziemy musieli na przykład skorzystać z toalety. A co z toaletą psa? Niestety w pociągu nie znajdziemy miejsc, gdzie może załatwić się nasz czworonożny przyjaciel, dlatego należy zadbać, aby załatwił się przed podróżą. Jeżeli czeka nas naprawdę długa podróż i obawiamy się, że nasz pies tyle bez toalety nie wytrzyma, warto zaplanować w trakcie przesiadkę. Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, ale czasem jedyne. Zaplanujmy wtedy kilkadziesiąt minut przerwy na krótki spacer i odpoczynek.


* ceny na dzień 23.01.2021 i mogą ulec zmianie. Aktualny cennik znajduje się w regulaminie poszczególnych przewoźników.

Może Cię zainteresować: Pies w windzie - jak sobie z tym poradzić?

 Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
A ja mam po tym wpisie Pana Horacego alergię na Horacych, też w tym samym przedziale nie mogę z nim jechać
Do Horacy.... na co masz uczulenie na psa czy sierść psa ? a co jak pies nie ma sierści ? jest łysy ? fanaberia może fobia ?
Dokładnie tak! Podpowiedź wybrzmiewa w badaniach naukowych wykonywanych w latach pomiędzy 1983 a 1992 przez amerykańskich naukowców, którzy dokonali niespodziewanych odkryć związanych z udowodnieniem tego... proszę pozwolić mi przetłumaczyć "(...)że szacunek do drugiego człowieka - niezależnie od jego wieku - jest cechą fundamentalną i nie wolno jej się wyzbywać pisząc takie bzdurki w komentarzach". Poza tym osobiście na psa mam alergię i zawsze konduktorowi mówię że nie może być ze mną w wagonie żadnego.
Rozumiem że pies nie może nieć zabawki piszszącej ale przewożone dzieci mogą drzeç twarz, urzuwac zabawek piszczaco- odstraszających innych pasażerów?