Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies nie trzyma moczu? Sprawdź co to może oznaczać

Popuszczanie moczu przez psa na niektórych etapach życia i po niektórych zabiegach jest zjawiskiem, którego można się spodziewać. Przeczytaj, kiedy nietrzymanie moczu przez psa należy pilnie skonsultować z weterynarzem.


Popuszczanie moczu przez psa może mieć różne przyczyny – od behawioralnych, poprzez zaburzenia anatomiczne, a skończywszy na chorobowych, niestety dotyka psów w każdym wieku. Jest uciążliwe dla właścicieli, ale też często frustrujące dla psa. Kiedy się pojawi, koniecznie trzeba poszukać przyczyny.

 

Buldog angielski leży na podłodze.

 

Czym jest nietrzymanie moczu u psa?

Nietrzymanie moczu to brak kontroli psa nad wypróżnianiem pęcherza, objawiające się swobodnym wypływaniem moczu. Popuszczanie nie zależy więc od woli zwierzaka, a najczęściej jest objawem choroby lub zaburzeń behawioralnych. Nie należy mylić popuszczania z brakiem odpowiedniej nauki czystości czy znaczeniem terenu.

 

 

Młody pies nie trzyma moczu – co robić?

Popuszczanie przez młode psy czy szczenięta najczęściej wynika z kłopotów behawioralnych i z niedojrzałości psa. Oczywiście zawsze warto wykluczyć u weterynarza inne przyczyny (np. problemy anatomiczne czy choroby pęcherza), ale najczęściej takie nietrzymanie moczu jest reakcją na silne bodźcie i doznania. Radość podczas zabawy, strach przed innym psem czy nowym miejscem, ogrom nowych wrażeń – to wszystko może sprawić, że pies się zesika. Należy też pamiętać, że u młodych psów pęcherz ma małą pojemność, więc czasem pies po prostu nie załatwi się na czas. Jak zachować się w sytuacji, gdy młody pies popuści? Najlepiej zignorować ten fakt – w żadnym wypadku nie można psa w takiej sytuacji karcić.


Przeczytaj też więcej o nauce czystości psa.

 

 

Nietrzymanie moczu u psa starego

Nietrzymanie moczu u psich seniorów często jest uznawane za coś „normalnego” – wynikającego z wieku i jest bagatelizowane. Tymczasem gdy psi senior zaczyna popuszczać to prawie na pewno mamy do czynienia z poważnymi zmianami chorobowymi, które należy leczyć. Najczęściej bezpośrednią przyczyną są problemy neurologiczne, schorzenia stawów lub choroby narządów wewnętrznych - kamienie w pęcherzu i cewce moczowej, choroby wątroby lub nowotwór.
Leczenie psa seniora pozwoli mu cieszyć się dłużej życiem, a wielu przypadkach zniweluje ból i dyskomfort. Starość dla psów bywa ciężka, ale jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy postarać się, aby pies ją przeżył możliwie jak najlepiej.

 

Kobieta z psem na rękach patrzą na zachód słońca.

 

Popuszczanie moczu u psa po sterylizacji

Nietrzymanie moczu po sterylizacji to problem, który dotyka zwykle duże suki ważące ponad 20 kg. Ma to związek ze spadkiem hormonów, które kontrolują układ moczowy. Zjawisko dotyka około 20% wysterylizowanych suk i najczęściej pojawia się w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Niestety wystąpienie tego zjawiska często jest nieodwracalne i aby zniwelować problem nietrzymania moczu, konieczne jest podawanie psu już do końca życia tabletek hormonalnych.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u psów – u których to z kolei kastracja jest sposobem na walkę z nietrzymaniem moczu, której podstawą są zaburzenia behawioralne lub przerost prostaty.

 

 

Na co może chorować pies, który popuszcza mocz?

Do najczęstszych chorób psów, w wyniku których nie trzymają moczu należą infekcje dróg moczowych, choroby przewlekłe jak niewydolność nerek, cukrzyca czy choroba Cushinga, oraz problemy neurologiczne np. uszkodzenie kręgosłupa, dyskopatia czy spondyloza.

 

 

Co zrobić, gdy pies popuszcza mocz?

Przede wszystkim warto psa zabrać do weterynarza, który fachowym okiem oszacuje, czy mamy do czynienia z przejściową niedogodnością czy poważnym, zdrowotnym problemem. Odpowiednia diagnoza to pierwszy krok do wyleczenia. Jeżeli pies popuszcza w wyniku choroby, to w większości przypadków po wyleczeniu problem nietrzymania moczu także mija.
Jeżeli choroba nie będzie możliwa do wyleczenia, to właścicielowi pozostaje uzbroić się w cierpliwość, ogromną dozę zrozumienia dla psa i dostosować mieszkanie tak, aby wszystkim mieszkańcom żyło się komfortowo. Z pewnością mogą się przydać takie akcesoria jak łatwe w czyszczeniu legowisko, pokrowce na kanapy (lub zakaz wejścia dla psa). Warto też zaopatrzyć się w środki czyszczące niwelujące zapach moczu.
Warto również zwiększyć ilość spacerów oraz rozważyć skorzystanie z kuwety dla psa w domu. 
Jeśli problem będzie bardzo uciążliwy, warto skorzystać z pieluch dla psa

 

Może Cię zainteresować: Kuweta dla psa – kiedy może się przydać?

 

 

 
Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Pojutrze wybieramy się do weta, mam mopsinkę z pseudohodowli, po dwie ciąże w roku w zasadzie przez całe życie, listwy sutkowe wyciągnięte prawie do podłogi... multum trzeba było zrobić, jak ją wyrwałam stamtąd przed uśpieniem, bo już stara... trzy lata było ok, a w piątek zaczęło się saneczkowanie, popuszczanie moczu, obrzęk warg. Po konsultacji tel.podawałam furaginę, codziennie mycie zadka, suszenie, zasypką. Oby dało się zapewnić jej godną starość ????
Doroto,
pies może mieć zapalenie pęcherza. Zalecane jest zbadanie moczu oraz badanie krwi (morfologia i biochemia)
Mam psa Buldog angielski teraz skończył trzy lata.Jest po usunięciu całego worka jakieś dwa lata temu zauważyłam że od jakiegoś czasu musi często wychodzić oddać mocz.Czy to normalnie że kilka razy dziennie musi wychodzić.