Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kuweta dla psa – kiedy może się przydać?

Czy warto nauczyć psa, aby załatwiał się do kuwety? Czy takie rozwiązanie jest dobre dla psa? Jaką kuwetę wybrać i o czym pamiętać decydując się na zakup toalety dla psa?

Używanie kuwety dla psa w domu nie jest popularnym rozwiązaniem, ale są sytuacje, kiedy bywa dla właścicieli ratunkiem. O ile kuweta dla szczeniąt może być pomocna w nauce higieny, aby ostatecznie pies załatwiał się tylko na spacerze, o tyle kuweta dla dorosłego psa może przydać się w awaryjnych sytuacjach, gdy pies wymaga częstszych spacerów na przykład z powodu choroby. Nie powinniśmy jednak zastępować nią psich spacerów – które są bardzo ważne dla psiego samopoczucia!

Pies starszy lub schorowany może nie być w stanie tak często wychodzić na spacery jak tego potrzebuje, wtedy rozwiązaniem może okazać się kuweta dla psa.


Kiedy może sprawdzić się kuweta dla psa?

Jak wspomniano wyżej, istnieją sytuacje, kiedy to kuweta dla psa będzie dobrym rozwiązaniem. Może się przydać podczas nauki higieny – zamiast na matę, pies może się załatwiać do kuwety, dzięki temu łatwiej będzie zachować czystość w domu. To też dobre rozwiązanie dla starszych, schorowanych psów, które potrzebują częściej korzystać z toalety, a właściciel nie zawsze sobie może pozwolić na częste spacery. Kuweta dla yorka czy innych małych psów sprawdzi się również w przypadku psów, które mieszkają w mieszkaniu i nie mają potrzeby częstych spacerów. Jest to też dobre rozwiązanie awaryjne, gdy na przykład przedłuża nam się praca, a w domu czeka pies – w końcu różne sytuacje się w życiu zdarzają.


Kuweta dla dużych psów też jest oczywiście możliwa – będzie konieczna na przykład w przypadku chorych psów dużych ras. Najczęściej wtedy jest ona odkryta, by pies mógł swobodnie załatwić swoje potrzeby.


Korzystać z psiej toalety dobrze jest również nauczyć psy, które często przebywają poza domem na przykład na wielogodzinnych wystawach. W takich miejscach czasem długi spacer jest utrudniony, dobrze jest mieć alternatywę, która pomoże psu i właścicielowi czuć się komfortowo.
Trzeba jednak pamiętać, że każdy pies – nawet największy kanapowiec – potrzebuje spacerów. Kontakt z innymi psami, zapachami, bodźcami oraz ruch na świeżym powietrzu, potrzebny mu jest do właściwego rozwoju.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy przez jakiś czas wychodzić na spacer z psem, warto poszukać wsparcia wśród sąsiadów, rodziny czy choćby lokalnych wolontariuszy ze schroniska. Odebranie zdrowemu psu spacerów może go bardzo unieszczęśliwić – w skrajnych przypadkach doprowadzić do psiej depresji, a brak ruchu na świeżym powietrzu do otyłości i problemów behawioralnych wynikających ze znudzenia.

 

Kuweta dla szczeniaka może pomóc w nauce czystości lub pozwolić psu się załatwić jak nie może akurat wyjść.


Jak nauczyć psa sikać do kuwety?

Podobnie jak w przypadku uczenia psa załatwiania się na podwórku konieczna jest konsekwencja oraz nagradzanie pożądanego zachowania. W przypadku kuwety dla szczeniąt sprawa jest dość prosta i analogiczna do nauki psa sikania na macie – czyli odkładamy psa do kuwety za każdym razem, kiedy potencjalnie chce mu się siku – po posiłku, śnie, zabawie – i każdorazowo nagradzamy załatwienie się. Po jakimś czasie jak sam udaje się do kuwety, również kontynuujemy nagradzanie. Naturalnym będzie, jeżeli mimo wszystko pies będzie jednak preferował załatwianie się na dworze – jednak w sytuacjach awaryjnych będzie wiedział, że to kuweta jest do tego najodpowiedniejszym miejscem.
Trudniejszą sprawą może być nauczenie dorosłego psa załatwiania się do kuwety. Jeżeli nie będzie do tego zmuszony przez fizjologię, raczej niechętnie załatwi się w domu. W takim przypadku pomocna może okazać się kuweta dla psa z trawą, która jest naturalnym podłożem dla psa – najlepiej taką już częściowo zasikaną przez psa. Trawiasta kuweta dla psa – również ta ze sztuczną trawą jest jedną z najbardziej polecanych. W psiej kuwecie można stosować również żwirek czy piasek, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Psy nie mają potrzeby zakopywania odchodów jak koty, tutaj lepiej sprawdzają się podkłady chłonne – zresztą i te mogą być o zapachu trawy, co może pomóc przekonać zwierzaka do załatwiana się do kuwety. W przypadku korzystania z granulatów istnieje niestety ryzyko, że pies będzie chciał go zjadać.

 


Gdzie umieścić psią kuwetę?

Wybierając odpowiednie miejsce na psią toaletę, warto z jednej strony kierować się tym, aby było to ustronne miejsce, ale z drugiej z łatwym dostępem dla psa. Zważywszy na psią naturę, nie powinna być zbyt blisko legowiska czy misek – bo pies nie będzie chciał się w niej załatwiać.

 


Wspólna kuweta psa z kotem?

O ile pies i kot zwykle spokojnie może żyć w zgodzie pod jednym dachem, o tyle żaden kot nie zgodzi się, by dzielić swoją kuwetę z żadnym psem! Ba – niektóre koty nie chcą jej dzielić nawet z przedstawicielami swojego gatunku. Absolutnie więc nie należy próbować uczyć psa załatwiać się do kociej kuwety. Jak to się może skończyć? Przede wszystkim to kot wyprowadzi się ze swojej kuwety i zacznie sikać w innych miejscach – dodatkowo może to wpłynąć na rozwój innych problemów behawioralnych u kota. Kuweta to jest jego ostatni bastion bezpieczeństwa i kociej niezależności – odebranie jej kotu może być początkiem poważnych kłopotów.

 

 

Natalia Bak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość